02/03/2024

Vládní rozhodnutí o zrušení daňové slevy na školku, známé jako “školkovné”, přichází s významnými dopady pro rodiče v České republice. Od roku 2024 se tato sleva, která umožňovala rodičům odečítat náklady za umístění dítěte v předškolním zařízení od daní, stane minulostí. Tento krok představuje zásadní změnu v systému podpory rodin s dětmi.

Důvody zrušení školkovného

Ministerstvo financí zdůrazňuje, že primárním důvodem pro zrušení školkovného je nerovnoměrné využívání této slevy mezi různými příjmovými skupinami. Vysokopříjmové rodiny často využívaly tuto slevu ve větší míře ve srovnání s rodinami s nižšími příjmy, které často neměly dostatečně vysoký základ daně pro uplatnění této slevy.

Ekonomický pohled a doporučení NERV

Poradní sdružení NERV, které vládě doporučilo zrušení školkovného, upozorňuje na fakt, že tato sleva byla využívána převážně rodinami, které po odečtení standardních slev měly dostatečně vysokou daňovou povinnost. Tím pádem nebyla tato sleva dostupná všem skupinám obyvatel.

Foto: Shutterstock

Rozbor aktuálního systému a jeho omezení

Daňová sleva za školkovné poskytovala možnost snížení daně o skutečné výdaje za předškolní péči. Limit odpovídal minimální mzdě a byl posuzován individuálně pro každé dítě. Přestože tato sleva byla navržena s cílem usnadnit rodičům návrat do práce a podpořit rozvoj péče o děti, ukázalo se, že její využívání bylo nevyrovnané a nesplnilo původní očekávání.

Co teď čeká rodiče?

V souvislosti se zrušením školkovného vláda slibuje zvýšení kapacity předškolních zařízení. Tento krok je klíčový pro zajištění dostupné péče o děti, zejména v kontextu nedávných problémů s kapacitami ve vzdělávacím systému.

Zrušení školkovného představuje významnou změnu v přístupu státu k podpoře rodin s dětmi. Je důležité, aby se rodiče přizpůsobili těmto novým podmínkám a využili další dostupné zdroje podpory.

Foto: Shutterstock, zdroj: MPSV, e15

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x