08/09/2024

Dlouhou dobu platilo, že bydlení ve vlastním přinášelo v České republice velké výhody. Předně jste si mohli vzít velmi dostupnou hypotéku a splácet úroky namísto toho, abyste platili nájem, přičemž na konci vám nemovitost zůstala. Výhodné to bylo i kvůli velmi nízkým daním z nemovitosti. Jak se teď ukazuje, tyto výhody netrvají věčně.

Bude to stát velké peníze

Levné hypotéky jsou už pravděpodobně definitivně pryč, jelikož ani největší optimisté neočekávají, že by se vrátily k oněm dvěma procentům, kdy potom vycházelo levněji jejich splácení než hrazení nájmu. A teď padá i výhoda nízké daně z nemovitosti.

Jak moc se to může měnit, ostatně ukázal už letošní rok, kdy na některých místech vzrostla daň z nemovitosti na pětinásobek původního stavu. Jistě, Ministerstvo financí iniciovalo změnu na dvojnásobek, jenže situace využily některé obce a navýšily si koeficient, aby se dostalo více peněz do jejich rozpočtů.

Zdá se však, že to celé byl teprve začátek. Například ve Spojených státech amerických je zvykem platit 1 až 2 % z aktuální hodnoty nemovitosti. Pakliže tak máte třeba byt za 10 milionů korun, platili byste ročně 100 až 200 tisíc korun. Pravdou ale také je, že díky tomu je tamní trh s nemovitostmi velmi flexibilní, jelikož když si někdo koupí třeba nový dům, má větší motivaci se toho starého zbavit, aby za něj nemusel platit. Na druhou stranu se to ale propisuje i do cen nájmů, které jsou zde o poznání vyšší.

Řada odborníků na realitní trh přitom volá po tom, aby se Česká republika vydala tímto směrem. Není to totiž nic ojedinělého ani v západní Evropě. “Třeba ve Francii je daň asi desetkrát vyšší než u nás a tam bych se někam sunul,” uvedl expert na reality Libor Ostatek pro server Seznam Zprávy.

Nápady jsou děsivé

Doplnil přitom příklad vlastního domu. Za něj letos platil 3200 Kč, což je částka, která už by řadě Čechů přišla jako vysoká. On by však raději platil 30 tisíc korun, jako je tomu na západě.

Pokud se vám to zdá jako hodně, tak se raději někam posaďte. Ve Francii by totiž šlo ještě o zvýhodněnou sazbu, která platí pouze na první nemovitost, jež je určena pro hlavní bydlení. Pakliže byste k tomu měli třeba ještě chalupu nebo investiční byt, z nich už byste platili 1,2 %. A tam se už můžete hravě dostat na částky přesahující 100 tisíc korun ročně.

Čtěte také: Kdo vlastní v Česku dům nebo byt, musí se mít na pozoru. Šmejdi vás o něj mohou připravit

Vzhledem k tomu, jak děsivé rozpočtové schodky Česká republika aktuálně vytváří, a to bez větší možnosti je korigovat, se zdá být pravděpodobné, že se k těmto nepříjemným číslům dříve či později propracujeme. Jde zkrátka o velmi efektivní majetkovou daň, která se mimořádně jednoduše vybírá. Jako sekundární efekt potom může přijít i rozvolnění trhu s bydlením. Lidé si zkrátka uvědomí, že nemusí být ideální ukládat své peníze právě do nemovitostí.

Foto: Shutterstock

9 názorů u článku “Pokud máte dům nebo byt, je to problém. Připravuje se plán, kvůli kterému se nedoplatíte

  1. Ten,kdo prosadil zvýšení daní z nemovitostí asi spadl z višně.Jako mladí si postavíte za zdaněné peníze pro svou rodinu dům, nadřete se na něm, udržujete ho v dobrém stavu, nijak jste tím nezatížili stát. Děti vyrostou a Vy v něm zůstanete bydlet sám jako důchodce.Stát si bere stále vzor ze západu a podle Ameriky byste měl každý rok platit 1 – 2 procent daň . Při dnešní drahotě dům má hodnotu 10 milionů i více, tak byste musel zaplatit 100 – 200 tisíc daň? A z čeho, když Váš roční důchod je lehce přes 200 000 kč? To je likvidační. Snahou státu je , abyste dům prodal ,peníze dal jako sponzorský dar ústavu a bydlel tam až do smrti.

  2. Čest, tak vy nás zadlužíte, vše dáte Ukrajincům a pak se snažíte obrat své lidi????? Uvědomte si, že my Češi vám vyděláváme na chleba a ne vy nám!!!! No nic, domobrana to jistí 👊

  3. Ale bylo by dobré uvést kolik je plat v těchto státech,oproti naší zemi. A hlavně kupní sílu měny.Potom můžeme porovnávat.Jinak tato daň je legální zlodějina. F.M.

  4. Děkuji za to že už vím jak se pracuje s tím co se nehodí uveřejnit.F.M.

  5. Podívejte se na výši platů v naší zemi,z čeho by se to asi platilo.Jedině že bych se popásal na obecních pozemcích v parku.

  6. Píšete nesmysly. V USA jsou daně z nemovitosti odlišné podle států. Uvedená 2% daň z tržní ceny nemovitosti je pouze ve Wyaomingu, který zároveň funguje jako daňový ráj, kde se neplatí daň z příjmu a země žije i z hazardu. Ve Francii se platí jedna z daní postihující nemovitosti v rozmezí 1,2 % – 1,7%, ale není to z tržní ceny nemovitosti, ale ročního předpokládaného výnosu z nájemného. Sazba může být snížena o polovinu, pokud je nemovitost rekonstruována a pojištěna.

  7. Francie má ale také několika násobné mzdy pane expertem. Tak se tam odstěhujte a nenicte lidem zivot

  8. To je nesmysl. Některé státy mají nižší daň než jsme měli před zvýšením. Zase tady říšský web vyvolává záměrně paniku. Když má někdo nemovitost, kterou pronajímá, tak co? Bude platit víc? Ne, zase to zaplatí nájemce na kterého je toto přeneseno. Nedělejte ze sebe blbce i s nějakým Ostatkem , který by rád platil 10 x víc. Haha. Doufám že zase russáci budou cenzurovat. Pak upozorníme na soc. sítích.

  9. je pravda že živíme sposta přistěhovalcu kteří zde žijí zdarma a ještě pobírají hodně velké dávky navíc dělají neustale problémy. Ukrajina nás stojí takové obrovské peníze tak kde na to brát tak obereme vlastní lidi. Tato vláda je největší zlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *