19/06/2024

Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83158120 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Posunutí evropského šampionátu skýtá naději mladých hráčům, že mají šanci o účast na prestižní akci ještě zabojovat. V českém fotbalovém prostředí se takových mládenců nachází hned několik.
Autor: Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Evropský šampionát se kvůli pandemii nového koronaviru přesunul na příští rok a pro některé starší hráče to bohužel znamená konec nadějí o případné nominaci. Dá se na to ale pohlížet i opačně, protože kde ubude zkušených harcovníků, tam se naopak utvoří místo pro mladou a zapálenou krev. Dokonce i trenér českého národního týmu Jaroslav Šilhavý může povolat několik šikovných mládenců, kteří působí na domácí scéně a nejen mezi svými vrstevníky se jednoznačně vymykají všem měřítkům. Jména konkrétních adeptů na pozvánku do reprezentace se stala podnětem k sepsání tohoto článku.

Pavel Bucha (FC Viktoria Plzeň)

Dvaadvacetiletý záložník Viktorie Plzeň se nadechuje k nejlepší sezóně své dosavadní kariéry, jíž by navíc mohl korunovat ziskem mistrovského titulu na úkor svého takřka mateřského klubu. Pavel Bucha po přesunu na Západ Čech navázal na skvělé výkony v Mladé Boleslavi. Hned ve druhém ostrém zápase zkompletoval hattrick a navrch přidal ještě jednu asistenci. Dohromady má na kontě už deset branek a osm finálních přihrávek, což z něj dělá neproduktivnějšího hráče celé základní části Fortuna ligy. Trenér Adrián Guľa moc dobře věděl, proč rodáka z Mělníka v zimě stáhnout pod svá křídla. Roste z něj totiž velký hráč a dost možná i budoucí opora české fotbalové reprezentace. Jaroslav Šilhavý určitě přemýšlí, že Buchu v brzké době povolá na první zkoušku ohněm.

Aleš Čermák (FC Viktoria Plzeň)

Na Západě Čech ještě malou chvíli zůstaneme. Do skvělé formy se totiž po boku Pavla Buchy rozehrál také pětadvacetiletý Aleš Čermák. Odchovanec Sparty, jehož fotbalovým vzorem je německý záložník Mesut Özil, překonal sérii zdravotních komplikací a po skončení koronavirové pauzy na trávníku nechyběl ani v jednom jediném zápase. Poslední květnový den oslavil hattrickem na úkor Mladé Boleslavi. Dohromady si připsal pět branek a sedm asistencí, načež mu stačilo jen čtrnáct soutěžních zápasů. Čermákovi se reprezentační pozvánky zatím vyhýbaly. To se ovšem může změnit, pokud si udrží skvělou výkonnost nebo opět neskončí na marodce. V mládežnických kategoriích si na mezinárodní scéně nevedl vůbec špatně. Nejspíš tedy dozrál čas, aby se zkusil prosadit i mezi dospělými.

Adam Hložek (AC Sparta Praha)

Když se řešily pozvánky na EURO 2020, jméno Adama Hložka v médiích několikrát zaznělo. Talentovaný útočník Sparty by letos šanci vzhledem ke svému nízkému věku pravděpodobně nedostal, to se ale v roce příštím může změnit. Rodák z Ivančic dosáhne dospělosti už v průběhu tohoto léta a stejné období dost možná vyústí i v jeho první zahraniční angažmá. Kolem nejmladšího hráče, který kdy na Letné zasáhl do ligového zápasu, údajně krouží německé Lipsko. Tam by se mohl sejít s dalším českým útočníkem Patrikem Schickem. Ve hře je ale prý i přestup do Itálie, kde na adresu tuzemského mladíka doslova pějí ódy. Střelec čtyř letošních branek má budoucnost v národní týmu v podstatě jistou, záleží jen na tom, kdy se “první povolávací rozkaz” dostaví.

Ladislav Krejčí (AC Sparta Praha)

Do českého národního týmu by teoreticky mohl nakouknout také jednadvacetiletý Ladislav Krejčí, který patří společně s Václavem Drchalem, Adamem Hložkem a Adamem Karabcem k mladé letenské síle, která může velice brzy převzít povinnosti od svých zkušenějších kolegů. Odchovanec brněnské fotbalové školy nevyniká obrovským počtem nastřílených gólů, jako defenzivní záložník nicméně odvádí pořádný kus černé práce. Ta sice není na první pohled tolik vidět, ale i tak hraje pro správný chod mužstva naprosto zásadní roli. Rodák z Rosic u Brna navíc v případě nouze dokáže zastat i obranné povinnosti. Kvalifikační utkání tuzemských mladíků proti San Marinu odehrál na pozici stopera a své netradiční vystoupení dokonce ozdobil dvěma brankami. Takový hráč by se bezesporu hodil i Jaroslavu Šilhavému.

David Zima (SK Slavia Praha)

Angažování Davida Zimy leckterého fanouška Sešívaných překvapilo. Devatenáctiletý obránce měl za sebou jen dva ligové zápasy v barvách Sigmy Olomouc a abnormálně vysoká suma, která putovala na druhou stranu, se vzhledem k hráčově nedostatku herní praxe zdála naprosto nepochopitelná. Mladíkovi se navíc v prvních vystoupeních na nové adrese příliš nedařilo. Po koronavirové pauze ale výrazně ožil, Jindřich Trpišovský jej poslal do všech šesti zápasů a David Hovorka bude mít po návratu z marodky plné ruce práce, aby se znovu probojoval do základní sestavy. Stejně tak se mohou začít klepat i tradiční účastníci reprezentačních akcí, kterým může David Zima brzy začít konkurovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *