08/05/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Evropská liga se výrazně přiblížila dvěma tuzemským klubům, které čtvrteční zasloužená vítězství posunula do posledního předkola. Plzeň postoupila na úkor Dánů, Liberec přemohl rozloženou Bukurešť.

Základní skupina Evropské ligy se výrazně přiblížila dvěma tuzemským klubům, jež čtvrteční zasloužená vítězství posunula do závěrečného předkola. Favorizovaná FC Viktoria Plzeň postoupila na úkor houževnatých Dánů, kterým jako zkušená hostitelka věnovala cennou lekci z produktivity. FC Slovan Liberec zase přemohl koronavirem rozloženou Bukurešť.

Plzeňská ofenzivní mašina pokračuje v domácí neporazitelnosti

Adrián Guľa před čtvrtečním zápasem s dánským SønderjyskE nešetřil optimismem a dopředu deklaroval, že jeho svěřenci jsou na houževnatého soupeře ze severu vynikajícího především organizovanou obranou velice dobře připraveni. První minuty veledůležitého klání paradoxně patřily hráčům hostujícího celku, kteří branku plzeňské Viktorie třikrát nepříjemně ohrozili. Domácí se k pořádné útočné akci odhodlali prakticky až po půl hodině hrací doby, balón se však od Jana Kopice odrazil pouze do tyče.

Pod úvodní brankou zápasu se podepsal Zdeněk Ondrášek, který díky kontroverznímu střetu Brabce a Absalonsena v pokutovém území proměnil nařízenou penaltu. Krátce před odchodem do šaten se k míči opět dostal výše zmíněný Jan Kopic, ani tentokrát však brankáře Thomasena nepřekonal. S následnou dorážkou si ale naštěstí poradil Adriel Ba Loua.

Také do druhého poločasu vstoupil hostující tým mnohem aktivněji. Dánům se však nedařilo najít recept na obranu ani brankáře Hrušku. Gólovou pojistku tedy nakonec přidali domácí. Nezastavitelný Jan Kopic zkoušel prolomit střeleckou impotenci, ke své smůle však znovu nastřelil tyčku. Jeho povedený pokus nicméně nevyšel úplně na zmar, míč mezi tři tyče pohotově doklepl Miroslav Káčer. Pak už Viktoriáni jen důsledně kontrolovali vedení, aby se neopakoval obrovský zkrat z předkola Ligy mistrů. To se opravdu povedlo, výsledek 3:0 znamená postup do závěrečné fáze před základní částí Evropské ligy.

Slovan Liberec nastoupil proti absolutně rozloženému soupeři

FC Slovan Liberec do poslední chvíle netušil, jestli se zápas v Bukurešti vůbec odehraje. Tamní klub FCSB dokonale rozložila koronavirová nákaza, která celkem patnáct více či méně důležitých fotbalistů postavila mimo hru. Přestože vedení několikanásobného mistra rumunské nejvyšší soutěže požadovalo odklad, UEFA byla v tomto ohledu nekompromisní. Nedalo se tedy svítit, domácí tým nastoupil ve značně improvizované sestavě čítající pouhých osmnáct hráčů.

Liberci, který bezmezně touží po základní skupině Evropské ligy, hrály všechny okolnosti do karet. Od dvacáté minutu utkání navíc bojoval proti deseti. Stoper Cana tvrdě fauloval unikajícího Jhona Mosqueru, což rozhodčí zaslouženě odměnil červenou kartou. Fotbalisté Slovanu si pak sice vytvářeli zajímavé šance, navzdory početní převaze však vyloženě nedominovali. Skóre se poprvé měnilo až během druhého poločasu, v 64. minutě se střelecky prosadil Júsuf Hilál. Důležitou pojistku připal o dvacet minut později Michael Rabušic.