15/07/2024
Ačkoli prezidentské volby ve Spojených státech amerických oficiálně stále probíhají, o jejich vítězi už je fakticky rozhodnuto. Výsledek rozdělil slavné sportovce do dvou nesmiřitelných táborů.
“Donald Trump Sr. at #FITN in Nashua, NH” by Michael Vadon is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ačkoli prezidentské volby na území Spojených států amerických oficiálně stále probíhají, o jejich vítězi už bylo s úderem sobotního odpoledne fakticky rozhodnuto. Donald Trump neodolal velkolepé stíhací jízdě svého demokratického protikandidáta Joea Bidena, který ovládl všechny důležité státy a vykročil tak ladným krokem vstříc Bílému domu. Jelikož se oba hlavní aktéři takřka gladiátorského klání těšili rozsáhlému zástupu slavných podporovatelů, výsledek osobnosti (sportovce nevyjímaje) zákonitě rozdělil do dvou nesmiřitelných táborů. Jedni se nechali unést silou okamžiku a spustili bujaré oslavy, druzí naopak neskrývali obrovské zklamání a rozhořčení.

Spokojenost amerického basketbalisty i populárních tenistek

Americké prezidentské volby si vcelku tradičně ukradly obrovskou mediální pozornost napříč všemi světovými státy. Širokou veřejnost pochopitelně zajímalo, jestli čtyřiasedmdesátiletý Donald Trump obhájí funkci nejmocnější muže planety, nebo místo něj nastoupí o čtyři roky starší Joe Biden. Přestože to minimálně v prvopočátcích sčítání odevzdaných hlasů vypadalo na poměrně překvapivé vítězství úřadujícího státníka a zároveň reprezentanta Republikánské strany, jeho vedení se postupně snižovalo, až nakonec zmizelo úplně. Prestižní zámořská média během sobotního odpoledne prohlásila, že Bílý dům nezpochybnitelně mění osazenstvo, protože vítězem se navzdory neúplným výsledkům stává Trumpův vyzyvatel.

V ulicích amerických měst okamžitě zavládlo všeobecné nadšení. Voliči demokratického kandidáta se nenechali vyvést z míry ani protivníkovou snahou o napadení volebních výsledků či zpochybnění regulérnosti korespondenčních hlasů. Spokojeností oplývali také slavní sportovci, jejichž podpoře se Biden od počátku těšil. Škodolibě se k porážce Donalda Trumpa vyjádřil například basketbalista LeBron James, který prostřednictvím sociálních sítí sdílel vskutku tematickou koláž ze svého profesního prostředí.

Neskrývanou radostí se veřejně prezentovala také třiadvacetiletá profesionální tenistka Naomi Ósakaová, která skrze všeříkající video poděkovala všem Bidenovým voličům. Její americko-česká předchůdkyně Martina Navrátilová rovněž gratulovala vítězi, zároveň ale varovala před Trumpovou snahu zpochybnit výsledky voleb. Na Twitteru kritizovala též jeho urputné podporovatele. „Trump prohrál. Přesto může národní bezpečnosti skrze své skalní voliče hodně ublížit. Udělejte mi všichni laskavost a přestaňte si říkat vlastenci,“ uvedla držitelka 167 singlových titulů na okruhu ATP.

S Trumpovou prohrou nesouhlasí především populární MMA zápasníci

Když Donald Trump rozjížděl kampaň za své znovuzvolení do prezidentského úřadu, na jeho stranu se postavila prakticky celá organizace UFC. Zatímco vrchní šéf Dana White zatím žádnou reakci na předpokládané výsledky nezveřejnil, někteří jeho svěřenci už názor poskytli. Například dvaatřicetiletý Colby Covington coby jeden z nejhlasitějších podporovatelů současné hlavy státu zpochybnil regulérnost voleb a vymezil se vůči mediální cenzuře. Pozadu pochopitelně nezůstal ani pětatřicetiletý Jorge Masvidal, kterého namíchlo předčasné vyhlašování vítěze. Twitter jeho vyjádření záhy označil za sporné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *