V době energetické krize přešlo hodně lidí na topení tuhými palivy, případně oživili domácí krby či krbová kamna. Topení dřevem v krbu je ostatně klasickým způsobem vytápění domova už po staletí. Dle skotské lékařky ale právě tento přístup výrazně ohrožuje zdraví dětí. Krby se přitom dostávají i do domácností slabších sociálních vrstev.
Rostoucí trend s výstrahou
Instalace nějakého způsobu vytápění dřevem zažila v posledních letech doslova boom. Už během pandemie koronaviru se totiž část lidí prakticky přestěhovala na svoje chaty nebo venkov, kde topení dřevem není nic zvláštního.
Výkyvy cen energií hlavně od začátku invaze Ruska na Ukrajinu přivedly velkou skupinu populace k tomu minimálně revidovat metody vytápění domácností. Buď pak přešli čistě na dřevo, nebo krby minimálně přibrali jako alternativu k elektřině a plynu. Jak se však ukazuje, jedná se o rizikový faktor především pro rodiny s malými dětmi.
Částice ve vzduchu a rychlý dech
Už více vědeckých studií poukazuje na alarmující skutečnost. Otevřené i uzavřené ohniště je primárním zdrojem znečištění vzduchu uvnitř domácnosti mikroskopickými prachovými částicemi PM 2.5. Velmi silně pak zasahuje hlavně děti, které totiž dýchají rychleji než dospělí. Nejen, že jim to způsobuje zdravotní komplikace, snadno dochází i k narušení vývoje.
Paradox i v bohatých vrstvách
Na paradoxní situaci i v bohatších rodinách poukazuje pediatrička Lucy Reynolds z Glasgow. „Děti dýchají rychleji a jsou tedy více vystaveny nebezpečí. Jejich orgány jsou ještě ve vývoji a škodlivé látky mohou tento proces velmi negativně ovlivnit.“ To se týká i majetnějších vrstev, které skrze spalování dřeva paradoxně přispívají k horšímu ovzduší.
Krbová kamna už získávají popularitu i v bohatších rodinách, kde se prodá skoro polovina všech objednávek. Hlavně v městských oblastech je tak rostoucí trend užívání dřeva současně i dřímající hrozbou. Nedávná skotská studie ukazuje, že jasně koreluje doba špatné kvality ovzduší a hospitalizace děti s astmatem nebo infekcemi dýchacích cest.
Foto: Shutterstock
Hlavně osvěta
Povědomí o této problematice se snaží zvyšovat iniciativa Clear Air Night zaštítěná také The Royal College of Paediatrics and Child Health. Organizuje proto akce podpořené místní samosprávou, kdy upozorňuje hned na dvě věci. Kromě zmíněného zdravotního rizika také na náklady. Topení dřevem je totiž ve výsledku mnohdy dražší nebo tepelné čerpadlo nebo plynový kotel.
Cílem ovšem není kritika těch, kteří volí tento zdroj vytápění jako alternativu. Obecně je však na místě se zamyslet nad možnostmi a jejich dopady.
I krb chce své
U krbu hraje roli také režim jeho používání a kvalita surovin. V první řadě musí být dřevo skutečně suché. Tedy nejen zdánlivě zvenku, ale i uvnitř. Dále je potřeba adekvátní výběr druhu a průběžná péče o krb včetně jeho čištění. Topení v krbu vypadá zdánlivě jednoduše. I ono je však trochu vědou, kdy nedodržení základních pravidel snadno ohrozí ty nejmenší a nejzranitelnější.
Foto: Shutterstock, zdroj: TheHerald
….to je asi z nějaké velké EU hlavy….
Tohle jsou neskutecny kecy a zaplaceny dobrakama co nam sem ten zkapalnenej plyn tlaci tankerama prez pul sveta ta tezkou valutu, hmm hafo ekologie. Takze bububu …drevo je jedovaty…