Ambiciózní plán dvanácti elitních fotbalových klubů z Anglie, Španělska a Itálie nabyl reálných obrysů. Pod taktovkou mocných aktuálně vzniká zbrusu nová Superliga, která z pohledu potvrzených účastníků zanedlouho nahradí prestižní Ligu mistrů a možná také jednotlivé národní soutěže. Není žádným překvapením, že radikální odloučení bohatých mužstev budí vášně. Negativní stanovisko prostřednictvím sociálních sítí zaujala řada významných osobností napříč evropskými státy. Komentář mimo jiné zveřejnil také předseda slávistického klubového představenstva Jaroslav Tvrdík.
Elitářskou Superligu bojkotují německé a francouzské fotbalové kluby
Dvanáct populárních fotbalových klubů napříč třemi evropskými zeměmi učinilo radikální rozhodnutí. Pod taktovkou mocných aktuálně vyrůstá zbrusu nová Superliga, která Manchester United FC, Manchester City FC, Liverpool FC, Arsenal FC, Tottenham Hotspur FC, Chelsea FC, Real Madrid CF, Atlético Madrid, FC Barcelona, Juventus FC, AC Milán a FC Inter Milán zanedlouho odstřihne od současného formátu Ligy mistrů. Jelikož Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) společně s Unií evropských fotbalových asociací (UEFA) a jednotlivými národními soutěžemi vyjádřila negativní stanovisko, reálně nyní hrozí, že se výše zmíněné celky odloučí definitivně.
Lukrativní cestou vlastní ligy se prozatím vydávají anglická, italská a španělská mužstva. Mezi zakládajícími členy naopak chybí elitní kluby z Německa a Francie, které ambiciózní plány otevřeně bojkotují. Jejich rozhodnutí prostřednictvím sociální sítě Twitter pochválil předseda slávistického klubového představenstva Jaroslav Tvrdík. „Obdivuhodný postoj německých a francouzských klubů. Respekt! Podobně jako oni plně podporujeme postoj FIFA a UEFA. Fotbal potřebuje solidaritu a soutěžení v rámci stávajícího modelu,“ míní dvaapadesátiletý funkcionář.
Zahraniční osobnosti kritizují Superligu, která mění dosavadní pravidla hry
Zatímco avizovaní účastníci nové Superligy od dnešního rána radostně zveřejňují detailní informace, fotbalový svět jejich nadšení rozhodně nesdílí. „Dnes se probouzím k naprosto šíleným zprávám. Je to urážka mé víry. Fotbal je štěstí, svoboda, vášeň, fanoušci a je pro každého. Tento projekt je nechutný, nespravedlivý a jsem zklamaný, když vidím zapojené kluby, které jsem kdysi zastupoval. Bojujte proti tomu,“ říká bývalý polský útočník Lukas Podolski, který během úspěšné a dlouhé kariéry profesionálního sportovce hájil barvy londýnského Arsenalu nebo Interu Milán.
Osmatřicetiletý francouzský obránce Bacary Sagna rovněž nechápe, k čemu se to dvanáct elitních fotbalových klubů (včetně dvou jeho někdejších zaměstnavatelů) odhodlalo. „Asi se přestanu dívat na fotbal. Protože ten, jaký znám, už neexistuje,“ napsal.
Negativní stanovisko zaujal také legendární anglický reprezentant ve výslužbě Gary Lineker. „Bez fanoušků je fotbal ničím, jak ostatně vidíme během posledních dvanácti měsíců. Pokud se fanoušci postaví proti tomuto antifotbalovému pyramidovému schématu, může být zastaven,“ věří šedesátiletý odchovanec Leicesteru City.
Komentář si prostřednictvím sociálních sítí neodpustil ani populární zahraniční novinář Freddie Paxton, který veřejně kritizoval především londýnské Kanonýry. „Arsenal propustil 55 zaměstnanců, aby se připojil k tomuto strašidelnému elitářskému komerčnímu kultu. Trapný,“ uvedl rozhořčeně na adresu svého oblíbeného klubu. „Hodnoty, tradice, integrita… to všechno jde z okna, když je třeba vydělat peníze. Je smutné, když vidíme, jak velké kluby prodávají svou duši za rychlé peníze.“
Rozhodnutí elitních anglických klubů veřejně odsoudil také Princ William, vévoda z Cambridge. „Nyní, více než kdy jindy, musíme chránit celou fotbalovou komunitu – od nejvyšší úrovně po nejnižší – a hodnoty konkurence a spravedlnosti v jejím jádru. Sdílím obavy fanoušků ohledně navrhované Superligy a škod, které může způsobit hře, kterou milujeme.“