19/06/2024

Zdroj fotografie: Freepik.com

Poslední dva zápasy domácí nejvyšší soutěže trestuhodně nezvládli, v základní skupině Evropské ligy si ale napravili reputaci. AC Sparta Praha oživila postupové naděje, zazářili především tito hráči.
Zdroj fotografie: Freepik.com

Poslední dva zápasy domácí nejvyšší soutěže trestuhodně nezvládli, v základní skupině Evropské ligy si ale naštěstí napravili reputaci. AC Sparta Praha díky opětovnému vítězství nad skotským Celticem Glasqow oživila postupové naděje, trenér Václav Kotal nešetřil optimismem ani zaslouženou chválou. Letenští fotbalisté se konečně vyvarovali kolosálním defenzivním chybám, zároveň efektivně nakládali s gólovými příležitostmi. Ačkoli celý tým šlapal na maximum, pochvalu si zaslouží především tito hráči.

Florin Nita

Brankoviště pražské Sparty hlásí změny. Devětadvacetiletý Milan Heča si zřejmě sám dobře uvědomuje, že úvodní zápasy letošního podzimu z jeho strany nebyly úplně stoprocentní. Pomyslnou třešničkou na téměř vrchovatém poháru hořkosti se stala nedělní potupná porážka uštědřená Českými Budějovicemi, k níž bohužel vlastními chybami výrazně přispěl. Fanoušci dlouhodobě cítí, že odchovanec Slovácka do základní sestavy nepatří a nyní jim dal zřejmě za pravdu také trenér Kotal, který k důležitému zápasu Evropské ligy povolal zkušeného Florina Nitu. Třiatřicetiletý rumunský gólman předvedl sebejistý výkon okořeněný několika výbornými zákroky, zejména v průběhu druhého poločasu měl díky soupeřově zvýšené ofenzivní aktivitě o zábavu postaráno. Post brankářské jedničky se tak zjevně dočkal přeobsazení.

David Pavelka

Spartu během posledních dvou ligových kol trápila především extrémně chybující obrana. David Lischka, Dominik Plechatý i Matěj Hanousek několikrát fatálně selhali, díky nedělním hrubkám se stali snadným terčem internetových vtipálků. Trenér Václav Kotel musel učinit změny, obdobné hříchy totiž v evropských pohárech pochopitelně nemohl riskovat. Místo výše zmíněného Lischky zaplnil částečně uzdravený Dávid Hancko, druhý kraj obsadil omilostněný Dominik Plechatý a střední prostor opanoval univerzálně využitelný David Pavelka, jehož dvorní postavení se nicméně nachází v záloze. Devětadvacetiletý odchovanec letenské fotbalové školy se navzdory netypické herní pozici blýskl perfektním výkonem. Poctivě se zapojoval do ofenzivních tažení, zároveň ovšem nezapomínal plnit povinnosti směrem dozadu. Nesobeckou přihrávkou na Hancka zařídil první branku, sám mohl lépe zakončit o dvacet minut později.

Bořek Dočkal

Přestože kvůli nepříliš působivým výkonům čelil masivní fanouškovské kritice a mnozí jej už pomalu posílali mezi náhradníky, utkání proti Celticu Glasqow zvládl bravurně. Zkušený záložník Bořek Dočkal byl opět tím kreativním lídrem ofenzivních akcí, kterého všichni milujeme. Skvělými balóny spoluhráče mnohokrát vybídl k zakončení, podepsal se pod oběma góly z úvodního dějství a stejně tak měl prsty v poslední brance Srdjana Plavšiće. Všem pochybovačům suverénně dokázal, že do základní sestavy pražské Sparty i nadále patří.

David Moberg Karlsson

Do útoku poslal Václav Kotal osvědčený tandem. Lukáš Juliš a David Moberg Karlsson pořádně zatápěli soupeřově obraně, přičemž šestadvacetiletý Švéd plnil roli dvorního nahrávače. Svého týmového kolegu několikrát poslal do skvělé příležitosti, třetí gól zápasu se uskutečnil především díky jeho ideální přihrávce vzduchem. Když v 85. minutě perfektně vystihl přihrávku brankáře Scotta Baina, sám mohl teoreticky ovlivnit konečné skóre. Skotský gólman ale obrovské zaváhání bohužel napravil včas. I tak ale Karlsson jednoznačně patřil k nejlepším fotbalistům na trávníků, což v posledních týden rozhodně není výjimkou.

Lukáš Juliš

Před dvěma lety jeho kariéra profesionálního sportovce zdánlivě mířila ke konečné stanici. Pak ale usměvavý Lukáš Juliš absolvoval povedené hostování v barvách olomoucké Sigmy, které mu vlilo novou krev do žil. Pětadvacetiletý odchovanec chrudimské fotbalové školy si vybojoval další příležitost na Spartě, kterou během letošního podzimu pevně sevřel do dlaně a nepustil. Talentovaný útočník se střelecky podepsal pod drtivou většinou letenských branek, domácí ligu zatím okořenil šesti přesnými zásahy. V rámci evropských pohárů se z něj stává nefalšovaný expert na Celtic Glasqow, jehož během prvního měření sil skolil hattrickem a napodruhé předvedl obdobný výkon, ačkoli tentokrát se trefil dvakrát. Dohromady už tedy skotskému soupeři nasázel “bůra”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *