21/11/2024

Opatření týkající se seniorů neberou konce. Nově přijdou totiž i o příspěvek k penzijnímu spoření. I fondy však varují, aby je vláda nechala dospořit. Jak totiž poslanci potvrdili, zrušení tohoto nároku se dotkne i dříve založených smluv.

Asi tři čtvrtě milionu lidí

Problém se tak dotkne především seniorů, kteří si penzijní spoření založili poměrně nedávno a tím pádem nesplnili podmínku minimální doby spoření. To se týká cca 750 000 seniorů, kteří si spoří v penzijních fondech. Od 1. července tak přijdou o nárok na státní příspěvek. Nadále ho totiž mají dostat jen lidé, kterým ještě nebyla přiznána penze.

S krokem počítá novela, kterou aktuálně schválili poslanci. Chybí už jen průchod senátem, podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů. Netýká se to však jen nových smluv, ale i těch už probíhajících. Koalice odmítla pozměňovací návrhy, jejichž součástí bylo omezit zpřísněný jen na nové smlouvy.

Připojištění nebo penzijní spoření

Lidé, kteří si tento finanční produkt zařídili již dříve, o již připsané příspěvky nepřijdou. Musí však být splněna doba trvání spoření aspoň 5 let. „Smyslem podpory je tvorba úspor na penzijní věk. Jakmile se jeho účastník stane příjemcem starobního důchodu, ztratí něco takového smysl. Třetí pilíř totiž pak funguje už jen jako krátkodobý spořící produkt se státní podporou,“ vysvětlilo krok ministerstvo.

Konec diskuse, spor o změnu

Samotné penzijní společnosti berou celou debatu kolem smyslu podpory za skončenou. Problém je pro ně však způsob provedení změny vládou. „Jestli vláda nechtěla podporovat starobní důchodce tvořící si finanční rezervu, měla to udělat bez poškození lidí s platnou smlouvou. Právě k tomu ale v této podobě dojde,“ říká Aleš Prokop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

Nevýhodná pozice majitelů

„V podobě, v jaké prošel, staví velkou skupinu do pozice, kdy nebude mít motivaci v systému zůstávat, právě kvůli absenci podpory. Současně ale nemohou stejný systém opustit bez ztráty výrazné částky nebo celého spoření,“ upozornil také Prokop.

Dle jeho slov si v penzijních fondech momentálně spoří více jak 234 000 lidí ve věku, kdy mohou čerpat penzi. Právě ti sami ale nebudou mít k 1. červenci 2024 splněnou podmínku pěti let spoření. „Nebudou moci ze systému odejít, aniž by přišli o všechny příspěvky.“

Foto: Shutterstock

Další ohrožené skupiny

Ještě horší pozici budou mít ti, kteří budou k 1: červenci 2024 spořit méně jak 2 roky. „Těch je tam aktuálně asi 80 000. Nebudou moci odejít beze ztráty státních příspěvků, vlastních nebo od zaměstnavatele,“ zdůrazňuje Prokop. „Férové by bylo zavedení ochranné lhůty v délce 5 let. Ta umožní dokončit uzavřené smlouvy za původních podmínek.“

Když schválí novelu senátoři beze změn, může vláda ještě do poloviny roku takovou úpravu prosadit. „Všem starobním důchodcům doporučuji zůstat v systému minimálně do července 2024 a nepřipravit se tak předčasným odchodem o peníze. Současně se ani nevzdáváme naděje, že bude tato retroaktivita ze zákona ještě odstraněna,“ uvádí Prokop.

Nejedno upozornění

Právě na retroaktivitu upozornila na jaře i legislativní rada vlády. Dle ministerstva financí jde však o postoj jen některých jejích členů. „Dle analýz ministerstva i právního postoje legislativní rady vlády nejde o retroaktivitu, která by byla v rozporu s ústavou,“ reagovalo tiskové oddělení ministerstva.

„Stát může měnit pravidla podpory, ale neměl by zasahovat do už sjednaných smluv. Je to na ústavní žalobu,“ uvedl Patrik Nacher za ANO. Třetí pilíř teď zahrnuje cca milion lidí s nárokem na penzi. Celkem mají naspořeno 150 miliard korun. Jen čtvrtina s nárokem na penzi přitom uvedla, že chce pokračovat ve spoření i po zrušení příspěvku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Penize, Lidovky

5 názorů u článku “Stát připraví důchodce o příspěvek k penzijnímu spoření. Nedává pro ně prý smysl

  1. Nemohu se zbavit pocitu, že kdybych já uzavřel, či podepsal smlouvu, jejíž podmínky bych pak nedodržel, zcela jistě bych musel čelit sankcím, z toho plynoucím. A zde si parta všehoschopných dovolí pošlapat tisíce smluv, jako by si říkali, že smlouvy jsou od toho, aby se porušovaly, s tím, že jim za to nic nehrozí? Je něco shnilého ve státě českém a myslím, že to nedopadne v této těžce zkoušené zemi, příliš dobře.

  2. Kdybych já uzavřel, či podepsal jakoukoli smlouvu, jejíž podmínky bych nedodržel, či porušil, čelil bych nepochybně sankcím z toho plynoucím. Jak to asi dopadne v tomto případě?

  3. Já navrhuji poskytnutí příspěvku na zdanitelný příjem.
    Mohl by být poskytován jako sleva z daně.
    Kdo nemá zdaň. příjmy, např. nemá zaměstnání, nebo podniká bez zdanitelného zisku by tak příspěvek nedostal.
    Mohla by být výjimka po dobu dočas. prac. nesch. po dobu mateřské a v dalších dočasných situacích kdy by byl člověk bez zd. příjmu.
    No a jelikož důchodcc důchod nedaní tak by na příspěvek měl jen nárok pokud by si přivydělal.
    Nedává mi smysl přispívat na důchod lidem kteří už státem placení důchodcové jsou…
    A to to prosím sám mám za pár…
    Tedy nyní za pár +3….

  4. Jsem v důchodu 8 měsíců, spořím tři roky. Po konzultaci se svou bankéřkou jsem koncem listopadu vypověděl smlouvu, protože jsem bez příspěvku státu, a i přesto, že mi budou strženy i předešlé příspěvky. Bankéřka mě varovala, že vláda a Stanjura jsou naprosto nevyzpytatelní a mohou zcela bez varování zavést onu rentu, protože důchodci začali hromadně vybírat peníze z bank. Tu vymýšlí na 10 roků a když jsem si to spočítal, vyšlo mi to na cca 500,-Kč měsíčně, Směšné!!! Peníze mi přijdou na účet cca v únoru a převedu je na spořicí účet, na kterém mi budou vynášet cca 400,-Kč měsíčně, tedy ještě o 170,-Kč víc, než důchodové připojištění.

  5. Pro Karol:
    Já třeba nechápu, proč by si důchodce, který má 65 roků, nemohl spořit 5 roků do 70 roků i s příspěvkem, pak si peníze jednorázově vybrat a na sklonku života si ještě užít něco, na co do té doby neměl peníze, například 14 dní v Dubaji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *