Každý by si přál být boháčem. Většina lidí si ale uvědomuje, že toho nikdy nedosáhne, protože se to zkrátka poštěstí jen velmi malému procentu populace. Pravdou ale je, že nemusíte třeba ani podnikat nebo zázračně investovat, ale můžete mít jen a pouze štěstí.
Lidé o to mají zájem
Česká republika je v tomto ohledu specifická, protože tu existuje spousta lidí, kteří jsou vám ochotni zaplatit velké peníze za běžné věci, které můžete mít úplně klidně doma z minulosti. Sběratelé poptávají třeba starý porcelán, mince nebo bankovky.
Pravdou přitom je, že za některé z nich dokáží zaplatit skutečně horentní částky. Každou chvíli běží nějaká aukce, ve které se podobný předmět vydraží za stovky tisíc až miliony korun. Aktuálně jsou přitom hodně poptávány tuzexové poukázky, které byly dosud spíše na okraji zájmu, ale teď jejich popularita roste.
V tomto ohledu můžete mít výhodu, protože dlouhou dobu to byly bezcenné papírky z minulého režimu, ale dnes se dají vydražit za velké peníze. Jedním z důvodů je také to, že mají velmi zajímavou historii. “Taxa ve 2. polovině 80. let byla 5 Kčs za 1 bon, přičemž průměrná mzda Čechoslováka byla kolem 2 tisíc korun měsíčně. A pokud jste chtěli mít pravé jeansy z Tuzexu, tak stály zhruba 100 až 120 bonů,” uvádí k tématu Český rozhlas.
Velmi zajímavé peníze
Již tehdy byl o poukázky obrovský zájem a vznikla kolem nich svébytná ekonomika, kterou dirigovali takzvané vexláci. Jakmile ale tuzexy zanikly a do Česka začalo proudit západní zboží zcela běžně, pozbyly bony na jakékoliv hodnotě i významu.
Dnes po nich ale touží sběratelé, kteří je chtějí mít ve svých sbírkách platidel, která se vyskytovala na českém území. Kupříkladu bon v hodnotě 50 haléřů se vydražil za 1,26 milionu korun. Zatím byl nejhodnotnější, ale také po ostatních může být poptávka.
Čtěte také: To je průšvih. Velká česká banka napadena, lidem se ztratily peníze
Samozřejmě je otázkou, zda by lidé, kteří poukázky doma mají, by je měli prodat okamžitě nebo naopak spekulovat na nárůst jejich ceny. “Klidně bych ještě pár let počkal. Bony si rozhodně svou hodnotu podrží a na ceně porostou,” říká pro server Epřehledně.cz sběratel Marek Jonášek.
Foto: Shutterstock