23/04/2024

Možná jste si už někdy položili otázku, jak se vlastně všechny ty sankce na Rusko, které jsou uvalovány takřka každý týden v přísnější a přísnější podobě, ve skutečnosti projevují na každodenním životě tamních obyvatel. Třeba na tom, jak se jim nakupuje. Vždyť poté, co údajně ze země odešly takřka všechny západní společnosti, to nemůže být žádný med a nabídka obchodů musí být dramaticky omezená, říkáte si možná.

Mají úplně všechno

Inu, nejlepší je přesvědčit se na vlastní oči. Proto jsme se prostřednictvím videa podívali na to, jak to v takovém běžném ruském supermarketu, nebo v tomto případě spíše hypermarketu, vypadá. Průvodcem nám je v Rusku žijící Američan Russell, kterého obcházení obchodů a sledování sortimentu vyloženě baví. Rád také ukazuje divákům, že běžný člověk tam prakticky žádné sankce nepocítí a může si toho koupit mnohem více než třeba takový český zákazník. Kompletní video najdete na konci článku.

První, co vás pravděpodobně trkne do očí, je skutečnost, že v Rusku stále působí obchodní řetězec Globus, protože právě do jeho hypermarketu se podíváme. Ano, tato společnost ze země neodešla a pravděpodobně se k tomu ani nechystá. Je třeba říct, že by přišla o hodně. Jde totiž o její nejlukrativnější trh a provozuje tu spoustu obchodů.

Je téměř nemožné zprostředkovat vám, jak velké to tady je. S manželkou tady nakupováním strávíme hodinu a půl, protože je tu prostě příliš mnoho možností a je tu tak velký výběr,” říká náš průvodce, zatímco natáčí prostory obchodu, které jsou skutečně obří a doslova zaplněné zbožím mezinárodních značek. Jen oddělení lihovin zabírá přibližně plochu, kterou u nás mají obchody typu Lidl nebo Penny. A ano, můžete si tu bez problémů koupit oblíbené importní značky jako Baileys, Jack Daniels nebo Corona.

Češi by pravděpodobně ocenili i to, že si tu můžete načepovat čerstvé pivo do PET láhve, a to opět nejen od tamních, ale i zahraničních značek. K dispozici je asi 15 druhů takto čerstvě čepovaného piva.

Foto: Shutterstock

Nepřeberný výběr

V České republice je Globus vyhlášený svým masem a čerstvými pulty. Ovšem to, co uvidíte v jeho obchodech v Rusku, to se s tuzemskem nedá vůbec srovnávat. Nabízí se tu doslova nepřeberné množství druhů sýra, uzenin, lahůdek nebo již předpřipravených jídel, které si doma stačí jen ohřát.

Krásně působí také sekce čerstvého ovoce a zeleniny. “To je jedna z hlavních částí nákupů Rusů. Tráví opravdu hodně času výběrem zeleniny a ovoce, ze kterých si potom doma vaří,” říká Russell. “Není to omezeno na několik místních produktů, ale spousta toho je z dovozu.

Pravdou je, že o takovém výběru se lidem v České republice může jenom zdát. Můžete si tu vybírat z mnoha druhů rajčat, paprik, ale také velmi čerstvě a chutně vypadajícího ovoce.

Čtěte také: Češi jsou zoufalí. V obchodech jsou kvanta prolezlého masa. Poznáte ho podle jednoho detailu

Globus tu pochopitelně v rámci svého hypermarketu provozuje i svou kavárnu, lahůdkářství nebo restauraci, které vypadají opravdu moderně a lákavě. Velkou výhodou je také skutečnost, že tento obchod má otevřeno 24 hodin 7 dní v týdnu.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Prošli jsme si ruský supermarket Globus. Češi mohou jen závidět, co se tam nabízí. Tohle nikdy mít nebudou

  1. Jenom hodinu a půl stráví nákupem? Vážně?
    Když jsem dělal prodavače u nás v Globusu, tak tam lidi dokázali trávit i tři hodiny, takže tak velký to zase teda nebude… 😂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *