25/05/2024

Pro milovníky psů a turistiky v Tatrách přichází nepříjemná zpráva. Od 1. června 2024 platí v Tatranském národním parku (TANAP) nový zákaz vstupu se psy na všechny turistické chodníky a cyklostezky. Za jeho porušení hrozí pokuta až 80 000 korun.

Co vedlo k zákazu?

Důvody pro zavedení zákazu jsou hned dva. Prvním je ochrana tatranských zvířat, která se v důsledku volného pohybu psů dostávají do stresu a ztrácejí přirozené chování. Druhým důvodem je ochrana vegetace, která je psími exkrementy znečišťována a poškozována.

Na koho se zákaz nevztahuje?

Zákaz se nevztahuje na vodicí psy a asistenční psy. Psi mohou být v TANAPu venčeni pouze na vyznačených místech, kterých je v současnosti 17.

Foto: Shutterstock

Reakce veřejnosti

Zákaz vyvolal u veřejnosti bouřlivé reakce. Mnoho lidí s ním nesouhlasí a argumentuje tím, že psi v Tatrách nezpůsobují žádné škody. Jiní zase vítají zpřísnění pravidel a věří, že povede k větší ochraně tatranské přírody.

Správa TANAPu se chystá v příštích měsících spustit informační kampaň, která bude turisty o novém zákazu informovat. Zároveň plánuje rozšířit síť psích zón a vybudovat další zázemí pro psí turisty.

Závěr

Zákaz vstupu se psy do Tatranského národního parku je kontroverzní téma. Je důležité, aby se k němu všichni turisté zodpovědně postavili a respektovali platná pravidla. Jen tak můžeme zajistit ochranu tatranské přírody pro budoucí generace.

Foto: Shutterstock, zdroj: Adventurer, Novinky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *