21/02/2026

Občané České republiky opět získají možnost zhodnocovat své prostředky podobně, jako to činí například velké banky nebo fondy. A to nákupem státních dluhopisů. Ty tu už byly, avšak za předchozí vlády byl jejich prodej zastaven.

Výnosy budou atraktivní

Staronová ministryně financí Alena Schillerová si jejich znovuzavedení vytyčila jako prioritu. Chvíli se přitom zdálo, že se další emise stihne ještě do konce minulého roku, avšak nestalo se tak. Teď už je jejich prodej doslova na spadnutí.

Řešíme dilema, kdy prodej dluhopisů spustíme. Přikláním se k první polovině roku,” uvedla na tiskové konferenci ministryně financí. Tradičně byly emisní termíny dva, a to na začátku roku a v jeho polovině. Teď by se to však mohlo změnit a prodej by mohl začít jíž záhy s tím, že emise by byla naplánována na 1. dubna 2026. Zatím však nic nebylo oficiálně potvrzeno.

Jisté však je, že se státní dluhopisy pro občany, které byly v minulosti prodávány jako Spořicí dluhopisy nebo také Dluhopisy republiky, vrátí. Ostatně, infrastrukturu má ministerstvo financí připravenou již z minulosti. Dodnes na portálu Dluhopisy.gov.cz lidé svá stávající dluhopisová portfolia mohou spravovat. Právě přes něj bude probíhat i prodej nových emisí.

Velmi zajímavá situace přitom může být s úroky, které lidé na státních dluhopisech získají. Stát si totiž aktuálně půjčuje poměrně draze, přičemž například výnos 10letého dluhopisu činí 4,5 % a pětiletého kolem 4 %.

Úrok z dluhopisů se nedaní

Dříve přitom platilo, že pro běžné občany stát úrok ještě trochu zvýhodňoval, případně nabídl i jiný typ dluhopisu, jako například protiinflační. Právě ony v letech 2022 a 2023 přinesly opravdu vysoké zhodnocení kolem 15 %.

Úrok nad hranicí 4 % by každopádně pro mnohé střadatel byl více než atraktivní. Inflace se aktuálně pohybuje kolem 2% cíle České národní banky, tudíž by reálné zhodnocení činilo právě ony dvě procenta. A to v čistém, jelikož výnosy se ze státních dluhopisů nedaní.

Čtěte také: Konec snu o vlastním bydlení v Česku. Lidé už na něj nedosáhnou

To je velký rozdíl oproti úrokům ze spořicích účtů, jež podléhají srážkové dani 15 %. Navíc jsou dnes o poznání nižší. Obecně se pohybují kolem dvou procent, přičemž banky pak různě zvýhodňují aktivní klienty vyšším úrokem. Ten je ale obvykle vázán jen na omezenou část vkladu.

Foto: Shutterstock, zdroje: tisková konference, Ministerstvo financí, dluhopisy.gov.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *