19/06/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

AC Sparta Praha postoupila do finále MOL cupu poté, co si zcela jednoznačně poradila s Viktorií Plzeň a vrátila jí tak lekci z prvního ligového utkání po koronavirové pauze.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Populární české kluby AC Sparta Praha a FC Viktoria Plzeň spolu podruhé během krátké chvíle změřily síly, přičemž každý zápas přinesl diametrálně odlišný průběh. Zatímco v úvodním ligovém klání po skončení koronavirové přestávky jednoznačně dominovali svěřenci Adriána Guľy a vyškolili Pražany prakticky ve všech myslitelných disciplínách, semifinále MOL cupu naopak jasně ovládla znovuzrozená družina Václava Kotala. Letenští až na několik drobných výjimek ke konci veledůležitého utkání drželi hosty v šachu a nedovolili jim přejít na onen nebezpečný způsob hry, který je tradičně zdobí. Podceňovaný tým z hlavního města musí ve finále porazit Liberec, díky čemuž si zajistí přímou účast ve třetím předkole Evropské ligy. Cesta do vyšších pater skrze Fortuna ligu už totiž vzhledem k vysokým bodovým rozdílům určitě nepovede.

V probuzení Sparty už mnozí fanoušci ani nevěřili

Když se Pražané proti Viktorii Plzeň postavili v rámci ligového duelu bezprostředně po skončení dlouhé přestávky způsobené pandemií koronaviru, fanouškům z jejich neslaného, nemastného a značně nekoncepčního výkonu vstávaly chlupy hrůzou. Západočeši pod vedením slovenského stratéga zvládali prakticky každou herní disciplínu mnohem lépe, letenskou obranou procházeli jako nůž máslem a dokonce si nemuseli dávat pozor ani na nejlepšího střelce Guélora Kangu, který byl na pravé straně zálohy hodně utopený kvůli neustálé potřebě hasit potíže na druhé polovině hřiště. Úvodní utkání se svěřencům Václava Kotala hrubě nepovedlo a všichni hlavní aktéři se následně dušovali, že tato studená sprcha budiž poučením do dalších dnů. Byť tomu tenkrát mnozí nevěřili, Sparta se k dalším zápasům skutečně postavila zodpovědně a z tragické deváté příčky dokázala sama sebe díky sérii zasloužených výher propašovat až na bronzové místo, které zaručuje účast v elitní nadstavbové skupině o titul.

Sparta zápas zvládla od první minuty, Plzeň jí nestačila

Krátce před startem nadstavby čekala Spartu ještě jedna hodně důležitá zkouška. V semifinále MOL cupu se postavila proti svému květnovému přemožiteli a pokud chtěla udržet naději na nějakou trofej živou, musela utkání jednoznačně zvládnout. Trenér Kotal vsadil oproti prvnímu měření sil na osvědčenou sestavu a zdržel se zbytečných experimentů, což se ukázalo jako správná cesta. Bitva kočky s myší se opravdu nekonala, šlo o utkání dvou rovnocenných soupeřů lačnících po úspěších. Domácí ale na hřišti přeci jen dominovali, přestože kapitán Bořek Dočkal neměl svůj den a často předváděl naprosto zbytečné hrubky. Střelecky se prosadili největší kanonýři současného kádru na Letné. Penaltu proměnil Guélor Kanga, ze hry na 2:0 zvyšoval Libor Kozák. Po faulu na Adama Hložka mohlo být vymalováno, jenže rozhodčí nakonec penaltu po rozpravě s videem odvolal.

V samotném závěru zápasu dvou nesmiřitelných rivalů došlo z pohledu domácích k drobné komplikaci, když Milan Havel zkorigoval stav na výsledkové tabuli po krásném centru Jana Kovaříka. Plzeňané tehdy ucítili šanci zvrátit nepříznivý vývoj a v nastaveném čase uzamkli Spartu na její vlastní polovině hřiště. Další branku už ovšem z mohutného náporu vytěžit nedokázali. Nutno podotknout, že remízu a případné prodloužení by si s přihlédnutím ke svému výkonu ani nezasloužili. Letenští tedy postupují do pohárového finále a na hřišti Slovanu Liberec zabojují nejen o cennou trofej, ale také přímý postup do třetího předkola Evropské ligy. Kdo by si to ještě na konci podzimní části soutěže pomyslel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *