26/05/2024

Jde o jeden z nejméně oblíbených výmyslů Evropské unie, jelikož se dotýká skutečně všech a každý tyto strasti dobře zná. Řeč není o ničem jiném, než že v restauracích, bistrech či stáncích s občerstvením už nedostanete do nápoje klasické plastové brčko, nýbrž nějakou alternativu. Buď papírovou nebo bambusovou.

Tohle se nepovedlo

Vlastnosti těchto brček jsou tak mimořádně špatné, že se z nich často nedá ani pít. Mnohdy se navíc rozmočí a jejich části vám ulpívají v ústech. Možná už jste si také říkali, zda to náhodou nemůže být pěkný průšvih z hlediska zdravotního. Nejde totiž o čistý papír, ale nejrůznější sloučeniny, které by se člověku asi neměly dostávat do těla.

A světě div se, studie potvrdily, že tu skutečně průšvih je. Jednorázová brčka, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu, totiž obsahují takzvané PFAS, což jsou polyfluorované nebo perfluorované chemikálie, jak upozornil časopis dTest. Lze si je představit jako určitý impregnant, který má odpuzovat vodu. Někdy se mu to daří více, jindy méně, ale důležité je, že takovéto látky jsou v papírových a bambusových brčkách zkrátka přítomné.

Bohužel, látky PFAS jsou toxické. Ovlivňují hormonální systém a mohou způsobovat neplodnost. Jsou navíc také karcinogenní. Problém je, že tělo je nedokáže žádným způsobem rozložit, a pokud se vám do něj dostanou, už tam jednoduše zůstanou.

Musí se to řešit

Podle rakouské spotřebitelské organizace VKI je to v případě jednorázových brček skutečně zásadní problém, jelikož se týká úplně všech, zejména potom těch z rostlinných materiálů, jako je právě papír. Mimo jiné to znamená i to, že tato brčka jsou biologicky nerozložitelná. Jedinými nezávadnými brčky jsou ta nerezová, která se používají opakovaně. Z nich mají ale mnozí zase nepříjemný pocit při pití.

Čtěte také: Do Česka se dostala známá kosmetika, která je prudce závadná. Doma ji má každý, ale nesmíte ji na sebe použít, obsahuje strašnou látku

Je tedy velkou otázkou, co se to tu vlastně stalo. Proč došlo k tak hloupému nařízení, které může lidem ještě závažným způsobem uškodit?

Foto: Shutterstock, zdroje: Taylor and Francis Online, Konsument.at

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *