19/06/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79939158 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová škola slaví obrovský úspěch, po delší době se může pochlubit vyšším počtem zástupců v nejslavnější soutěži světa. Koho konkrétně zlákala anglická Premier League, se dozvíte hned záhy.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Tuzemská fotbalová škola vždycky přitahovala pozornost zahraničních klubů, které tak získávaly kvalitní hráče za vcelku rozumnou cenu. Našince jsme mohli naleznout například v Itálii, Německu, Španělsku, Francii nebo dokonce i Anglii. Ačkoli silná generace českých odchovanců dávno opustila profesionální trávníky a vychování adekvátních následníků trvalo delší dobu, práce nakonec přinesla kýžené ovoce. Několika krajanům poskytla útočiště dokonce i slavná Premier League. Kdo konkrétně kope prestižní ostrovní soutěž? Odpovědi jsou připravené v následujících řádcích.

Matěj Vydra (Burnley FC)

Anglickými ligami už se úspěšně protlouká nějaký ten pátek. Jeho jméno si dobře pamatují fanoušci Watfordu, West Bromu, Readingu nebo Derby County. Osmadvacetiletý český útočník Matěj Vydra zanechal výraznou stopu na všech zmíněných adresách, především v rámci Championship nastupoval pravidelně a střílel obrovské množství branek. Premier League zatím píše zcela opačný příběh. Poslední tři roky nastupuje odchovanec Chotěboře ve službách prvoligového klubu Burnley FC, prostoru však dostává málo a když už přeci jenom nastoupí, střílení gólů není jeho silnou stránkou. Těžko říci, proč jej elitní společnost nevyburcuje k lepším výkonům.

Tomáš Souček (West Ham United FC)

V barvách takřka mateřského klubu SK Slavia Praha strávil řadu úspěšných let a navzdory nízkému věku jej tamní fanoušci považují doslova za živoucí legendu. Není se ostatně čemu divit. Střední záložník Tomáš Souček celkem třikrát výrazně přispěl k získání mistrovského titulu, zažil úspěšná tažení evropskými poháry a díky kvalitním výkonům pronikl též do českého národního týmu. Během zimní přestávky odešel na své první zahraniční angažmá. West Ham United FC si tuzemského záložníka vytáhl formou hostování. Díky záchraně mezi anglickou fotbalovou elitou byl následně dokonán definitivní přestup, který pětadvacetiletého rodáka z Havlíčkova Brodu evidentně povzbudil k ještě lepší formě. Britská média jej pravidelně chválí, někdy dokonce pějí oslavné ódy.

Vladimír Coufal (West Ham United FC)

Čerstvou posilou tradičního anglického klubu West Ham United FC se v průběhu uplynulého týdne stal Vladimír Coufal. Osmadvacetiletý pravý obránce přichází jako přímá náhrada za zraněného Ryana Frederickse, pravděpodobně by měl okamžitě zaujmout jeho místo v základní sestavě. Odchovanec ostravského Baníku má za sebou úspěšné angažmá na Slavii, které okořenil dvěma mistrovskými tituly a také skvělými výsledky v evropských pohárech. Ačkoli mu sešívaný dres přirostl k srdci a klub proto opouští se smíšenými pocity, nové výzvy jej pochopitelně velice lákají. Těší se především na opětovnou spolupráci s Tomášem Součkem, který stejnou cestu zvolil o několik měsíců dříve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *