22/11/2024

Každý by si jistě přál, aby penze rostly podobným tempem jako v minulých letech, kdy to bylo o tisíce korun každoročně. S takovou bychom velmi rychle dohnali penze lidí v západních zemích, ovšem bohužel s tím rozdílem, že produktivita tuzemské ekonomiky by zdaleka taková nebyla.

Důchodci jsou samá změna

Ministerstvo práce a sociálních věcí tedy muselo zcela jednoznačně šlápnout na brzdu. Ještě chvíli takového přidávání a celý důchodový systém by se zhroutil jako domeček z karet. Výsledkem je to, že letos si penzisté přilepšili o pouhých 360 Kč. To je dost málo v kontextu posledních let, ale vlastně je to stále docela slušné.

Někteří radikálnější ekonomové totiž požadovali, aby se penze na řadu let zcela zmrazily, případně aby se alespoň přechodně snížily. A to do doby, než se důchodový systém vymaní ze schodků a bude opět soběstačný. To se však jen tak nestane.

Stát teď dává jasně najevo, že je ochoten důchodcům přilepšit, ale musí pro to také něco udělat. Už zcela nepokrytě říká, že pokud by to šlo takhle dál, na důchody nebudou peníze. “Především pokud se sejdou slabé ročníky ekonomicky aktivních obyvatel se silnými ročníky, které odejdou do důchodu, může nastat velký nedostatek prostředků k výplatě takových penzí, na jaké jsme zvyklí,” uvádí Ministerstvo práce na svém webu k důchodové reformě.

Snaží se také motivovat občany k tomu, aby sami setrvávali delší dobu v pracovní činnosti a neodcházeli do důchodu v první možný termín. Jistě, částečně to bude nařízením řešit právě důchodová reforma, ovšem optimální stav je takový, aby lidé sami od sebe šli do penze později a odpracovali si delší čas.

Slušné výhody

Motivace je přitom poměrně silná. Jednoduše si tak můžete důchod navýšit na výrazně nadprůměrnou částkou. MPSV uvádí modelový případ, kdy byste při řádném odchodu dostali důchod 20 700 Kč, ovšem pokud byste odpracovali o tři roky více a šli do penze až potom, váš důchod by rázem činil 24 600 Kč, tedy o čtyři tisíce korun více.

Platí to i opačně. Pakliže byste využili oblíbeného předčasného důchodu s předstihem tří let, dostali byste pouhých 16 500 Kč měsíčně, tedy o čtyři tisíce méně. Prodloužení pracovního života teď chce stát bonifikovat i tím, že lidem v důchodovém věku odpustí velkou část sociálního pojištění.

Čtěte také: Důchodci v Česku náhle peláší do své banky. Čekají tam na ně tisíce korun každý měsíc

Cílem je zkrátka to, aby zaměstnanci nehleděli na to, že dosáhli důchodového věku a mají na důchod nárok. Pokud je práce baví a jsou v ní užiteční, mají ji vykonávat i nadále. Klidně dalších pět let, ale i více. Právě to je cesta, jak celý systém udržet v chodu a navíc mít stále k dispozici slušné prostředky k živobytí.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *