Čtvrtek, 1 června
Shadow

Reálná mzda v Česku klesá. Na účet chodí více, ale koupíte si za to méně

Reálná mzda představuje ekonomický termín, který nám říká, co si vlastně můžeme za určité peníze koupit, tedy jakou mají tyto peníze hodnotu. V praxi to znamená, že se vám sice výplata zvyšuje, ale v realitě tomu tak být nemusí, jelikož společně s vyšší výplatou mohou růst také ceny všeho ostatního, takže si vlastně za více peněz koupíte méně.

Jak jsme na tom u nás

V roce 2022 zaznamenala Česká republika nárust průměrné hrubé mzdy o 2 450 Kč, celkem tak činí 40 353 Kč. Na druhou stranu je ale nutné podotknout, že průměrná hrubá mzda nemá pro obyčejného člověka téměř žádnou výpovědní hodnotu, jelikož na ní 2/3 Čechů vůbec nedosáhnou. Hodnotou, která reflektuje realitu lépe je proto medián, tedy hodnota, která dělí veškeré výdělky na dvě stejné poloviny. Ten byl v minulém roce 40 232 Kč u mužů a 34 554 Kč u žen. Nejvíce přitom mzdy narostly v sektoru výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla (14,6 %), v ostatních činnostech (11,6 %) a v peněžnictví a pojišťovnictví (10,3 %). Nejmenší nárust zaznamenal sektor zdravotní a sociální péče (4,5 %) a v sektoru vzdělávání dokonce průměrná mzda poklesla o 0,3 %.

Nárust mezd zní sice hezky, ale bohužel ho vyvážila velmi vysoká inflace – ceny totiž v minulém roce stouply průměrně o 15,1 %, takže se reálná mzda snížila o 7,5 %, což představuje největší pokles za posledních 30 let. Za ty stejné peníze si proto v obchodě nakoupíte mnohem méně a stejně tak se zvyšují i ceny energií, nájmů a prakticky i všeho ostatního.

Foto: Shutterstock

Co bude dál

Inflace bude pravděpodobně i tento rok stále vysoká a reálná mzda se tak bude nadále snižovat, naštěstí však už ne takovou rychlostí jako doposud. Tento vývoj nutí české domácnosti k šetření na potravinách, dovolených či kultuře. Navíc nešetří jen domácnosti, ale i firmy, což by do budoucna mohlo vést k poklesu české ekonomiky až k recesi a růstu nezaměstnanosti. Podle analytiků to ale naštěstí v současnosti vypadá, že tento vývoj bude mít mírný průběh a česká ekonomika se tak brzy vrátí do původního stavu.

Foto: Shutterstock, zdroj: CZSO, Penize, E15