02/03/2024

Vítejte v roce 2024, roce plném slavnostních svátků a příležitostí pro prodloužené víkendy. Chcete-li maximalizovat svůj volný čas, přinášíme vám přehled státních svátků v České republice a jejich umístění v kalendáři. Rezervujte si dovolenou s předstihem a užijte si každý svátek naplno!

Svátky a prodloužené víkendy

Rok 2024 nabízí několik skvělých příležitostí k prodlouženým víkendům. Svátky v roce 2024 začínají již 1. ledna, kdy slavíme Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok. Tento den připadá na pondělí, což nám dává perfektní start do nového roku s prodlouženým víkendem.

Další velkou příležitostí pro odpočinek je Velikonoční víkend. S Velkým pátkem 29. března a Velikonočním pondělkem 1. dubna si můžete užít dlouhý víkend plný jarního oslavení.

Přidejte k tomu ještě 5. července, kdy oslavujeme den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, a 28. října, Den vzniku samostatného československého státu, který letos vychází na pondělí.

Datum (den v roce 2024)SvátekObchody Otevřené/Zavřené
1. ledna (pondělí)Nový rok a Den obnovy samostatného českého státuZavřené (zákaz prodeje)
29. března (pátek)Velký pátekOtevřené
1. dubna (pondělí)Velikonoční pondělíZavřené (zákaz prodeje)
1. května (středa)Svátek práceOtevřené
8. května (středa)Den vítězstvíZavřené (zákaz prodeje)
5. července (pátek)Den slovanských věrozvěstů Cyrila a MetodějeOtevřené
6. července (sobota)Den upálení mistra Jana HusaOtevřené
28. září (sobota)Den české státnostiZavřené (zákaz prodeje)
28. října (pondělí)Den vzniku samostatného československého státuZavřené (zákaz prodeje)
17. listopadu (neděle)Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstvaOtevřené
24. prosince (úterý)Štědrý denZavřené od 12 hodin (zákaz prodeje)
25. prosince (středa)1. svátek vánočníZavřené (zákaz prodeje)
26. prosince (čtvrtek)2. svátek vánočníZavřené (zákaz prodeje)
Zdroj: Kalendar

Omezení prodeje během svátků

Zákaz prodeje během vybraných svátků je v České republice stanoven zákonem a je určen k tomu, aby zaměstnanci v maloobchodě mohli mít volno a trávit čas se svými rodinami nebo si užívat státních svátků. Tento zákaz se vztahuje na většinu obchodů a supermarketů a je uplatňován během několika specifických svátků, jako jsou například Nový rok, Velikonoční pondělí, Den vítězství, Den české státnosti, Den vzniku samostatného československého státu, Štědrý den (od 12 hodin), a oba vánoční svátky.

Výjimky ze zákazu prodeje umožňují některým obchodům a zařízením zůstat otevřenými i během těchto svátků. K nim patří obchody s prodejní plochou nepřesahující 200 metrů čtverečních, což umožňuje malým lokálním prodejnám sloužit komunitě i během svátků. Dále prodejny umístěné na železničních a autobusových nádražích a letištích, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních mají také povolení otevřít. Velkoobchody, jako je například Makro, mohou být rovněž otevřené.

Významným aspektem je, že i v případě vyhlášení stavu nebezpečí, nouzového stavu, stavu ohrožení státu nebo válečného stavu mohou být všechny obchody otevřené bez ohledu na jejich velikost a umístění. To umožňuje zabezpečit dostupnost základních potřeb i v mimořádných situacích. Avšak bez ohledu na velikost a umístění musí být zavřené zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů.

Foto: Shutterstock

Významné dny v České republice

Kromě oficiálních státních svátků Česká republika rovněž uznává několik významných dnů. Tyto dny, jako je Den památky Jana Palacha 16. ledna nebo Den národního vzdoru 27. května, nejsou sice dny pracovního klidu, ale připomínají důležité události v naší historii.

Svátky v sousedních zemích

Pokud plánujete cestovat, mějte na paměti, že svátky se mohou lišit v různých zemích. Slovensko, Německo, Polsko a Rakousko mají své vlastní státní svátky, které mohou ovlivnit vaše cestovní plány.

Závěrečné tipy pro plánování svátků?

Využijte svátky v roce 2024 jako příležitost k relaxaci a oslavám. Plánováním dopředu můžete získat maximum z těchto speciálních dnů.

Foto: Shutterstock, zdroj: e15, Kalendar

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x