04/03/2024

V roce 2024 se zaměstnanci mohou těšit na výraznější finanční podporu během pracovních cest. Nejenže stravné vzrostlo, ale i paušál pro používání vlastního vozidla se zvýšil. Tento pozitivní trend reflektuje rostoucí náklady spojené s cestováním a je významným krokem k lepšímu ohodnocení pracovní mobility.

Novinky v oblasti stravného

Vzhledem k růstu cen v restauracích a veřejných stravovacích zařízeních, jak uvádí Český statistický úřad, se v roce 2024 zvyšuje minimální částka stravného. Pro krátké cesty (5 až 12 hodin) narostla částka o jedenáct korun, pro středně dlouhé (12 až 18 hodin) o šestnáct korun a pro nejdelší cesty (nad 18 hodin) o dvacet šest korun. Pro nepodnikatelskou sféru se sazby pohybují od 140 Kč do 398 Kč, zatímco v podnikatelské sféře jsou stanoveny pouze minimální částky.

Paušál na vozidlo – co se změnilo?

Zaměstnanci, kteří na cestu vyrazí vlastním autem, budou nyní odměněni vyššími sazbami. Základní náhrada za používání osobních vozidel se zvýšila na 5,60 Kč za kilometr. Pro jednostopá vozidla a tříkolky došlo k navýšení o desetník na 1,50 Kč za kilometr. Toto opatření reflektuje nárůst cen vozidel a jejich provozu.

Elektřina a palivo: Jak se liší paušál?

Paušální náhrady za pohonné hmoty se v roce 2024 také mění. Například cena za litr benzinu s oktanovým číslem 95 klesla, zatímco u nafty a elektřiny se zvýšila. Tyto sazby odrážejí aktuální tržní podmínky a zajišťují, že zaměstnanci nebudou znevýhodněni nárůstem cen.

Ubytování a další výdaje

Pokud zaměstnanec využije veřejnou dopravu nebo taxi, zaměstnavatel mu proplatí skutečné výdaje. Stejně tak je to i s ubytováním. Důležité je, aby zaměstnanec měl předchozí souhlas zaměstnavatele s typem dopravy a ubytování.

Foto: Shutterstock

Zahraniční stravné a jeho sazby

Pro rok 2024 dochází k nárůstu stravného také při cestách do zahraničí. Zvýšení sazeb zahrnuje 21 zemí a skupin států. Firmy mají povinnost proplatit alespoň 75 procent základní sazby, přičemž zaměstnavatel může sazbu snížit o čtvrtinu bez souhlasu zaměstnance.

Souhrn a výhled

Stravné a paušály na vozidla se v roce 2024 zvyšují jako odpověď na současné ekonomické podmínky a rostoucí životní náklady. Zaměstnanci tak mohou očekávat spravedlivější kompenzaci během pracovních cest, což by mělo pozitivně ovlivnit motivaci a celkovou spokojenost v práci.

Foto: Shutterstock, zdroj: Pohoda, MPSV, e15

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x