24/06/2024

By Femke Kruize - Ajax Open Training, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50946265 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Přestože se konečně vymanil ze spárů neuvěřitelné smůly a celé Nizozemsko žije příběhem jeho obrození, zasloužená pozvánka do české reprezentace bohužel nepřišla. Václav Černý zůstal mezi náhradníky.
By Femke Kruize – Ajax Open Training, CC BY-SA 2.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Přestože se konečně vymanil ze spárů neuvěřitelné smůly a prakticky celé Nizozemsko žije příběhem jeho náhlého obrození, zasloužená pozvánka do českého reprezentačního mužstva bohužel nepřišla. Mladičký ofenzivní fotbalista Václav Černý zůstává mezi potenciálními náhradníky, což se početné skupině fanoušků příliš nezamlouvá. Mnozí se například vcelku logicky ptají, proč hlavní trenér Jaroslav Šilhavý namísto rozehraného hráče nominoval Jana Kopice, který sice stabilně odvádí kvalitní výkony, jenže nyní stejně jako celá Fortuna liga dočasně stojí.

Nominace velkolepých návratu, jeden se však překvapivě odkládá

Českou fotbalovou reprezentaci čekají celkem tři listopadová utkání. Nejprve se formou přátelského zápasu postaví proti favorizovanému Německu, následně změří síly s Izraelci a Slováky v rámci Ligy národů UEFA. Zkušený lodivod Jaroslav Šilhavý dva týdny před uskutečněním úvodního klání zveřejnil nominaci, která vyvolala rozpaky. Začněme ale raději tím pozitivním. Cestu do národního týmu znovu našli David Pavelka a Tomáš Pekhart, přičemž druhý zmíněný se vrací po dlouhých sedmi letech mlčení.

Jméno jednatřicetiletého útočníka mezi ostatními povolanými hráči neutkvělo náhodou. Pozornost si zasloužil precizními výkony, jež odvádí na území sousedního Polska. Legia Warszawa především díky jeho osmi brankám posbíraným ve stejném počtu odehraných duelů zůstává platným členem vedoucího pelotonu tamní Ekstraklasy. Kdo by si to před rokem pomyslel, že? Obdobný příběh znovuzrození českého fotbalisty aktuálně píše také nizozemská nejvyšší liga, nicméně tam zatím reprezentační pozvánka jaksi nedorazila.

Václav Černý se rozehrál do skvělé formy, Šilhavého ale nepřesvědčil

V pouhých šestnácti letech opustil mateřskou Příbram, načež zamířil do slavného Ajaxu Amsterdam. Nizozemský gigant měl s talentovaným fotbalistou smělé plány, od samého počátku mu proto věnoval náležitou pozornost. Netrvalo dlouho a Václav Černý absolvoval ostrou ligovou premiéru mezi dospělými, záhy si střihl také povedený pohárový debut. Raketovou cestu vzhůru bohužel přibrzdilo vážné zranění, které si vyžádalo roční pauzu. Než se mladík stihl uzdravit, ztratil těžce vybudovanou pozici a během minulého léta nakonec odešel ke konkurenčnímu Utrechtu. Ročník 2019/2020 z jeho pohledu dopadl naprosto katastrofálně. Třináct odehraných duelů podpořených nulovou střeleckou produktivitou nevyvolala ani mírný optimismus. Letošní podzim se však zatím nese v rytmu diametrálně odlišné písničky.

Třiadvacetiletý Václav Černý si vymodlil hostování v klubu FC Twente, jemuž se tato investice neskutečně vyplácí. Několikanásobný mládežnický reprezentant odehrál všech sedm ligových zápasu, které okořenil čtyřmi přesnými zásahy a stejným počtem asistencí. Říkáte si, že pravidelná herní praxe v prestižní zahraniční soutěži a vysoká produktivita představují hned dvě vstupenky k seniorskému národnímu týmu? Nenechte se mýlit. V očích Jaroslava Šilhavého si zatím vysloužil pouze místo mezi případnými náhradníky. Rozhodnutí hlavního kouče rozhněvalo početnou základnu českých fanoušků, kteří s vynecháním Černého zásadně nesouhlasí. Několik trefných komentářů jsme pro vás vybrali.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *