14/09/2024

Autor: Resolute – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30311017 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká republika dočasně utnula profesionální sport. Hokejová Extraliga patří mezi nejpostiženější segmenty, kluby dokonce nesmějí ani trénovat v útrobách stadionů. Lídři Liberce postrádají logiku.
Autor: Resolute – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

V reakci na nepříznivý vývoj epidemiologické situace zavedla vláda České republiky několik restriktivních balíčků, pomocí nichž mimo jiné dočasně zastavila profesionální sport. Hokejová Extraliga zcela nepochybně patří mezi ty nejvíce postižené segmenty. Kluby nepřerušily pouze rozběhnutou sezónu, ale částečně se vzdaly také společných tréninků. Shromažďování většího počtu lidí v útrobách zimních stadionů totiž odporuje platným bezpečnostním nařízením. Kriticky se k tomuto přísnému rozhodnutí ministerstva zdravotnictví veřejně vyjádřilo již několik členů Českého svazu ledního hokeje (Viktor Ujčík dokonce nechyběl na nedělní vášnivé demonstraci), ale také hráčů samotných. Trpělivost dochází například lídrům libereckých Bílých Tygrů.

Liberecký kapitán si uvědomuje negativní dopady vládních restrikcí

Hokejová Extraliga prochází dost možná nejtěžším obdobím za celou svou existenci. Český národní sport likvidují obrovské finanční ztráty, které způsobila (a bohužel pořád ještě způsobuje) pandemie nového koronaviru. Bílí Tygři Liberec prostřednictvím klubového webu vyčíslili, že jenom kvůli jarnímu předčasnému konci přišli o astronomických dvacet milionů korun. Sanace vzniklých škod zatím probíhá formou snižováním mezd jednotlivých zaměstnanců, což ovšem představuje takřka nepatrnou kapku v rozbouřeném moři. Pokud se má ekonomická situace libereckého klubu alespoň částečně stabilizovat, musí se co nejdříve začít hrát. To si dobře uvědomují nejen členové širšího vedení, ale i samotní hráči.

„Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že nemáme problém s tím odehrát i 3-4 zápasy za týden, abychom stihli plný počet zápasů,“ stálo v oficiálním vyjádření šestatřicetiletého kapitána Petra Jelínka. „V ideálním případě samozřejmě před fanoušky. Nám všem v kabině je jasné, jak ohromné by bylo finanční zatížení pro klub, kdyby se zápasy rušily nebo hrály bez diváků. Je to velká ztráta pro fanoušky, pro sponzory i pro klub. Nás celá situace samozřejmě okrádá o část našich sportovních kariér. Nezbývá nám proto než udělat vše, aby extraliga pokračovala, fanoušci dostali svou porci hokeje a sponzoři své reklamy. Zkrátka letošní sezóna bude netradiční.“

Ladislav Šmíd rozumí potřebě restrikcí, musí mít ovšem hlavu a patu

Potřebě zásadního omezení mezilidských kontaktů v dobách nekontrolovatelného šíření kapénkové infekce hokejisté rozumí. Určitá omezení běžného života dokáže pochopit i čtyřiatřicetiletý obránce Ladislav Šmíd. Některá rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nicméně považuje za dosti přepálená. „Platí zákaz trénování, s čímž já zásadně nesouhlasím. Jsem rád, že některé sporty se proti tomu ohradily,“ uvedla někdejší opora Edmontonu Oilers nebo Calgary Flames během zbrusu nového klubového podcastu Nad(h)led. „Nechci tady úplně kritizovat ministerstvo, taky mají těžkou situaci. Když vidí nárůst, musí dělat restriktivní opatření, ale zároveň to musí mít hlavu a patu.“

Několikanásobný reprezentant České republiky dále pochválil aktivitu Ligové fotbalové asociace, která s vládou urychleně zahájila jednání. U hokeje podobnou aktivitu bohužel postrádá. „Jsem rád, že fotbal nelenil a dohodl si na ministerstvu schůzku. Urychleně začal řešit, aby ligové týmy mohly pokračovat aspoň v nějakém v režimu. Aby se mohly udržovat kondičně. U českého hokeje mi to trochu chybí. Všiml jsem si, že tam posílají dopisy a e-maily. Takhle zásadní věci by se ale měly řešit z očí do očí. Osobní kontakt je nejdůležitější.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *