26/05/2024

Česká republika je zcela výjimečná tím, že lidé zde běžně pijí vodu z kohoutku. Ta je pochopitelně primárně určena k jiným účelům, jako je například mytí nebo vaření. Ovšem v tuzemsku si lidé vezmou skleničku, natočí si trochu vody a napijí se.

Je to dobrý nápad?

Pakliže by to dělali čas od času, pravděpodobně by jim nic nehrozilo. Panují však velké otázky nad tím, jak moc je škodlivé pití kohoutkové vody po celé roky nebo dokonce desítky let. Některé výzkumy ukazují, že chemikálie ve vodě obsažené mohou způsobovat závažné choroby, byť to nebylo definitivně ověřeno ani potvrzeno.

Stačí však použít selský rozum a možná vám dojde, že asi nebude úplně nejlepší nápad každý den po celý život pít vodu, která obsahuje chlor v takovém množství, že ho někdy vidíte i pouhým okem.

Jsou tu ovšem i další závažná rizika, o kterých lidé příliš netuší. Vodárny například upozorňují, že voda je skutečně pitná pouze tehdy, když jí dostatečně dlouho odtočíte. O tom se ale moc nemluví a lidé to obvykle nečiní.

Nesplňuje požadavky

Důvod je jednoduchý. Pitná je totiž pouze studená voda, nikoliv ta teplá. Může to působit zvláštně, jelikož teplá voda se vyrábí ze studené, ovšem ve skutečnosti se její kvalita řídí jinou vyhláškou. Ta stanovuje maximální limity škodlivých látek a bakterií.

Problém je především v tom, že teplá voda může obsahovat nejrůznější bakterie a patogeny. “Teplá voda – je jedno, zda dodávaná dálkovým teplovodem, ohřívaná centrálně nebo vlastním bojlerem či průtokovým ohřívačem – není určena k pití ani k vaření, i když se vyrábí z pitné vody a splňuje požadavky na jakost,” uvádí jednoznačně server dTest.

Čtěte také: Češi vzpomínají na maso za komunismu. Dnes je to samá voda a chemie

Z výše uvedeného je evidentní, že obecně pití kohoutkové vody nemusí být tím nejlepším nápadem, už jen proto, že se vám teplá se studenou mohou jednoduše smísit. Balená voda navíc není tak drahá, aby bylo nutné pít tu z kohoutku. Kvalitativně je potom o několik řádů výše.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *