04/03/2024

Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Není neobvyklé, že fotbalový klub propásne šanci, kvalitního hráče přenechá konkurenci a zpětně by si za to nejraději nafackoval. FC Viktoria Plzeň se takovýchto nerozvážných kroků dopouští opakovaně.
Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Fotbalové kluby občas zbytečně propásnou šanci, když mladého a talentovaného sportovce na startovní čáře přenechají konkurenci. Určitě není nutné dodávat, že zpětně si za chybný úsudek nasupeně trhají vlasy. FC Viktoria Plzeň se takovýchto nerozvážných kroků dopouští vcelku pravidelně napříč historií a ani poslední roky se jim bohužel neubránila. Prostřednictvím nadcházejících řádků vám představíme několik hráčů, kteří sice na západě Čech neuspěli, ale jinde doslova září.

Jan Sýkora

Jan Sýkora je český fotbalový záložník, který kariéru profesionálního sportovce odstartoval v rodném Švihově na Klatovsku. Odtud se ještě jako mladík přesunul do nedalekých Přeštic a FC Viktoria Plzeň se zanedlouho stala dalším důležitým milníkem v jeho cestě na výsluní. Když několikanásobný mládežnický reprezentant dosáhl ideální věkové hranice pro důležitou zkoušku mezi dospělými, překvapivě opustil západní Čechy a zamířil do Sparty. Tam bohužel neovlivnil ani jediný prvoligový zápas, hrál jen za rezervu nebo juniory. Výraznou stopu zanechal až v barvách konkurenční Slavie, jíž pomohl ke dvěma mistrovským titulům. Povedené jarní hostování v Jablonci zapříčinilo, že během letní přestávky odešel na své první zahraniční angažmá. Polský klub Lech Poznań jej doposud využil v sedmi soutěžních zápasech.

Aleš Mandous

Pochází z neveliké obce Nekmíř, která leží na území okresu Plzeň-sever a je domovem přibližně pět seti obyvatel. Bez výraznějších kariérních nadějí začínal v tamním amatérském klubu. Navzdory ne úplně komfortním počátečním podmínkám však momentálně patří mezi největší brankářské naděje České republiky. Sigma Olomouc plně důvěřuje jeho schopnostem, ostatně právě díky tomu z něj udělala aktuální jedničku mezi třemi tyčemi. Osmadvacetiletý Aleš Mandous si díky četným koronavirovým omluvenkám nedávno připsal také první reprezentační start. Zdá se podivné, že FC Viktoria Plzeň, kam ještě jako mladík přestoupil, nepoznala talent, který jí rostl před očima. Stejně jako výše zmíněný Jan Sýkora nedostal příležitost ani v jediném ligovém utkání.

Lukáš Provod

Jdeme do finále. Posledním odchovancem plzeňské fotbalové školy, jehož talent ovšem museli objevit jinde, je čtyřiadvacetiletý Lukáš Provod. Rychlonohý záložník absolvoval povedená hostování v sokolovském Baníku a Českých Budějovicích, ignoraci ze strany mateřské Viktorie nicméně nezvrátil. Se zajímavou nabídkou se naštěstí ozvala pražská Slavia, jejíž řady fotbalista nakonec opravdu vyztužil. Během minulého ročníku se napevno usadil v základní sestavě a důvěře Jindřicha Trpišovského se těší doposud. Okusil jedinečnou atmosféru evropských pohárů i hřejivý pocit zadostiučinění při zisku mistrovského titulu. Brány mu zaslouženě otevřela také česká reprezentace. Plzeňané mohou jen tiše zpytovat svědomí.

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x