13/04/2024
Tomáš Souček

"File:Tomáš Souček, FCB-SLAVIA 30092018.jpg" by Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

“File:Tomáš Souček, FCB-SLAVIA 30092018.jpg” by Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Sparta v rámci desátého kola Fortuna ligy přivítala na svém stadionu městské rivaly ze Slavie, kterým měla co vracet. Ve zběsilém utkání padly dvě červené karty, stovky plyšových hraček na hrací plochu a také tři branky. K nelibosti domácích fanoušků si ovšem všechny našly cestu pouze za brankáře Heču. Slávisté tak i nadále pokračují ve spanilé jízdě českou nejvyšší soutěží a dokazují, že jim momentálně nikdo nemůže konkurovat.

Stanciu to schytal hned na začátku

Fanoušci letenského klubu dopředu avizovali, že hodlají rumunskému fotbalistovi ve službách Slavie ztrpčit návrat na Letnou. Nicolae Stanciu byl totiž ještě donedávna jednou ze zahraničních akvizic Sparty, kterou ovšem i přes nesčetná prohlášení opačného významu nakonec opustil v nejhorším možném období. Posléze se navíc do Čech vrátil coby hráč odvěkého rivala. Taková zrada se jednoduše neodpouští.

K překvapení všech se ovšem veškeré protesty ztenčily pouze na chvilkové bučení před úvodním hvizdem a také několik plyšových hraček s motivem prasete, hada či krysy, které návštěvníci vhodili na hrací plochu. Jejich význam asi není potřeba dlouze vysvětlovat.

Plyšovými hračkami na trávník přispěl také kotel hostujícího celku, nicméně v tomto případě to mělo naprosto odlišný důvod. Generální ředitel Jaroslav Tvrdík totiž vyhlásil charitativní akci “Plyšáci do Motola”, pomocí níž vydělal bezmála 200 tisíc korun, které poputují do boje s dětskou leukémií.

Vyhrocené utkání vyznělo lépe pro úřadující mistry

Zápasy mezi Spartou a Slavií jsou vždycky svým způsobem výjimečné a v prvním derby ročníku 2019/2020 to samozřejmě nebylo jinak. Hráči na hrací ploše odváděli maximum a převaha se alespoň ze začátku přelévala z jedné strany na druhou. Sparťanské snažení ovšem zazdila série zbytečných chyb, díky nimž si nad sebou sami podepsali rozsudek.

V prvním poločase Martin Frýdek zcela nepochopitelně a okatě srazil k zemi Tomáše Součka ve vlastní šestnáctce. Ten se pak sám postavil k pokutovému kopu a tváří v tvář Hečovi se nemýlil. Druhou branku slávisté přidali v 55. minutě a ani v tomto případě nemohli mít Sparťané čisté svědomí. Peter Olayinka vyslal hodně nepovedenou střelu, kterou však tečoval sedící Michal Sáček tak nešikovně, že nakonec skončila mezi třemi tyčemi.

Poslední hřebíček do rakve letenského zmaru přidal v 90. minutě Lukáš Masopust, který v samostatném úniku překonal Heču povedeným lobem. Spartě nepomohl ani fakt, že od 66. minuty hrála po vyloučení Josefa Hušbauera v přesile. Síly na hřišti se vyrovnaly až deset minut před koncem, kdy do sprch předčasně zamířil také Benjamin Tetteh.

Družinu Václava Jílka opět zradila obranná práce, která jí je v úvodu sezóny tolik vyčítána, a znovu také chabá střelecká produktivita.