23/07/2024

Ačkoliv je důchodová reforma teprve v procesu a kdoví, odkdy začne reálně platit, přičemž se navíc předpokládá, že současných penzistů se nedotkne, neznamená to, že důchodci nemusí čelit nejrůznějším výzvám už teď. Od poloviny roku pro ně začne platit významná změna, se kterou musí nějakým způsobem naložit, přičemž ani jedna z variant není příliš příjemná.

Stát důchodce znevýhodnil

Vše vychází z toho, že v rámci takzvaného konsolidačního balíčku rozhodlo Ministerstvo financí o tom, že důchodcům sebere státní příspěvek na důchodovém spoření. Tento produkt je přitom v České republice velmi oblíbený, a to i mezi lidmi v penzi.

Někdo se ale při vytváření úspor zamyslel a vyvodil důsledky, že důchodce už by v rámci důchodového spoření neměl být státem podporován. Nedává prý smysl, aby si tito lidé spořili na důchod, když už v něm jsou. Na první pohled se to jeví jako logické, ovšem když se nad tím zamyslíte, tak zjistíte, že je to vlastně nesmysl. Proč by i tito lidé nemohli spořit na pozdější fázi penze?

Oni sice reálně dále spořit mohou, ale od 1. července 2024 už bez státního příspěvku. V takovém případě ale daný produkt přestává dávat smysl, jelikož jde o jednu z jeho největších výhod. Bohužel nepomohl ani protest Asociace penzijních společností a vše skutečně začne platit.

Aby toho nebylo málo, ukázalo se, že stovky tisíc důchodců uvíznou v pasti, kterou na ně stát připravil. Podle odborníků budou mít totiž problém systém důchodového spoření opustit a budou v něm muset zůstat za nevýhodných podmínek.

Není to dobře vymyšlené

Jinak by totiž mohli přijít o všechno, co jim stát na jejich účet přispěl do té doby. Bohužel, celá situace je pro důchodce zamotaná a mnoho z nich se v tom nevyzná. Pokud ale udělají tu chybu, že smlouvu vypoví do pěti od let uzavření, přijdou opravdu o vše.

Já se v tom vůbec nevyznám. Nejprve mi radili, ať si to založím, ale teď zjišťuji, že to už nebude vůbec výhodné. Ale vypovědět to ještě tři roku nemohu,” stěžuje si 67letá paní Alena. “Příště ať nás na to vůbec nelákají, když s tím dělají takové obstrukce.

Čtěte také: Kdy se dostanete do důchodu? Hraje se o tři různé návrhy

Odborníci proto radí, aby si tito lidé dospořili alespoň do těch pěti let. Nemusí si přitom posílat vyšší částku jako dosud. Bohatě stačí stokoruna měsíčně, což je nejnižší možná částka. Díky tomu splníte časový test a peníze budete moci vybrat bez sankce.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *