23/04/2024
Moravský kras je bezpochyby jednou z nejkrásnějších lokalit, kterou lze na území České republiky navštívit. Věhlas si mimo jiné získal díky impozantním jeskyním, jež vám záhy představíme.

Věděli jste, že na území Moravského krasu se nachází přibližně 1 600 registrovaných jeskyní? Přístupných veřejnosti je jich pouze pět, nicméně každá z nich vás nepochybně oslní svým osobitým kouzlem a poutavými příběhy. Jelikož se jedná o ideální cílovou destinaci pro letní rodinný výlet, rozhodl jsem se poskytnout malou ochutnávku toho nejzajímavějšího, co vás v jednotlivých jeskyních čeká.

Kateřinská jeskyně

Bambusový lesík uvnitř Kateřinské jeskyně
Autor: Jerzy Strzelecki – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Kateřinská jeskyně získala svůj název na základě dávné pověsti o mladé dívce, která se dovnitř vydala za zaběhnutou ovečkou. Zvoneček ji hnal temnými chodbami neustále kupředu. Zvuk ale začal postupně slábnout, až se Kateřinka ztratila. Druhý den našli lidé z přilehlé vesnice její bezvládné tělo. O pravosti tohoto příběhu můžeme samozřejmě polemizovat, i tak je ovšem návštěva Kateřinské jeskyně velice příjemným zážitkem pro bohatou krápníkovou výzdobu a příjemnou teplotu kolem 7 °C, která zůstává neměnná po čas každého ročního období.

Punkevní jeskyně a propast Macocha

Přístaviště řeky Punkvy
Autor: I, Prazak, CC BY 2.5, Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Mohutná krápníková výzdoba, podzemní říčka Punkva s průzračně čistou vodou, strašidelně hluboká propast Macocha a kabinová lanovka protínající dokonale zachovalou přírodu jsou hlavní důvody, proč si do Punkevních jeskyní každoročně najde cestu nejvíce turistů ze všech přístupných jeskyní v Moravském krasu.

Prohlídková trasa začínající v Předním dómu poskytuje návštěvníkům jedinečný pohled na velké množství stalagnitů, stalagmitů a stalagnátů, pokračuje krátkou zastávkou na samotném dně Macochy a končí plavbou po podzemní říčce Punkvě. Čeká vás více než jeden kilometr úžasných zážitků, které si bezpochyby uchováte v paměti.

Jeskyně Balcarka

Vstup do jeskyně Balcarka
Autor: I, Prazak, CC BY 2.5, Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Před branou do jeskyně Balcarky vás bezpochyby upoutá především její nepřehlédnutelnost. Pět metrů vysoký vchod byl nalezištěm kostí čtvrtohorních zvířat a také pozůstatků po dávných civilizacích. V rámci prohlídkové trasy se můžete těšit složitý systém chodeb, jenž samozřejmě nabízí velké množství krápníků. Ačkoli se všeobecně jedná o méně populární jeskyni, kde se davy nedočkavých lidí bezesporu netvoří, mě její “interiér” oslovil skoro nejvíce. Schválně, jestli nabudete stejných pocitů.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Cesta do Sloupsko-šošůvských jeskyní
Autor: Jiří Komárek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Útroby Sloupsko-šošůvských jeskyní skýtají asi nejdelší prohlídkovou trasu ze všech, která může místy začít nudit. Děti si ale určitě užijí především zkoušku akustiky před Nagelovou propastí dirigovanou jedním ze zkušených průvodců. Milovníky hudby zas potěší instrumentální verze písně Unchained Melody od Righteous Brothers, při níž světelné efekty ozařují jednotlivé komponenty krápníkové výzdoby v Eliščině jeskyni. Pro mě osobně to byl asi nejsilnější zážitek, kdy se slzy nekontrolovatelně draly na povrch a jen díky tmavému prostředí si toho naštěstí nikdo nevšiml.

Jeskyně Výpustek

V útrobách jeskyně Výpustek
Autor: Doronenko – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Dosud jste byli lákáni na krásné přírodní útvary, krápníkovou výzdobu a bájné příběhy. V jeskyni Výpustek vás však nic z toho nečeká. Ještě donedávna totiž platila za přísně střežený vojenský prostor, v němž působila armáda první republiky, německá armáda a v neposlední řadě i armáda československá lidová, která ji v roce 2006 předala pod křídla Správy jeskyní České republiky.

Díky tomu už je znovu přístupná veřejnosti a poskytuje pohled do historie vojenské techniky, ubikací a vůbec prostor, které měly sloužit jako ochrana před leteckým či atomovým útokem nepřátelských vojsk. Jedná se o zážitek netradiční, ale rozhodně silný, takže ani návštěvu Výpustku určitě nevynechejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *