21/07/2024

Cenu elektřiny dnes sice řeší prakticky každý, ale málokdo už se zamýšlí nad tím, jaké spotřebiče mu doma spotřebovávají největší množství proudu. Pouze na základě této znalosti lze totiž spotřebu snížit a provozovat tyto spotřebiče efektivně.

Lednice

Velkým žroutem elektřiny je lednice. Pochopitelně ji těžko nějakým způsobem vypnete, ovšem je potřeba se zamyslet nad tím, zda zrovna ta vaše není příliš energeticky náročná. Zejména modely, které jsou starší deseti let, odebírají hodně elektřiny. Moderní modely jsou mnohem úspornější, a to někdy až dvakrát.

Osvětlení

Pokud si říkáte, že budete staré žárovky nebo zářivky používat do doby, než vám odejdou, chováte se na první pohled logicky. Jenže více byste ušetřili, kdybyste tyto energeticky náročné zdroje už teď vyměnili za moderní LED osvětlení, která odebírají mnohonásobně menší množství elektřiny. Navíc i déle vydrží.

Elektronika

Tady je zřejmě největší kámen úrazu a také možnost individualizace každé domácnosti. Velkým žroutem elektřiny jsou totiž zejména počítače, a to ty velké herní, případně herní konzole. Dále se potom zamyslete nad televizorem. Neprovozujete náhodou ještě ten, který má plazmovou technologii? V tom případě se opět vyplatí vyměnit za modernější LED TV.

Sušička na prádlo

Sušička výrazným způsobem zvyšuje komfort každé domácnosti, jelikož vám umožní usušit prádlo kdykoliv. Je to ovšem také velmi náročný spotřebič na elektřinu. Využívejte ho tedy efektivně, kdy je zcela naplněn. A v létě ho zapínat nemusíte, jelikož prádlo usušíte venku.

Měřič spotřeby elektřiny: Užitečný pomocník

Kdo chce mít lepší přehled, ten by si měl pořídit měřič spotřeby elektřiny. Tento přístroj umožní sledovat spotřebu jednotlivých zařízení a zjišťovat potenciální úspory. Měřiče jsou dnes dostupné za přijatelnou cenu a jejich používání může přinést cenné informace o tom, kde můžete šetřit.

Na závěr je důležité si uvědomit, že spotřební elektronika může mít značný dopad na naše účty za elektřinu. Důkladné sledování spotřeby a používání energeticky úsporných zařízení může výrazně snížit naše náklady. Investice do úspornějších zařízení a rozumné používání stávajících spotřebičů může dlouhodobě přinést významné úspory.

Foto: Shutterstock, zdroj: Renewableenergyworld, Greenmatch

3 názory u článku “Nenápadný žrout energie v domácnosti. Tato zařízení stojí Čechy tisíce korun ročně

  1. Tak to někdo objevil Ameriku,takové věci člověk ví,hned jak nebo koupí,je tam spotřeba,buď tedy mám kvalitní věci,tv OLED 165 a víc,což v HDR bere 250 watt i víc,to samé sušičky, pračky, myčky,ale víme že žijeme,nebo člověk nebude mít nic,bude šetřit a nakonec umře smutný..o vem je potom život..takové články jsou prostě zbytečné

  2. Nejsem žádný profík. Jen amatér co tomu prd rozumí….. Ale pořád se mi vyplatí počítač za třicet a tablet za deset, než kupovat kus plastové placky za pade a přitom se výkonem nevyrovná ani tomu počítači…. Spotřeba je pro pár jedinců jako já, úplně irelevantní.

  3. Tak k čemu je tento článek, to už nás všechny naučila Fialova vláda nejdražší energie,jídlo, daňové zatížení, asi každý kdo tu žije má tyto věci nastudované

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *