16/09/2024

Zvýšení daně z nemovitosti se v posledních měsících stalo hodně skloňovaným tématem napříč celou Českou republikou. V některých regionech se dokonce zvedla vlna nevole, kdy obyvatelé otevřeně vyjádřili svůj nesouhlas s tímto krokem. Ačkoli se zdá, že naděje na snížení daně je minimální, poslední vývoj naznačuje, že by mohlo dojít k úpravám, které přinesou úlevu alespoň některým skupinám obyvatel.

Šokující nárůst, ale stále pod evropským průměrem

Prudké zvýšení daně z nemovitosti, které Česká republika v nedávné době zažila, bylo pro mnoho lidí šokem. Přesto je důležité si uvědomit, že i po tomto nárůstu zůstává její skutečná výše ve srovnání s evropským průměrem stále relativně nízká. Problémem tedy není ani tak samotná částka, kterou občané musí platit, ale spíše náhlý a výrazný skok, který rozladil veřejnost. Ve srovnání s našimi sousedními zeměmi na tom totiž stále nejsme tak špatně, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Politické hry a daňová přetahovaná

Zvýšení daně z nemovitosti se stalo i nástrojem pro politické manévry. Někteří regionální politici, kteří na celostátní úrovni proti zvýšení ostře vystupovali, se na místní úrovni tiše připojili k hlasování pro. Výsledkem byla situace, která mnohé občany zaskočila a vedla k nespokojeným reakcím, včetně veřejných projevů nesouhlasu. Tento rozpor mezi rétorikou a činy některých zástupců tak přispěl k prohloubení nedůvěry a frustrace mezi voliči.

Dřevostavby jako cesta k daňovým úlevám?

Budoucnost stavebnictví se stále více zaměřuje na udržitelné a ekologické technologie. V této souvislosti se v poslední době začíná mluvit o tom, že by vláda mohla podpořit výstavbu domů na bázi dřeva formou slev na daň z nemovitosti. Tato úleva by mohla být silnou motivací pro lidi, kteří plánují stavbu nového domu, a současně by dlouhodobě zvýhodnila majitele již existujících dřevostaveb. Snížení daně by tak bylo odměnou za šetrnější přístup k životnímu prostředí a podporu udržitelné výstavby.

Foto: Shutterstock

Jak si stojí dřevostavby v Česku?

I přes narůstající popularitu dřevostaveb není jejich podíl v Česku nijak závratný. V ostatních evropských zemích je trend výrazně rozvinutější. V Česku však podpora dřevostaveb pomalu roste, a s ní i počet těchto ekologických domů. Do budoucna lze očekávat, že vedle případné úlevy na dani budou následovat i další formy podpory a zvýhodnění pro ty, kdo se rozhodnou pro tento stavební styl. Zůstává však otázkou, zda tato opatření nevyvolají nepoměr mezi majiteli různých typů nemovitostí.

Sníží se daň všem? Asi ne…

Ačkoliv se o možné slevě na dani z nemovitosti pro dřevostavby mluví jako o příslibu do budoucna, není pravděpodobné, že by došlo ke zlevnění plošně pro všechny. Podle aktuálních informací je spíše reálné, že k úlevám dojde selektivně – tedy pouze pro ty, kteří se rozhodnou investovat do šetrných technologií. Tato tendence zároveň reflektuje širší strategii státu, která má za cíl podporovat udržitelné stavební metody a snížit ekologickou zátěž.

Budoucí vývoj v oblasti daně z nemovitosti a podpory dřevostaveb bude nepochybně nadále sledovaný a diskutovaný. Do jaké míry se vláda rozhodne ulevit těm, kdo investují do ekologických řešení, a jak to ovlivní celkovou daňovou zátěž, ukáže až čas. Jisté však je, že tento trend přináší pro řadu lidí příležitost nejen ke snížení nákladů, ale také k dlouhodobě udržitelnějšímu způsobu života.

Foto: Shutterstock, zdroj: Financnisprava, e15

1 názor u článku “Nečekaná zpráva. Daň z nemovitosti se sníží, ale pouze někomu

  1. Až budeme mít stejný platy jako na západě, tak pak se můžeme bavit o tom že budeme za nemovitosti platit stejně jako na západě.
    Dokud jejich platy mít nebudeme, tak se o žádném zdražování mluvit nedá !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *