04/03/2024

Co by se ještě před pár lety zdálo být nemyslitelné, už se velmi rychle blíží. Podle všeho se zřejmě dočkáme okamžiku, kdy alespoň v některých zemích dojde ke zrušení hotových peněz, myšleno tedy bankovek a mincí. Ty už jsou v dnešní době prý naprosto zbytečné, když většina lidí své útraty hradí platební kartou nebo třeba rovnou mobilním telefonem či chytrými hodinkami.

Hotovost má stále své výhody

Stejně jako se časem zrušily jiné nepotřebné věci, zřejmě i hotovost čeká stejný osud. Těžko si totiž za pár let představit někoho, kdo s sebou nosí objemnou peněženku naditou bankovkami a neskladnými mincemi. Obzvlášť, když už i s průkazy se v rámci digitalizace státu pořádně hnulo. Dnes už tak třeba nemusíte vozit řidičský průkaz a ten občanský si můžete od nového roku nahrát do mobilního telefonu.

Existují však i zastánci hotovosti. V jejich případě se nesnaží popřít výhody nejrůznějších moderních platebních metod, ovšem poukazují i na vlastnosti papírových peněz, které nedokáže nic nahradit. Jde především o značnou anonymitu a s tím spojenou svobodu, kterou nabízejí. Není totiž překvapivé, že mezi hlavní proponenty rušení hotovosti patří státy, které by díky elektronickým převodům měly veškeré transakce pod kontrolou. Kromě toho, že už úřadům nic neunikne, je tu třeba i ten faktor, že by někdo teoreticky mohl takto zakázat platbu za určitý druh zboží či u určitého obchodníka. Pokud nebude alternativa v podobě hotovosti, může se to rychle vymknout z rukou.

Pravdou je také to, že mezi velké zastánce bezhotovostní ekonomiky patří banky. Ty už na tomto principu dnes do značné míry operují a jsou to právě ony, kdo de facto vytváří peníze tím, že lidem půjčuje. Hotovost je pro ně pouze přítěží, a tak není divu, že práci s ní řada bankovních domů zpoplatňuje.

Foto: Shutterstock

Bez hotovosti i internetového bankovnictví

Jedna česká banka však jde ještě dále. Vznikající Partners Banka dopředu oznámila, že s hotovostí již nepočítá, a to v tom smyslu, že pokud budete mít nějaké přebytečné bankovky, které byste si rádi uložili na svůj účet, budete mít prostě smůlu. K dispozici nebude pokladna na pobočkách a dokonce ani oblíbené vkladomaty. Hotových peněz se tak nezbavíte jinak než tím, že je utratíte.

Banka bude bezhotovostní, ale lidé si hotovost budou moci vybrat zdarma ze všech bankomatů. Hotovostní vklady nejsou třeba, protože většina lidí dostává peníze na účet,” uvedl ředitel banky pro server Aktuálně.

Čtěte také: Podvodníci mají nový způsob okrádání lidí. Lehce upraví bankomat

Dodal přitom i další zajímavé informace. Banka Partners tak například vůbec nepočítá ani s internetovým bankovnictvím. Pro své klienty připravila pouze mobilní aplikaci a očekává, že vše budou řešit právě přes ní. Má však být velmi propracovaná a nabízet zajímavé funkcionality. Internetbanking je prý zastaralou technologií, která navíc představuje bezpečnostní riziko. To se do určité míry v poslední době potvrzuje, jelikož lidé často vyplňují přihlašovací údaje tam, kam nemají, a o své peníze z účtu potom nenávratně přijdou.

Foto: Shutterstock

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x