21/11/2024

Stav kvality paliv v Česku se zlepšuje, ale stále existují místa, kde kvalita pohonných hmot neodpovídá normám. Česká obchodní inspekce (ČOI) neustále monitoruje trh, aby odhalila prodejce, kteří hazardují s kvalitou benzínu nebo nafty. Přestože celkový počet prohřešků klesá, občas narazíte na stanici, která by vám mohla způsobit problémy.

Rizika špatného paliva

Mnohé nedostatky v pohonných hmotách jsou sice jen mírné odchylky, ale i ty mohou mít závažné důsledky. Například nízká oxidační stabilita nafty může vést k rychlému stárnutí paliva a tvorbě usazenin, které způsobují závady v palivovém systému auta. Jedním z hříšníků, který si vysloužil rekordní pokutu dva miliony korun, byl řetězec Globus za prodej nekvalitní nafty.

Jak se brání provozovatelé?

Většina provozovatelů čerpacích stanic zdůrazňuje, že kvalitu paliva nemohou plně ovlivnit, protože spoléhají na své dodavatele. Přesto zákon říká, že odpovědnost je na straně provozovatelů, bez ohledu na to, zda mohli za závadu paliva přímo, nebo ne. To znamená, že pokud dojde k problému, musí čelit důsledkům.

Průkopníci transparentnosti

V posledním desetiletí došlo k výraznému posunu v transparentnosti kontroly kvality paliv. Díky organizacím jako Kverulant.org a jejich tlaku na zveřejňování výsledků kontrol, dnes mohou spotřebitelé získat přehled o tom, kde se prodává špatné palivo. Tato otevřenost pomáhá řidičům vyhnout se místům, kde by mohli natankovat problematické palivo.

Důsledky pro vaše vozidlo

Nejenže špatné palivo může zkrátit životnost vašeho motoru, může také způsobit vážné škody na dalších částech auta. Při natankování kvalitního paliva tady nejde jen o udržení automobilu v chodu, ale i o prevenci nákladných oprav v budoucnosti.

Místa, kterým se raději vyhněte při tankování

Pokud nechcete riskovat problémy s vaším vozidlem, je důležité vybírat si k tankování prověřené čerpací stanice. Zde jsou některé, které byly v posledním roce pokutovány za prodej nekvalitního paliva:

  • Globus tankomat, Brno: Provozovatel Globus ČR, pokuta 2 000 000 Kč za prodej nekvalitní motorové nafty s oxidační stabilitou mnohonásobně převyšující normu.
  • Robin Oil, Kladno-Dubí: Provozovatel Robin Oil, pokuta 700 000 Kč za prodej Diesel Premium s extrémně vysokou oxidační stabilitou.
  • Votava, Tisovec: Provozovatel Votava CZ, pokuta 500 000 Kč za prodej nafty Optimal Diesel s oxidační stabilitou vysoce přesahující stanovené limity.
  • Silmet, Žatec: Provozovatel Silmet Plus, pokuta 450 000 Kč za prodej nafty s vysokým množstvím úsad.
  • Omar oil, Brandýsek: Provozovatel Omar oil, pokuta 200 000 Kč za prodej nafty a benzínu s nevhodnými vlastnostmi, včetně nekvalitních destilačních bodů.
  • Pasoil PHM Nord, Jiříkov: Provozovatel Pasoil, pokuta 150 000 Kč za prodej nafty s nízkým bodem vzplanutí.
  • G.A.S. Petroleum Group, Černošín: Provozovatel G.A.S. Petroleum Group, pokuta 100 000 Kč za podobnou závadu.
  • Traviko CZ, Brno-Chrlice a MS – Ekoflora, Měchenice: Tyto stanice byly pokutovány za prodej benzínu s nevhodným koncem destilace a nafty s nízkým bodem vzplanutí.
  • Medos, Praha 9 – Dolní Počernice a Petrol Mratín, Mratín: Obě stanice prodávaly naftu s nebezpečně nízkými body vzplanutí.
  • Š + H oil, Temelín a Strážovská čerpací stanice, Strážov: Menší pokuty za prodávání paliva s nízkým bodem vzplanutí a v případě Strážovské stanice za překročení limitu ethanolu v benzínu.
  • K5 CZ, Klatovy: Pokuta za prodej benzínu s mírným překročením povoleného obsahu ethanolu.

Tyto případy ukazují, jak důležité je vybírat si kvalitní čerpací stanice a být informovaný o potenciálních rizicích spojených s kvalitou paliva, které může ovlivnit výkon a bezpečnost vašeho vozidla. Málokdo by chtěl riskovat škody na svém vozidle kvůli špatně vybrané benzince. Díky pravidelným kontrolám a zveřejňování výsledků můžeme lépe chránit naše auta a naše peněženky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Kverulant

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *