02/03/2024

Každý zaměstnanec má právo na určité množství dovolené, ale co když ji do konce roku nestihnete vyčerpat? Nejste v tom sami. Často se stává, že z různých důvodů zaměstnanci nevyužijí svou dovolenou v plném rozsahu. Důležité je vědět, jak v takových situacích postupovat.

Základní pravidla čerpání dovolené

Podle zákona je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnanci vyčerpat dovolenou během kalendářního roku, ve kterém na ni vzniklo právo. Plánování dovolené by mělo být oznámeno písemně alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodnete jinak. Vždy máte možnost zaměstnavatele požádat o dovolenou, ale konečné slovo má on.

Co když dovolenou nevyčerpáte?

Pokud nevyčerpáte svou dovolenou do konce roku, existuje možnost jejího převedení. Toto ale platí pouze pro část dovolené nad zákonných čtyř týdnů, nebo šest týdnů u pedagogů a akademiků. Ve firmách s pětitýdenní dovolenou můžete požádat o převedení právě toho pátého týdne.

Omezení převodu dovolené

Je důležité si uvědomit, že ve firmách, kde je základní výměra dovolené čtyři týdny, není možné převádět dovolenou do dalšího roku. Pokud zaměstnavatel nenařídí čerpání zbývající dovolené a zaměstnanec nepožádá o její převedení, dovolená se převede automaticky. Nicméně, zaměstnavatel může být v takovém případě potrestán pokutou až do výše 200 tisíc korun.

Foto: Freepik

Čerpání převedené dovolené

Termíny a povinnosti

Zaměstnavatel by měl určit termín čerpání převedené dovolené do konce následujícího kalendářního roku. Pokud to neudělá do 30. června, můžete si termín určit sami. Stejně jako v případě běžné dovolené, musí být termín oznámen písemně s předstihem 14 dní.

Výjimky pro čerpání dovolené

Existují situace, kdy nemůžete dovolenou vyčerpat, například kvůli pracovní neschopnosti nebo mateřské/rodičovské dovolené. V těchto případech musí zaměstnavatel umožnit čerpání dovolené po skončení těchto překážek.

Proplacení nevyčerpané dovolené

Je důležité si uvědomit, že proplacení nevyčerpané dovolené je možné jen v případě skončení pracovního poměru. Během trvání pracovního poměru není možné dostat finanční kompenzaci za nevyčerpanou dovolenou.

V případě nevyčerpané dovolené je důležité znát svá práva a povinnosti. Chytré plánování a včasné komunikace s vaším zaměstnavatelem vám může ušetřit mnoho starostí.

Foto: Freepik, zdroj: Advokatnidenik, Zivnostnik

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x