Středa, 22 března
Shadow

Glen Kamara prolomil mlčení. Rasistickým útokům prý momentálně čelí každý den

„File:AUT U-21 vs. FIN U-21 2015-11-13 (188).jpg“ by Steindy (talk) 13:00, 18 November 2015 (UTC) is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Přestože senzačně pokořila úřadujícího šampiona skotské nejvyšší fotbalové soutěže, radost jí částečně pokazilo dění, které postupové euforii předcházelo. Kontroverzní události březnového pohárového utkání nadále rezonují veřejným prostorem. Zatímco SK Slavia Praha vytrvale zpochybňuje pravdivost informací, že měl střední obránce Ondřej Kúdela utrousit rasistickou poznámku, protistrana zarputile hájí svoji verzi příběhu. Mediální přestřelku doposud živili především právní zástupci obou táborů. K incidentu se nyní prostřednictvím britské televizní stanice ITV během vyjádřil také Glen Kamara.

Finský záložník zopakoval obvinění. Byl jsem ponížen, tvrdí

SK Slavia Praha prožívá nefalšovanou fotbalovou pohádku. Tradiční metropolitní mužstvo překvapivě udolalo zvučné ostrovní soupeře, pročež zaslouženě postoupilo do další fáze Evropské ligy. Radost vyvolanou skalpem Rangers FC bohužel částečně přehlušily události, které rozhodující utkání provázely. Čerstvý skotský šampion předvedl sérii brutálních zákroků, hostující brankář Ondřej Kolář byl kvůli strašidelnému poranění hlavy dokonce vystřídán. Zahraničním mediálním prostorem však navzdory výše zmíněným skutečnostem rezonoval především údajný rasismus, jehož se měl dopustit Ondřej Kúdela.

Finský defenzivní záložník Glen Kamara tvrdí, že mu slávistický obránce pošeptal dosti nevybíravou rasistickou nadávku a protože chtěl zabránit potenciálnímu obvinění, zakryl si přitom ústa dlaní. Pětadvacetiletý odchovanec londýnského Arsenalu donedávna udržoval mediální klid a nechal svým jménem hovořit právního zástupce. Během středečního večera nicméně učinil výjimku. „Kdybych mohl vrátit čas, stoprocentně odejdu ze hřiště,“ prozradil prostřednictvím britské televizní stanice ITV. „Trenér mě chtěl stáhnout dolů. Procházela mnou silná dávka emocí a nikoho jsem neposlouchal.“

Několikanásobný reprezentant divákům záhy přiblížil, čím na domácím fotbalovém trávníku konkrétně procházel. „Byl jsem naštvaný a rozzuřený, cítil jsem se ponížen. Celá moje rodina, přátelé, fanoušci, kdokoli to sledoval… Připadal jsem si jako malý kluk. Byl jsem v bodě, kdy mi naštvanost vehnala slzy do očí. Takhle jsem se necítil hodně dlouho. Doufám, že už to nikdy nezažiju, bylo to opravdu šílené.“

Dostávám otřesné zprávy. Cítím se jako oběť, říká Kamara

Glen Kamara dále uvedl, že ve virtuálním prostředí pravidelně dostává rasistické zprávy, které momentálně připisuje právě slávistickým fanouškům. „Viděl jsem, jak jejich fanoušci reagovali. Na mém oficiálním instagramovém profilu se rasistické komentáře objevují prakticky každý den. Nepatřím k lidem, které by obdobné věci skutečně ovlivnili, takže se cítím dobře. Ale jak tým reagoval, je opravdu smutné. Mám pocit, že musím vyprávět svůj příběh. Cítím se jako oběť a chci o tom mluvit.“

Zdroj: ITV

15 Comments

 • Anonym

  Musím si klást otázku , zda není chlapec nějak přecitlivělý . Pokud bychom si kdejakou poznámku k sobě vztahovali takto , tak by všichni na světě byli rasisti a xenofobové . Kolikrát se každému z nás stalo , že byl označen tlustoprdem , zrzounem , zasra…ým pražákem , moravákem, či jiným výrazem . Vzhledem k tomu , že vše se odvíjí od výchovy v mládí a vrozené inteligence , tak v tomto případě se vše asi nesešlo tak jak mělo . Další problém je v tom , že dnešní společnost nahrává takovýmto divadélkům , která krmí média a nahrává určitým skupinám .
  Rozumu zdar

 • Vladimír

  Pokud odmítneme rasistickou tezi, že některé etnikum nebo lidská rasa je opicím blíž, než jiná, ani termín „opice“ nemůže být rasistická nadávka.

  Použitím prosté výrokové logiky odtud vyplývá, že pokud někdo „opici“ za rasistickou nadávku považuje, je sám rasistou.

 • Feri

  Co si budem namlouvat, člověk nemusí být psycholog aby poznal, že Kamara má naučené fráze a ve spolupráci s právníkem je vypouští z úst přesně tak, aby z toho byl monstrproces. Angličané jsou velmi podivní lidé… Kúdela je dle mého názoru dobytek a Kamara zase rozpatlaný ufňukaný fracek. Kdyby měl Kamara koule, tak na Kúdelu vletí hned na hřišti a ne až po zápase. Oba dva bych zavřel na hodinu do jedné místnosti a nechal bych je, aby si to vyříkali sami mezi sebou a neotravovali s tím veřejnost. Možná bych to natočil, byla by to sranda.

 • František Kytnar

  Simulovat zranění na hřišti je už běžná záležitost a praktikují to všichni. Ale simulovat rasismus to je nová praktika neschopných.

 • Miloslav Vítek

  Zdraví hráčů je méně než údajná rasistická urážka. Souhlasím s předchozím komentářem a doufám, že se opět bude někdy hrát fotbal a né se stále řešit kdo komu co řekl

 • Anonym

  Nejsem rasista, dokonce jsem poskytl pronájem klukovi z Alžírska i cikánům, ale díky EU a BLM se asi staneme rasisty všichni.

 • Zdendy

  Když někdo neumí přijmout prohru a vymyslí si rasistickou urážku nemá ve fotbale co dělat.

 • Jiří Holek

  To aby se člověk bál říct černý sportovec, už je rasistou. Jestli to tak půjde dál, budou do budoucna všechny prohry sváděny na rasismus. Kdybych byl černoch, tak se za takové sportovce stydím.

 • Jogin

  Takže to skončí tak, že různobarevní hráči se nebudou smět spolu bavit. Pane Kamaro, rád bych, kdybyste se ohodnotil poté, co jste sportovně fyzicky napadl pana Kúdelu. My Češi pro to máme výraz.
  Není rasistický a začíná na s.
  Jogin

 • Martin Kasny

  A rict nekomu, ze je prase ,bude raisisticke vuci ruzovym. Doba kdy se budeme muset kazdemu grazlovi pomalu omluvit, abychom se nedockali obvineni z rasismu se taky blizi.

  Zatim jsme se dockali toho, ze BLACK LIES MATTER

 • Fr_von_Dr

  Díky fanatikům BLM jsou všichni jiní rasisté. Díky BLM nebudeme smět v davu označit např. „vysokého opáleného blonďáka s kloboukem“ – ostatní malí neblonďáci bez klobouků se budou cítit uraženi; to je výsledek BLM! Je zajímavé, že druh afroameričan nebo afroevropan (jinam z Afriky nejdou?), když má problém v Africe, tak táhne do Ameriky nebo Evropy. Proč, když má rasistický problém v Americe nebo Evropě, neodejde do Afriky? Tam jsou černí všichni a rasizmus je vyloučen! Jsem zvědavý, kdy OSN uzná „bílého Evropana“ jako světovou menšinu…

 • Dejvy2

  Já to věděl už dávno – černoši nejsou černí – to je jen starý rasistický předsudek. Kamara jenom opakuje naučené fráze, kterých je dnes UK plné. Chtělo by se říci: mluví jako cvičená opice (ale to je jen ustálená fráze). A jaké si vlastně vybral pohlaví? Abychom ho neurazili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *