19/07/2024

By Vachovec1 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26896104 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Kdysi naprosto nepředstavitelné spojení nabylo reálných obrysů. AC Sparta Praha odvolala Václava Kotala, načež obratem oznámila, že mužstvo povede Pavel Vrba. Ten prý nabídku přijal bez váhání.
By Vachovec1 – Own work, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Kdysi naprosto nepředstavitelné spojení se během středečního podvečera stalo skutečností. AC Sparta Praha s oficiální platností odvolala dosavadního hlavního trenéra Václava Kotala, načež obratem podepsala kouče nového. Tápající letenské mužstvo převezme Pavel Vrba. Ten přitom podstatnou část své profesionální kariéry strávil na lavičce konkurenční Plzně. Jak dlouho nabídku “odvěkého rivala” vlastně zvažoval a obává se nevraživosti vlastních fanoušků? Na to se pokusil odpovědět prostřednictvím klubového webu.

Určitou nevoli letenský fanoušků plně respektuji, říká Pavel Vrba

Do nové sezóny vstoupila sérií senzačních výher, chvíli dokonce vévodila průběžné tabulce české nejvyšší soutěže. Pak ale kvalita jejího herního projevu bohužel začala pořádně skřípat. Na prahu fotbalového jara prožívá AC Sparta Praha obrovský výkonnostní propad, pročež vedení klubu nakonec přistoupilo k překvapivému odvolání dosavadního hlavního kouče. Navzdory neuspokojivým výsledkům posledních týdnů odvedl zkušený Václav Kotal pořádný kus tvrdé práce, což ostatně řada skalních fanoušků ocenila prostřednictvím sociálních sítí.

Jedna éra končí, další obratem startuje. Tápající letenské mužstvo nově přebírá člověk, který je sice ve svém oboru uznávaným odborníkem, vstupní pozici mu ovšem částečně komplikuje profesní historie. Proslavil se totiž především jako zachránce konkurenční Plzně. Sedmapadesátiletý Pavel Vrba pochopitelně očekává určitou nespokojenost skalních fanoušků. Zároveň ovšem věří, že jej lidé budou hodnotit především na základě odvedené práce, nikoli minulosti.

„Věřím, že mě budou fanoušci hodnotit podle toho, co udělám pro Spartu. Jestli mě neměli rádi, když jsem trénoval Plzeň, tak to samozřejmě respektuju, nedivím se tomu. Ale práce trenéra je taková, že občas jste někde a pak zas někde jinde. Chci být hodnocený hlavně za to, jak budu pracovat a působit ve Spartě,“ uvedl sedmapadesátiletý přerovský rodák smířlivě.

Sparta patří mezi nejlepší české kluby. Rozhodování proto nebylo náročné, tvrdí nový kouč

Pavel Vrba se naprosto zaslouženě řadí mezi nejlepší tuzemské trenéry poslední dekády. Jeho teoretická spolupráce se Spartou dlouho rezonovala veřejným prostorem, ačkoli samozřejmě existovala široká paleta důvodů, proč se raději rozhodnout jinak. Trojnásobný šampion Fortuna nicméně tvrdí, že nabídku tradičního pražského klubu zvažoval pouze krátce.

„Nebylo to zas tak náročné. Není v Česku moc klubů, kde bych chtěl teď pracovat. Sparta mezi ně samozřejmě patří, sportovně mě to bude naplňovat. Doufám ale hlavně, že i já budu naplňovat očekávání vedení,“ doufá někdejší lodivod české fotbalové reprezentace, ruského klubu FK Anži Machačkala nebo bulharského Ludogorce Razgrad. Zároveň od počátku neskrývá velké ambice. „Beru Spartu jako velkoklub, jsou tady tři, čtyři top kluby a Sparta je mezi nimi. Chtěl bych tu uhrát něco, co už Sparta dlouho neuhrála.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *