18/04/2024

Levný poslanecký bufet je často diskutované a kritizované téma a to díky svým cenám, které mohou konkurovat obědu ve studentské menze. Přestože průměrný měsíční příjem poslance činní 132.000 Kč, skýtá jejich pozice navíc mnoho dalších benefitů, například přednostní právo na získání bytu v centru Prahy, byty jim jsou nabízeny s podstatně nižším nájmem, než pro běžné občany, dále to je například bezplatné vstupné na kulturní akce nebo bezplatné využívání veřejné dopravy.

Veřejnosti dveře otevřené

Bufety v areálu Poslanecké sněmovny jsou pro veřejnost tak i pro poslance. Rozdílem je, že poslanci mají svá jídla silně dotována a aby to bylo pro ně ještě více pohodlnější, mohou platit i tzv. sněmovním lístkem, tedy za jídlo zaplatit souhrnně až později, po zasedání Poslanecké sněmovny.

Cílem takto nízkých cen má být zajištění efektivity, aby se poslanci mohli soustředit pouze na svou práci a nemuseli se tak zatěžovat, kam půjdou na oběd. Jídelní lístek pro poslance byl opakovaně zdražován na nátlak veřejnosti, přesto i po opakovaném zdražování se zde poslanci najedí velmi levně.

Hlavní chod za lidové ceny

O jedno z velkých zdražení politického bufetu, usilovali v roce 2018 Piráti, které toho sice docílili, ale zanedlouho komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny opět jídlo zlevnila o 40 %. V současné době je jídlo v Poslaneckém bufetu stále levnější než v pražských restauracích, ale již zde není tak markantní rozdíl, jako tomu bývalo.

Pro představu uvádíme:

 Poslanecká sněmovnaBěžná cena v restauracích v Praze
Špagety Aglio93,-180,-
Ceasar salát s kuřecím masem86,-159,-
Zdroj: PSP
Foto: Shutterstock

Výsměch obyčejným lidem

Téma levného stravování politiků je pro společnost zajímavé téma, obzvlášť v době, kdy se ekonomice v ČR nevede nejlépe, zadluženost státního rozpočtu stoupá, lidé musí šetřit, zvyšují se ceny za energie, potraviny a služby a zástupci lidu, kteří apelují na šetřivost a spoření občanů, se stravují za takto nízké ceny. Někteří politici se dané téma snaží využít pro svůj prospěch. Například A.Babiš, který je poslancem od roku 2013, přesto nyní veřejně hlásá, že si nebyl vědom nízkých cen v Poslaneckém bufetu. Otázkou je, zda ikdyby o nich věděl, jestli by je považoval za nízké a zda má přehled o běžných cenách potravin – při předvolební kampani v pořadu K TABULI! dětem ze základní školy tvrdil, že mléko stojí 10 Kč (pozn. litr mléka se pohybuje o kolo 20 Kč a více).

Foto: Shutterstock, zdroj: PSP, Demagog