Před 60 lety odpálili Sověti nejsilnější atomovou bombu Car-bomb. Jednalo se o bombu se silou 50 megatun TNT, která původně měla mít dokonce 100 megatun TNT. Kvůli radioaktivnímu dopadu však byla síla snížená o polovinu. V historickém měřítku se však nejedná o nejsilnější zbraň.
Ničivá síla Car-bomb
Přestože šlo o výbuch nejsilnější vodíkové bomby, která měla teplotu v řádech milionů, neměla puma tak ničivý dopad. Bombu Rusové shodili na neobydlený ruský ostrov Nová země. I tak zničila města ve vzdálenosti 900 kilometru a kontaminovala oblast okolo 180 kilometrů. Šíření smrtelné radioaktivity by bylo dokonce mnohem větší, fyzici však vyměnili uran za olovo, aby se kontaminovaný vzduch nedostal do obydlených oblastí. Nejedná se tedy o atomovou bombu, která měla největší ničivé následky. Tou byla bomba Little Boy, která byla shodili Američané na Hirošimu. Tato puma byla sice mnohem menší, zabila ale přes 150 tisíc lidí.
Nejnebezpečnější zbraň historie
Stále se ale nejedná o nejsilnější zbraň. Z pohledu lidských dějin je nejnebezpečnější a neničivější zbraní právě člověk. Ten dal pokyn ke svrhnutí bomby Little Boy a má na svědomí mnohem více životů. Lidé vyrábějí zbraně, nechávají vzniknout další nebezpečnější technologie, a hlavně se ženou za svými ideologiemi, které ničí svět. Kvůli lidem se válčí a umírají další a další lidé. Za posledních 150 let napáchal člověk více škody než 1000 atomových bomb.
Proč lidé válčí
Bohužel ideologie a fanatičnost lidí ničí svět odjakživa. Minulé století propukly hned dvě světové války, které poznamenaly celé civilizace. Někteří lidé říkají, že za to může evoluce, jiní, že se vytrácí víra v Boha a že si lidé hledají nějakou svoji vyšší moc. Války a ničení tu ale byly i dříve. Největší problém je ve vývoji technologie, který je nezastavitelný a velmi rychlý. Lidé se s touto rychlostí nemohou vyrovnat a nestačí jí. Možná proto ještě pořádně neví, jak vývoj využít ve svůj prospěch, a ne k ničení světa.
Foto: Shutterstock, zdroj: theTrumpet, Britannica