Je to skutečně neuvěřitelné, ale i v dnešní době vám stát může zabavit nemovitost. A dokonce tak teď v masovém měřítku učinil. Nejde ani tak o to, že by měl na nějakou tu nemovitost zálusk, případně že by se tu opět sahalo lidem na majetek, jako spíše to, že se tím řeší letitý problém.
Nedostatečné informace
Bohužel to ale pravděpodobně způsobilo, že řada lidí přišla nenávratně o svůj majetek, jelikož se o něj nestarali a patřičně se k němu nepřihlásili. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) opakovaně v rámci své mediální iniciativy upozorňoval na to, že v České republice je velké množství nemovitostí s takzvaně neidentifikovanými vlastníky.
Typicky šlo o případy, kdy v katastru nemovitostí nebyl u dané nemovitosti uveden konkrétní vlastník, případně uveden byl, ovšem s nedostatečnými identifikačními informacemi, jako je celé jméno, datum narození, případně trvalé bydliště.
ÚZSVM tedy v posledních deseti letech informoval veřejnost, aby si u svých nemovitostí ověřila, že je vše zapsané v pořádku. Mohlo totiž dojít k situaci, že někdo třeba užívá svůj dům či pozemek, ale netuší, že ho na katastru nemá správně zapsán.
Pátrání skončilo se začátkem tohoto roku, kdy úřad jednoznačně deklaroval, že prvním lednem lhůta pro opravu údajů končí. Tímto datem nemovitosti s neidentifikovaným vlastníkem přešly do rukou státu. A jak se teď na statistikách ukázalo, spousta lidí se o svůj majetek nepřihlásila.
Existuje poslední naděje
Na počátku bylo těchto nemovitostí přibližně 200 tisíc. Majitele se však povedlo dohledat pouze u necelé poloviny z nich. Téměř 108 tisíc nemovitostí spadlo do rukou státu. Jde přitom o majetek přesahující sumu 5 miliard korun, jak uvedl ÚZSVM.
Je klidně možné, že až teď skuteční majitelé zjistí, že jejich nemovitost už jim nepatří. Mají ale ještě poslední naději v rámci sporného řízení, kdy však budou muset prokazovat, že vykonávali vlastnické právo v období od 1. ledna 2014 do 1. ledna 2024. To znamená prokázat, že nemovitost neopustili, hradili daně z nemovitosti apod. Už to ale bude podstatně složitější.
Čtěte také: Je to tady. Stát dá lidem peníze na koupi nemovitosti. Kdo toho nevyužije, přijde o stovky tisíc korun
Problém s neidentifikovanými vlastníky vznikl v minulosti, kdy katastry nemovitostí nefungovaly zdaleka tak dobře jako dnes. V průběhu času se mohly různé informace ztratit, případně nebyly doplněny tak, jak se to patřilo.
Foto: Shutterstock
Super, takže stát to má bordel a lidé přichází o majetky, myslím že to úplně v klidu vyřeší nějaký cizí soud v cizí zemi, jako myslím samozřejmě EU.
A stát by měl ještě platit pokutu.
A v neposlední řadě bude stát platit za tyto nemovitosti navýšené daně z nemovitosti.
Chtěl bych rozhodovat jako v cizině o svých daních, protože stát by na tyhle nemovitosti ode mě nezískal ani korunu.
Stát – politici mají peněz dost, tak to mohou zaplatit ze svého.