Čtvrtek, 1 června
Shadow

Nic není jako dřív. Českou brankářskou školu v NHL reprezentují jen tři muži v maskách

Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Doby, kdy tuzemská hokejová škola pravidelně zásobovala prestižní zámořskou National Hockey League, jsou asi nenávratně fuč. Radikální úpadek zájmu pociťují především čeští brankáři. Rozsáhlá družina let minulých se postupně smrskla na pouhá tři jména, která navíc v současné chvíli nemají jistotu pravidelné herní praxe. Jak si před nadcházejícím ročníkem nejslavnější hokejové ligy světa opravdu stojí, zjistíte hned záhy.

Pavel Francouz

Vedení tradičního zámořské klubu Colorado Avalanche vybudovalo nesmírně kvalitní tým, který se papírově řadí mezi horké aspiranty na příští titul šampiona. Brankoviště bude minimálně na počátku sezóny 2020/2021 pravděpodobně opanovat devětadvacetiletý německý gólman Philipp Grubauer, úplně mimo hru ovšem rozhodně není ani Pavel Francouz. Třicetiletý odchovanec plzeňské hokejové školy během uplynulého ročníku využil kolegova závažného zranění, načež odchytal čtyřiatřicet zápasů základní části a dalších šest vystoupení absolvoval v průběhu následného play-off. Jelikož z pohledu individuálních statistik rozhodně nezklamal (úspěšnost zákroků nad 92 %), měl by příští rok určitě dostat příležitost.

David Rittich

Osmadvacetiletý David Rittich se během posledních dvou zámořských sezón prezentoval perfektními výkony, které mu vynesly roli brankářské jedničky klubu Calgary Flames a mimo jiné také prestižní pozvánku do All-Star Game. Koronavirová přestávka nicméně odstartovala překvapivou změnu k horšímu. Odchovanec jihlavské hokejové školy do obnoveného ročníku 2019/2020 vstoupil poměrně rozhozený a protože jeho zkušený týmový kolega Cam Talbot rovněž ne dosahoval požadovaných kvalit, zvýšilo vedení konkurenci příchodem Jacoba Markströma. Třicetiletý Švéd určitě začne v základní sestavě, což ambiciózního českého gólmana staví do nezáviděníhodné pozice.

Petr Mrázek

Zapeklitou hádanku momentálně řeší vedení klubu Carolina Hurricanes. Na post brankářské jedničky se totiž urputně tlačí Petr Mrázek i James Reimer. Přestože osmadvacetiletý odchovanec ostravské hokejové školy během sezóny 2019/2020 odchytal vyšší počet soutěžních zápasů, zkušený Kanaďan dosáhl obdobných individuálních statistik a během nedávného play-off už se o utkání takřka rovnoměrně podělili. Situaci rozhodně neulehčuje ani skutečnost, že oběma strážcům svatyně brzy vyprší kontrakty. Kdo prokáže svou nepostradatelnost, na 99% si vybojuje prodloužení smlouvy. Šance jsou bezprostředně před startem nového ročníku opravdu vyrovnané.

1 Comment

  • Nic není jako dřív

    Naši golmani se učí švédský styl chytání, potom finský,ale ten český z dob Haška a dalších už se nenosí ,vždycky se říkalo golman je 70% mužstva je na to sám a naším golmanům chybí to srdíčko,zapálení, je chytají jak je to učí jako stroje a nedají nic na víc poslední golman na dvacítkách byl Mrázek a uvědomte s si ,že na mistrovství mu fandili i v zámoří . Vezměte si situaci kdy golman chytá od malička v nějakém stylu dává do toho vše a v 15 letech přijde trenér a začne ho učit chytat podle finského stylu protože je to zrovna trendy (nesmyslné klečení u tyčky když je puk za brankou nebo v rohu kluziště) jen jeden příklad a ten kluk v 18 chytá podle trenérů stylově správně ,ale už do toho nedá to srdíčko ,proč nepředělali Haška a dostal by se tak daleko ,kdyby ho předělali???,,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *