23/05/2024

"File:Matúš Kozáčik 2016.jpg" by Sanki 2010 is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha před časem podepsala Dominika Holce. Ten není prvním slovenským brankářem, který se na Letné za poslední roky objevil. Celkem už Pražané vyzkoušeli čtyři.
By Sanki 2010 – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Vedení letenského klubu sice zatím nevydalo žádné oficiální stanovisko, nicméně s ohledem na vývoj situace v posledních týdnech se dá předpokládat, že do dalšího ročníku naskočí svěřenci Václava Kotala s československým brankářským tandemem, konkrétně Milanem Hečou a “ještě teplou” posilou Dominikem Holcem. Ten není zdaleka prvním gólmanem z fotbalové líhně našich nejbližších sousedů, kteří ve sparťanském dresu naskakovali. Většině se podařilo nakouknout do základní sestavy a zanechat po sobě výraznou stopu. Rozeberme si slovenské strážce svatyně v rudých barvách jednoho po druhém.

Viktor Budínský

Nejprve začneme tam, kde se smělá očekávání bohužel nenaplnila. Spartu v roce 2016 posílil slovenský mladík Viktor Budínský, jenž měl za sebou angažmá v domácí Bánské Bystrici či druholigové Vlašimi. Jeden zápas odchytal také za slovenskou reprezentaci do jednadvaceti let. Na Letné však příležitost nedostal, celé dva roky strávil na hostování v pražských Bohemians 1905 a nakonec přistoupil do rozjetého vlaku Baníku Ostrava, kde ostatně působí dodnes. Časem by měl zaujmout místo klubové jedničky. Momentálně se v brance takřka pravidelně střídá se zkušeným Janem Laštůvkou.

Matúš Kozáčik

Kariéře šestatřicetiletého Matúše Kozáčika definitivně odzvonilo koncem minulého roku, kdy oznámil vesměs předpokládaný odchod do důchodu. Mnoha tuzemským fanouškům v té chvíli ukápla slza. Někdejší reprezentační brankář totiž kromě jednoho roku v Košicích a krátké kyperské anabáze strávil veškerá profesionální léta v České republice, kde navíc hájil barvy kompletní “velké trojice”. Nejprve si to vyzkoušel na Slavii, poté se přesunul ke konkurenční Spartě a nakonec se stal letitou oporou Viktorie Plzeň. S tou získal celkem čtyři ligové tituly, toho úplně prvního však dosáhl právě na zmíněné Letné. Odchovanec Dolného Kubína na fotbal rozhodně nezanevřel, momentálně sbírá první trenérské zkušenosti na Západě Čech, kde se krajanovi Adriánu Guľovi stará o gólmany.

Martin Dúbravka

Na Letné sice nevydržel dlouho, i tak ale stihl zanechat hodně silný dojem. Jednatřicetiletý Martin Dúbravka v roce 2017 odmítl prodloužení spolupráce s Libercem, namísto čehož podepsal tříletý kontrakt s pražskou Spartou. Tam ale nezačal úplně nejlépe. Po sérii špatných výkonů a hrubých chyb vypadl ze základní sestavy a nahradil jej Tomáš Koubek. Když ovšem konkurent odešel na vůbec první zahraniční angažmá do francouzského klubu Stade Rennes, byla cesta na hrací plochu opět volná. Rodák ze Žiliny se šance na druhý pokus chopil podstatně lépe a do konce podzimní části sezóny už chytal nadstandardně dobře. V roli jedničky měl pokračovat i na jaře, během zimní pauzy ovšem Pražany překvapil obrovský zájem z ciziny. Anglické a skotské kluby si na Důbravku doslova brousily zuby, přičemž úspěšný lov nakonec zaznamenal Newcastle United FC vedený Rafaelem Benítezem. Tam slovenský strážce svatyně působí dodnes a pravděpodobně zůstane i po přistoupení saúdsko-arabského prince jako nového majitele.

Dominik Holec

Pětadvacetiletý Dominik Holec přišel do Sparty teprve před měsícem, kdy vedení letenského klubu po vzoru Viktorie Plzeň zareagovalo na krach Žiliny a přivedlo kvalitního fotbalistu zcela zadarmo. Snaživý mladík úplně poprvé nakoukne za hranice své rodné země a do angažmá v jednom z nejslavnějších českých klubů vkládá nemalá očekávání. Věří, že pokud dostane šanci, může mít na trávníku hodně prospěšný. Uvidíme tedy, jestli sebere prostor současné jedničce Milanu Hečovi. Florina Nity se už pravděpodobně obávat nemusí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *