16/07/2024

Zaměstnání není jen o výplatní pásce na konci měsíce. Je to i o budoucnosti, o vašem důchodu. Ale co když ztratíte práci nebo se rozhodnete nějakou dobu nepracovat? Jak to ovlivní vaši důchodovou budoucnost?

Mýty o evidenci na úřadu práce

Existuje řada mýtů spojených s evidencí na úřadu práce a jejím vlivem na důchod. Někteří lidé si myslí, že celá doba evidence se automaticky započítává do důchodu. Opak je však pravdou.

Co říká Ministerstvo práce a sociálních věcí

MPSV ČR vysvětluje, že maximální doba, která se započítává z evidence na úřadu práce bez pobírání podpory, je 3 roky. Pokud byla tato evidence před 55. rokem věku, maximální doba se zkracuje na 1 rok. Na druhou stranu, pokud člověk pobíral podporu, tato doba se započítává v plné míře a krátí se na 80%.

A co když nejste v evidenci úřadu práce?

Pokud se člověk rozhodne neevidovat se na úřadu práce, může mít komplikace. ČSSZ upozorňuje, že doba nezaměstnanosti může negativně ovlivnit výši důchodu a v krajním případě může člověk přijít o důchodový nárok zcela. Naštěstí existuje řešení – dobrovolné důchodové pojištění, které může tuto dobu překlenout.

Foto: Freepik

Plánování pro budoucnost

Je důležité chápat, jak se váš pracovní status odráží v důchodovém systému a jak vlivem vašich rozhodnutí může vypadat vaše budoucnost. Při plánování vaší důchodové budoucnosti je důležité mít tyto informace v záloze.

Pokud jste nezaměstnaní a nejste v evidenci úřadu práce, měli byste zvážit dopady na vaši důchodovou budoucnost. Existuje několik nástrojů a strategií, jak minimalizovat negativní dopady nezaměstnanosti na vaše budoucí penze. Jedním z takových nástrojů je dobrovolné důchodové pojištění, které může pomoci zabezpečit vaše finanční potřeby v důchodu.

Nezapomínejte, že přestože se můžete nyní cítit v bezpečí, vaše finanční budoucnost může být na vážkách. Buďte proaktivní, vzdělávejte se a ujistěte se, že vaše penze budou v budoucnu pracovat pro vás tak, jak si zasloužíte.

Foto: Shutterstock, zdroj: CSSZ, Podnikatel, MPSV

1 názor u článku “Může do důchodu člověk, který je dlouhodobě na pracáku?

  1. No, to je sice pravda, ale když vezmu početnou skupinu nepřizpusobivych občanů…..z čeho oni žijí v důchodu? Ze sociálních dávek? To ať mi někdo vysvětli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *