03/12/2024

Pravdou je, že důchodci v České republice by si na výši své penze neměli moc stěžovat. Tedy pokud se alespoň přibližují k průměru, který činí 21 tisíc korun. To je o deset tisíc více, než kolik důchodci brali ještě před deseti lety. Nárůst je tedy opravdu značný.

Někde už se to rozjíždí

Přesto se však stále najdou tací, kteří by rádi více peněz. Jenže jak to udělat? Pakliže by se rychle navyšoval stálý důchod, mohl by se stát rychle dostat do problémů, kdy by na penze jednoduše už nebylo. V takovém případě by ani nemohl zatáhnout za záchrannou brzdy a důchody snížit, protože to je takřka nemožná operace.

Řešením této situace je 13. důchod, respektive jeho zavedení. Tato dávka se totiž dá spustit a potom zase zrušit, případně přerušit, podle toho, jak má státní kasa peníze, případně zda je zrovna třeba důchodcům více přilepšit.

Nejde přitom o nějaký výmysl, který se nikdy nebude realizovat. Ve skutečnosti už je to tady, respektive ve Švýcarsku, kde si to schválili v referendu. I v tamní zemi jde o velký přelom, protože si tu lidé celých 176 let nezvýšili sociální dávky. Až teď.

Kdo by rád nebral 13. důchod?

Proč to není v Česku?

Pro zavedení 13. důchodu bylo téměř 60 % voličů, což je naprosto jasná většina. A to se penzisté ve Švýcarsku nemají vůbec špatně, ba právě naopak. Minimální důchod zde činí v přepočtu 32 500 Kč a maximální potom dvojnásobek.

Čtěte také: Důchod v Česku není pro každého. Tito lidé ho nově nedostanou, i kdyby si trhli nohou

Nechápu, proč něco takového nezavedou také v Česku. Vždyť tady je to potřeba jako sůl. Kolikrát mi dojdou peníze ještě předtím, než beru další důchod, a to je pak velká nepříjemnost,” říká pro server Epřehledně.cz pan Richard z Prahy, který je v důchodu pět let. “Důchod sice vypadá pěkně na papíře, ale pak s těmi penězi jdete do obchodu, a zjistíte, že je všechno mnohem dražší.

Foto: Shutterstock, zdroje: Ihre Vorsorge, Sev Online

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *