19/09/2024

Možná teď také uvažujete, co je vlastně lepší. Zda bydlet ve vlastním, nebo v nájmu. Pravdou je, že na obou záležitostech se dají najít klady i zápory, jak už to tak většinou bývá se vším. Dlouhou dobu platilo, že každý chtěl bydlet ve vlastním bytě nebo domě. Dnes už se to ale mění a lidé vidí, že není úplně optimální se vázat na nemovitost, za kterou zaplatíte miliony korun.

Už to jede

Nájem zkrátka umožňuje značnou míru flexibility. Jakmile vám určitý byt přestane vyhovovat, můžete se přesunout jinam. A volné peníze se dají samozřejmě zhodnocovat vhodněji než investicí do cihel, které navíc ještě sami obýváte, takže jsou značně nelikvidní.

V teorii by tedy měl být nájem výhodnější. A třeba v Německu tomu tak skutečně je, jelikož tam byty vlastní velké společnosti s jasně nastavenými pravidly. V České republice je sice také spousta bytů k nájmu, ovšem prakticky vůbec je nevlastní velké firmy, nýbrž jednotlivci, kteří mají třeba jeden, dva nebo i pět bytů, které pronajímají.

S tím se však pojí jedno velké negativum. Nájemní vztah u těchto malých vlastníků není dokonale stabilní. Může se stát, že jednou budou potřebovat byt pro sebe nebo své děti, a vás jednoduše vyšoupnou. Ještě horší je ale to, že se o svůj majetek v podobě bytu obávají. Mají na něj třeba hypotéky a nechtějí investovat do oprav.

Vede to však i k přehnaným snahám kontrolovat nájemníky, což je pro ně značně omezující. “Hledala jsem nájem, ale skoro všichni měli tvrdé podmínky. Nakonec jsem našla jeden levnější, ale musela jsem podepsat smlouvu, ve které stojí, že každých 14 dní bude probíhat kontrola. Prý aby se zjistilo, že se k bytu chovám dobře a neprovádím tam nic nepovoleného,” říká paní Klára z Prahy.

Může to být nečekané

Server Ulov domov uvádí, že to není nic výjimečného a že na podobný přístup mají majitelé bytů právo, a to na základě zákona §2219 občanského zákoníku. Každopádně by se taková kontrola měla dopředu domluvit, ať už ústní, telefonickou nebo písemnou formou.

Někteří majitelé bytů ale toto nerespektují a může se stát, že vám budou do bytu chodit na neočekávané kontroly. Pravděpodobně se potom budou ohánět tím, že měli podezření na poškozování majetku. V takovém případě totiž mohou vstoupit bez ohlášení a dokonce i toho, aby byl nájemník přítomen, jak konstatuje server dTest.

Čtěte také: Majitelé domů a bytů v Česku jsou v koncích. V roce 2024 musí splnit nečekanou povinnost, jinak dostanou drsnou pokutu

Zkrátka a dobře, při podpisu smlouvy o pronájmu byste si měli jasně vymezit, jakým způsobem vás mohou majitelé navštěvovat. Jistě lze dojít i k nějakému rozumnému kompromisu, který by nebyl tak obtěžující.

Foto: Shutterstock

5 názorů u článku “V Česku se spouští velká kontrola domácností. Navštívit vás mohou co 14 dní. Člověk musí ukázat, že má všechno v pořádku

  1. A právě proto, že to majitele přehánějí jak s výší nájmu, tak s kontrolami. Nechci aby mě někdo chodil do bytu a proto raději svůj byt. Navíc výše nájemného je skoro stejná jako splátka hypotéky. Bohužel po nájem.byte sahají mladí lidé jen proto, že nedosáhnou na hypotéku, takže z nouze. Není důvod si myslet že je to výhodné ano volných penězích nemůže být řeč, ptž žádné volné nejsou. Rozhodně ne proto, že by jim to více vyhovovalo. Nemůžete si být udělat dle sveho.

  2. Vždycky to tak bylo,není to nic noveho,že mladí museli šetřit a bydlet do začátku u rodičů,není to žádná novinka,take jsem tak začínala,honila 2 práce,bydlela nejprve u rodičů,pak v podnájmu a až kolem 28letech jsem dosáhla na hypotéku a svůj dům…spíš mne jimá vztek jak nás,co se stále snažíme víc a víc šikanují.. nakonec bude lepší nic nemít a nic nedelat.
    Je to ostuda co se děje…
    Ať si takto šikanují ty, co se na nás pakují…
    Spíš by se mělo přemýšlet jak začít kontrolovat vládu,zda adekvátně nakládají se státními prostředky a nezneuživaji svého postavení…
    a zákony co vymýšlí nepoškozuji lidi a jejich vlastnictví…

  3. V posledních letech čtu spoustu PR článků ve prospěch nájmu a že nejlepší, aby všechny byty vlatnily velké realitky. A že je to výhodnější. Mám opačný názor. Pro tržní prostředí ne nejlepší větší množství menších pronajímatel, kteří nemohou ovlivnit ceny ani někoho de facto vyloučit z možností si v místě být pronajmout. Pro trvalejší bydlení je nejlepší být ve vlastním. Nemovitost je majetek, který se zhodnocuje, ve středním věku představuje svobodu byť kde chci podle svého a ve stáří je to jistota zajištění střechy nad hlavou a případně zajištění ve stáří, také možnost podpořit děti nebo zanechat nějaké dědictví pro vnoučata. Nájem je ok jenom pro mladé, kteří ještě nezakotvili, studuji nebo hodně cestují. Pro společnost jsou lidé s vlastním bydlením stabilizaci. Nejspíš neodejdu pryč a nestanou se sociálními případy v době krize. Ale chápu, že pro velké investory, kteří mají spoustu volných peněz, by bylo fajn, kdybychom se našich bytů a domu zbavili a do konce života jim platili velkou část našeho příjmu podle jejich uvážení. Kdo může, ať si něco svého pořídí.

  4. Zase hovadiny. Opět varování a strašení lidí od těchto russkočínských webů. Pozor na ně. Hlavně reklamy na předražené Birne. Kdo si pronajme na pár let auto za cenu nového? A ještě ne nové. Tak a teď to zcenzurujte šašci z ruSSka.

  5. Kromě jiného, nikdo nemůže nájemníkům chodit kontrolovat v jejich nepřítomnosti. Klíč je samozřejmě jiný. To by tam mohli ukrást co by chtěli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *