Úterý, 28 března
Shadow

Sparťanská pohádka doznala jistých trhlin. Redukce kádru je prakticky nevyhnutelná

Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Obnovená důvěra fanouškovské základny se znovu vytratila, AC Sparta Praha zajela do starých kolejí a její náhlý výkonnostní propad čelí kritice. Ostatky mírného optimismu definitivně rozprášila poslední dvě ligová utkání proti plzeňské Viktorii a českobudějovickému Dynamu, která s přihlédnutím k obrovskému množství individuálních hrubek v podstatě ani nemohla dopadnout jinak. Kde je příčina, musí existovat také řešení. Jelikož se kolosálních prohřešků téměř výhradně dopouštějí titíž hráči, letenské mužstvo nejspíš brzy čeká radikální řez stávajícím kádrem. Jména potenciálně ohrožených fotbalistů se dozvíte prostřednictvím následujících řádků.

Milan Heča

Minulou sezónu zakončil jako brankářská jednička a výsostní postavení navzdory nevalné pověsti mezi letenskými fanoušky nakonec obhájil. Podzimní utkání však rodákovi z Krumvíře bohužel nevycházejí podle představ. Devětadvacetiletý Milan Heča střídá dobré výkony s těmi špatnými, během nedělního večera předvedl několik nejistých momentů a vysoká porážka uštědřená Českými Budějovicemi jde částečně za ním. Hlas nespokojeného lidu říká, že dozrál čas ke změně stráží. Na místo odchovance Slovácka se nedočkavostí klepe zejména zkušený rumunský gólman Florin Nita, v ovšem úvahu připadá také slovenská letní posila Dominik Holec.

David Lischka

Český fotbalový obránce David Lischka se před dvěma lety málem rozloučil s kariérou profesionálního sportovce. Zdravotní prohlídka bezprostředně před podpisem hráčské smlouvy na Spartě odhalila skrytou srdeční vadu, která vyžadovala operaci s nejistým výsledkem. Zákrok naštěstí dopadl dobře a co se oběma stranám nepovedlo dojednat přes zimu, doznalo oficiálního stvrzení během následujícího léta. Talentovaný středopolař na prestižní adrese nezačal špatně, v současné době však svými nevyrovnanými výkony budí rozpaky. Přestože díky absenci klíčových beků nastupuje pravidelně, společně s Dominikem Plechatým sype jednu neuvěřitelnou hrubku za druhou a v základní sestavě má tudíž spotřební lhůtu, která končí souběžně s návratem kvalitnějších spoluhráčů. Pak se ovšem nabízí otázka, jestli je zrovna vysedávání na lavičce náhradníků ideálním řešením.

Matěj Hanousek

Sedmadvacetiletý Matěj Hanousek odehrál drtivou většinu podzimních zápasů, což ovšem způsobila fakticky nulová konkurence na levém kraji obrany. Pokud by trenér Václav Kotal rozhodoval na základě výkonnosti (což vinou četných zdravotních omluvenek a tím pádem značně omezené palety hráčů jednoduše nejde), odchovanec klubu TJ Sokol Řepy by lavičku náhradníků pravděpodobně neopustil ani v posledních minutách zápasu za rozhodnutého stavu. Někdejší opora pražské Dukly nebo Jablonce se dopouští častých defenzivních chyb, protihráči jeho stranou procházejí jako nůž máslem. Žádné nebezpečí naopak nepředstavuje směrem dopředu. Zimní přestávku a teoretický příchod adekvátní náhrady nejspíš neustojí.

33 Comments

 • ať už jdou

  Ať už jdou,, už aby to bylo a ti tři vypadli někam do krajského přeboru, to je jejich výkonnostní maximum, a budou muset i tam zabrat.. Heča je díra, Lischka by nebránil ani pískový hrad před malými dětmi a Hanousek je největší katastrofick, toho obejde i bába z hůlka a co jde do Kauflandu na nákup..

 • Anonym

  a co (neustále flusající a možná covid nebezpečný) Dočkal? hra špatná.

 • Nejen SPARTA

  Ono je velice obtížné vybrat jednotlivé, byť dobré hráče tak, aby krom svých možností utvořili také týmovou partu.Nejhorší je, když do toho kecá kde kdo. Výběr hráčů by měl dělat ten, kdo bude s mužstvem pracovat, ten, který má ponětí, co chce produkovat za hru. A ani to se nemusí často povést. Navíc přijdou zranění, vypadnou dva, tři hráči základu a je po legraci. Pak přijde jiný trenér, ten chce změnit koncepci, aniž by tým znal. Ve Spartě si myslím je dost dobrých hráčů, kádr možná až moc příliš početný, ale chybí tomu to pravé – kolektiv, systém.

 • názor

  Žádný tým v lize nemá tak dlouho a takové problémy jako Sparta.Musí se změnit vedení, jinak to nepůjde !!! Sparta musí hrát roli i v evropě.Nyní je tam max. 5 hráčů, kteří to mohou splnit.

 • Omyly

  Nechci být náladový kritik,ale fotbal jsem hrál ne na takové úrovni,ale cit a vidění směrem k hráči mám.Heča se mně nelíbil od začátku,Nita je lepší ,ale nadstandardt to není ,Holce neznám.Nicméně nechám osobnostních kritik ,ptám se,kdy a kde Sparta posílila,abychom ,jako fandové řekli prima tohle byl kup ,jmenujte jednoho,koho? Nakoupili zraněné hráče,nebo ,jak jsem četl bez kondice,nechápu nejhorší přestupová politika Sparty v Cesku,kdo je odpovědný? Zima přestupy ?Poproste Sparto někoho ať vám dá tip ,poradí,dohodí jen nespoléhejte na své tzv.agenty nic se nepovedlo!!

 • Nahradit Dočkala

  Dobře to napsal Fukal i Řepka. Lichka i ostazni hráči Sparty hrají laksne jako by bez zájmu a zaujetí. Není na nich vidět žádná bojovnost,zarputilost a radost s fotbalu. A to nemluvím o špatném složení mužstva na zápas. Doma hrát proti předposlednímu na jednoho útočníka je naprosto nevhodné Sparty. Dávat po sobě do obrany chybujici dvojici Lichku s Plechatym je naprosto delikátní. Dále stále stavět hodně špatně hrajícího Dočkala musí být pro mladé hráče flustrujici. A to nemluvím o velice špatném a pozdním střídání. Přece už v prvním poločase musím vidět kdo nemá co na place dělat. Myslím že trenér Kotal nese velkou zodpovědnost za touto zoufalou hru. On přece je nejvíc zodpovědný.

 • Tadeáš

  Co chcete od hráčů „profesionálů“, kteří si vydělávají kopáním do míče … měli by jít makat jako kdysi a po odpolednách trénovat… doby „srdcařů“ Sparty, kteří by na hřišti raději chcípli, než by prohráli jsou pryč a vedení s Tomášem Rosickým a spol. nic nezmůže. Hlavně to chce trenéra, který mužstvo „zblbne“ a ne ukňouraného Kotala…

 • Anonym

  Sparta už umí akorát brečet!Jo to se jim to dělaly tituly když to“šéfovala rudá strana,potom vexlák Mach s“cinklým Peltou a Ivánkem H.Ted‘ skončil i Jožo z Kočkovců a vše je zase hluboko pod zádama…..

 • Anonym

  Na Spartu chodíme již od klukovských let(nyní 67 let).To co se od posledního titulu dnes v mužstvu děje,tak to ani jako bývalí fotbalisté i když na nižší úrovni nikde nebylo.Práce s mužstvem na nic.Sestava na zápas to vůbec není k pochopení(Heča,Lischka,Plechatý) to musí přece odborník vidět,že na Spartu nemají.Akorát nám věrným fanouškům neustále dělají ostudu.Kam až tohle vše dojde?To neexistují žádní odborníci aby Spartu postavili na úroveň,která by odpovídala jménu Železná Sparta?Jenom vyděláváte na předprodejích a slibujete,skoro se stydím,že jsem sparťan!KrauL.

 • Kritika

  Samozřejmě Krejčí, Dočkal je pořád nadprůměr a Kozák na podzim nemohl hrát kvůli zranění. Ale ti 3 uvedení v článku tam nemají co hledat. Jen berou nadměrmné peníze. Sparto ušetři a kup jednoho stopera, který Tě zvedne.

 • zoufalá Sparta

  Tomáš Rosický byl vinikající hráč ale je naprosto zoufalý manažer. Nákupy Sparty jsou naprosto špatné. Kupovat hráče kteří jsou zranění je pouhé vyhození peněz a kvalita kupovaných posil je tak zoufalá že bych takové hráče našel i na procházce po Václavském náměstí. Mohl by někdo spočítat kolik peněz stojí jedno odehrané utkání Hancka nebo Panáka

 • Anonym

  zdravím jsem od mala sparťan ale co kopou je hrůza srdcaři jako Honza Bergr-chodil jsem na něj a ost. .Sebrat jim peníze ať si uvědomí že chodí do práce jinak doporučuji Řepku s Bergrem jako kauče.Pajan

 • Anonym

  Super popsáno, možná by to chtělo napsat ke všem TOP placeným hráčům, což jsou všichni.

 • Václav

  Naprostý souhlas a k těm třem ještě Kozák! A jen mimochodem, Nita byl vždy a je lepší gólman, přestože je menší než Heča. jenom si vloni vybral kopici smůly.

 • Anonym

  Sparta má jede nfatální problém. Nedokáže se poučit a reaguje na přání okolí. Nejdříve nakoupila cizince. To samo o sobě nemusí být špatně, ale nedařilo se. Tak si veřejnost přála česk hráče. Dobrá, take se šlo cestou, kdo není Čech nemí šanci, jenže hlaně, aby nebyl drahý. Také špatně. V současné době není prblém na trenérské lavičce, ale na kvalitě hráčského kádru. když vypadne hráč základní sestavy, tak není adekvátní náhrada. Dříve platilo, že kdo byl ve Spartě (i na lavičce), tak to byl pan fotbalista. To dnes neplatí. Vidím to tak, že za Spartu aktuálůně chytá průměrná brankáč, ačkoiv n lavičce má jednoho z nejlepších brankářů Evropa (Nita), obrana je podprůměrná, záloha nemá dirigenta. Dočkal prostě nestačí stejně jako již nestačil Hušbauer ve Slavii a útok by nemusel být špatný, ale nejdou tam míče. Když chybí Hložek a Karlsson, tak je Sparta opravdu špatná. Vedení? Raději se nevyjadřuji.

 • Anonym

  Jo, to by ale musel mít kým je nahradit. To co teď hraje je bohužel to nejlepší, co má Kotal k dispozici. Z lejna bič neuplete ani pánbůh.

 • ACS

  Honzu ani nikoho dalšího z této éry pan doktor nepotřebuje, protože by měli vlastní názor. A to by ego pana majitele neuneslo. Fandím naším rudým klukům taky od mala, ale za některý lidi hlavně ve vedení je mi teď stydno 🙁

 • Kde je chyba

  Největší chyba je v sudích. Kdyby pískli jednu dvě pentle, tak vypadá všechno jinak. Sakra vždyť to předtím šlo, snad to Dušan a Pepa ustojí, jinak budeme ještě pár let na suchu.(ha ha)

 • Anonym

  Panove dnesni Sparta ma horsi fotbalisty nez mela Sparta „B“ ve 2.celostatni lize v 70 letech.A ti frajeri kopali za sokolske „nazdar“
  Jsem byvaly ligovy fotbalista v letech 1985-1995.A hral jsem proti Sparte asi jen 6x.Ale to se neda srovna.Sparta v te dobe byl v podstate narodni mancaft !Tohle je ostuda Sparty.
  S pozdravem lk

 • Může být i hůř!

  Jak napsat recenzi ke knize, kterou jsem-jsme nečetli. Nikdo z nás nemá žádnou podrobnou a pravdivou informaci k tomu, co se právě ve Spartě děje. Takový nesmírně krutý obrat ve hře a nakonec ve všem od první prohry v lize, tak to se hned tak nevidí. Vše jsou to interní záležitosti, o kterých neřekne nikdo ani jedno pravdivé slovo. Jenom mlží a jenom samé výmluvy na to, co vidíme i my laici a zasvěcené komentáře v médiích od rádoby znalců, nebo i dokonce znalců problémů, jsou vždy až tak v půl jedné a ne za pět minut dvanáct. Doba je hrozná a nás obyčejných pracujících lidí se dotýká daleko víc, než těch běhajících a plačících primadon. Trenér vynášející do nebes, jak převrátil Spartu na tu správnou fotbalovou víru, se proměnil v kňourajícího kocoura s žádostí, ať mu páníček naleje čerstvé mlíčko, bo to staré se nedá pít a začalo se srážet, neřkuli začalo smrdět, jako ta leklá ryba, která zapáchá stejně od hlavy, ať jsme již ve 21.století a nebo ve 20.století. Je to pořád jedno a to samé. Je mi smutno, že jsem fanouškem Sparty a musím se dívat na ty kotrmelce, co už trvají tak strašně moc dlouho. Přeji sílu všem a hodně dobrý žaludek, neboť nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř.

 • Nechápu pana Rosického,vždyť musí mít ,jak v Německu,tak v Anglii a po celém světě spoustu kontaktů.Kdyby toho využil a dovedl např.2 náhradníky s Dortmundu 2 např.s Arsenalu ,tak tady budou špička.To jen namátkou,když by se podíval opravdu i např.na Kypr,tak mu garantuji,že dotáhne lepší středopolaře než Dočkal a navíc za třetinový plat.Vždyť hráčů je ,jak s….k.Takhle nakupuje v sekohendu v Jablonci a Pelta se jen směje co ten ze Sparty za ty polentéry vysál milionu a pořád mu to žerou.Jen v Bundeslize nebo v Ruské Ukrajinské Španělské nebo s Brazílie Afriky není problém hned zítra.V Česku to vyzobala Slávie s Plzní a ruku na srdce on totiž v současné době do Sparty nikdo nechce.Takové má za poslední roky Sparta renomé.

 • Zdeněk56

  Je to tak,jak vidíme. Kádr není až tak špatný.Nic proti Kotalovi,ale na tento kádr chce treněr formátu Franty Straky.Treněr,který nechce prohrát ani na treninku a který hráče namotivuje tak,že se bude z trávy na hřišti kouřit. Na této úrovni a za tyto výplaty se nedá plácat po ramenou s tím,že příště to bude lepší.

 • Za vším hledej VSJBČ

  Za vším stojí hrobař Křetínský a jeho noslehové. Teď se k nim úspěšně přiřadil i Rosa. Tak špatného SŘ jsme snad ještě něměli, naprosto k ničemu, všechny jeho kroky od začátku přinesly do Sparty akorát zlo! Vyhodil Fotbalisty a natahal jsem fotbalový odpad. Jeho česká kabina stojí v čele s Dočkym za hov.. A ještě když hledá Sparta viníky častých zranění ať se zaměří na kondiční trenéry v čele s boxerem. Spartě fandím už šedesát let, ale takhle špatné vedení nebylo ani když jsme hráli 2. ligu. nerozuměl jsem zkartce VSJBČ teď už vím co znamená.

 • Souhlas

  Také si myslím, že se do Sparty nějak hráči nehrnou. Bůh ví, co tam skutečně je. Slávia i Plzeň sice mají hráče z Afriky, ale přitahují je již zaběhlé z našich klubů (i když třeba Simu po pár týdnech). Jak to, že tyto hráče nedokáže vyzobat Sparta? Asi tam opravdu bude něco tak podivného, že tento kdysi velkoklub již neláká ani hráče z naší ligy, přestože jsou jinak cizinci. Že by už o skrytých poměrech ve Spartě něco věděli i agenti? Zadává to jen podněty ke spekulacím. Jako například tato: Křetínský je ve skutečnosti slávista a úspěšně rozkládá Spartu zevnitř! 🙂

 • Anonym

  ??? vycházet to všechno celou Spartu zrušit a zasadit na Letné ŘEPKU aspoň by stojí byl užitek ?

 • Anonym

  Pan Kotal na všechno nestačí. A i on bohužel propadá spartanskemu prostředí. Nevidím žádnou podporu od Rosického. Jeho předchozí chyby v podpoře a výběru trenérů stály Spartu min. 2 roky. Pár posil vyslo ale ostatní budou snad konkurence schopni za 5 let. Nevidím ani žádného hráče tmavé pleti. Dnes jsou oporou Slavie i Plzně. Je to tragické ale Rosa by mel jít do učení k Tvrdikovi. Když on nezlepší svou práci tak. se Sparta nikam neposune!

 • Anonym

  jJasně souhlas,v obraně to hoří ,výkony 70 PROCENThráčů neodpovídají tomu že by hráli za SPARTU srdíčkem a jezdili po zadku .Dát příležitost mladým a vychovaným na Spartě co mají srdce pro klub. Jojo on má v tomhle Tomáš Řepka pravdu,srdcařů je tam pomálu.

 • Jindrich 70

  Pro pana anonyma,jestli hledáte odborníky pro Spartu tak jedním jste Vy podle toho že se za železnou Spartu stydíte a máte zkušenosti jako dlouholetý fanda z ochozú a hráč z nižši úrovně a stydíte se že jste fanda Sparty.Toto jsou ty nejlepši předpoklady. Jinak já chodím na Letnou od roku 1952 a zažil jsem horší časy a nikdy mě nenapadlo abych napsal,že se za klub stydím. Jindřich 70 .

 • Zdeněk

  Naprosto souhlasím s předřečníky. Je pravda, že od Rosického se očekávalo daleko více, už pro jeho možné kontakty do zahraničí, které zatím nepřivedli žádnou pořádnou posilu. Zaměřit se hlavně na hráče, kteří v zahraničí zahřívají pouze lavičky náhradníků a bývají často zranění, není žádným řešením. Za ty platy, co hráči Sparty pobírají, musí ze sebe v každém zápase vydat vše a né to tam pouze odchodit. Souhlasím s tím, že brankářská jednička je ve Spartě Nita a tak nechápu, proč sedí pouze na lavičce, Lischka už dávno nemá ve Spartě co pohledávat za ty jeho časté a nehorázné kiksy, které stáli Spartu už nejeden gól !!! Byl jsem dlouhou dobu fandou Dočkala, ale ten je již delší dobu úplně nevýrazný a ze Sparty v minulosti odešlo více hráčů, kteří byli lepší a nyní ještě stále válí v jiných týmech !!! Kdo souhlasil z jejich odchody a proč !!! Hanousek rovněž na Spartu nemá, Plavčič je to samé, Kozák, Hancko často zranění. Co za tím stojí ??? Jedno je ale jasně viditelné. V většiny hráčů chybí to správné Sparťanské srdíčko a zapálení pro hru, to co jí v minulosti zdobilo a s čím Sparta slavila úspěchy. Pokud toto již delší dobu nefunguje, tak je potřeba razantně sáhnout ke snížení platů a hráče odměňovat pouze podle výkonu a né proto, že jsou ve Spartě !!! Jinak doufám, že již proti Celtiku půjde do branky Nita a pokud to bude jen trochu možné, že Lischka zůstane pouze na lavičce náhradníků. Jsem fanouškem Sparty již dlouhých 60 let, ale takovou bídu, co je ve Spartě jsem nezažil a zase jsme u toho podstatného, bez zapálení a srdíčka se nikdy nic na všech postech nezlepší !!! Na závěr přeji Spartě daleko lepší časy, než je tomu nyní a věřím, že trenér Straka by dokázal to srdíčko pozvednout, věřím, že pod jeho vedením by si nikdo nedovolil, pouze odchodit zápas !!! Jen doufám, že do Sparty nepřijde jako trenér Vrba, to už by byl úplný konec, ten už má to nejlepší dávno za sebou !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *