03/12/2023

Když se vám při jízdě píchne pneumatika, může to být více než jen nepříjemné. Může to být i nebezpečné. Ale s několika klíčovými informacemi můžete zvládnout tuto situaci bezpečně a efektivně.

1. Zachovejte klid a bezpečně zastavte 

Pokud náhodou naberete do pneumatiky šroub nebo jiný cizí předmět, hlavní je udržet klid. Ideálně zastavte na bezpečném místě, například na čerpací stanici nebo parkovišti. Pneumatiky obvykle neztrácí vzduch okamžitě, takže máte čas najít bezpečné místo k zastavení.

2. Rozhodněte se. Výměna nebo oprava? 

Pokud je škoda menší, můžete s defektní pneumatikou dojet do nejbližšího pneuservisu. Pokud však dojde k většímu poškození, je potřeba vyměnit kolo za rezervní.

3. Bezpečnost na prvním místě 

Pokud jste na rušné komunikaci, nenechávejte se rozptylovat. Oblékněte si reflexní vestu a zapněte varovné blinkry. Sjeďte co nejvíce ke kraji a pokud možno opusťte vozidlo z jeho bezpečné strany. V případě, že jste na velmi frekventované silnici, zavolejte také policii pro zajištění větší bezpečnosti.

4. Zavolejte o pomoc 

Pokud si nejste jisti výměnou kola svépomocí, neváhejte a zavolejte si o pomoc. Na zelené kartě najdete kontakty na vaši pojišťovnu, která vám může poskytnout asistenci.

5. Myslete na bezpečnost ostatních 

Nikdy nezůstávejte ve vozovce a myslete na to, že i v odrazovém oblečení můžete být špatně viditelní. Máte-li možnost, sjeďte z komunikace.

Foto: Shutterstock

Důležité rady pro každého řidiče

Situace s píchnutým kolem může být výzvou pro každého řidiče. Některým se to může stát pouze jednou za život, jiní mohou mít méně štěstí. Klíčem je připravit se na toto nepředvídatelné nebezpečí. Je dobré znát základy, jak správně jednat v případě píchnutí pneumatiky, může to být život zachraňující. Je to jako mít rezervní sadu na výměnu píchlého kola v autě – doufáte, že ji nikdy nebudete potřebovat, ale pokud ano, jste rádi, že ji máte.

Pokud máte pochybnosti o svých schopnostech výměny kola, je dobré absolvovat krátký kurz nebo se podívat na několik instruktážních videí online. Důležité je také pravidelně kontrolovat stav svého rezervního kola a mít ve vozidle nezbytné nářadí.

Ale co je skutečně zásadní, je nikdy nepodceňovat význam bezpečnosti. Bez ohledu na to, jak zruční jsme, jak dokonale známe své auto nebo jak dobře jsme vybaveni, bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Mějte vždy na paměti, že žádná doba ušetřená výměnou pneumatiky na nebezpečném místě nestojí za ohrožení vašeho života. 

Foto: Freepik, zdroj: direct, carVertical, Autohit

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x