22/01/2025

Nedostupnost bydlení je jedním z nejpalčivějších problémů v České republice. Ačkoliv odborníci mají jasno v tom, co to způsobuje, což je hlavně nedostatečná výstavba, stát není schopen zajistit, aby se to zlepšilo. Naopak, nový stavební zákon se ukázal být naprostým paskvilem a digitalizace stavebního řízení zkolabovala.

Situace začíná být kritická

I tento vlažný pokus o změnu tedy skončil zhoršením stávajícího stavu a dalším prodloužením schvalovacího řízení, kterým musí každá stavba projít. Už teď se přitom počítá s tím, že od prvotního návrhu po dokončenou stavbu uplyne alespoň 10 let.

Aktuálně jsme v takovém stavu, že aby si člověk koupil vlastní bydlení, musí za to vysolit celkem 13 ročních platů, a to by nesměl utratit ani korunu. Ve všech žebříčcích na toto téma končíme na posledním, respektive prvním místě, podle toho odkud se to měří. Ale vždy je to nejhorší výsledek.

Někteří už ztratili jakékoliv iluze o tom, že by se to dalo vyřešit rozumnou a výše popsanou cestou, tedy zjednodušením a zhuštěním výstavby. Naopak, začínají se uplatňovat restriktivní nápady v podobě snahy učinit nákup nemovitostí méně atraktivním. Tím prvním je samozřejmě navýšení daně z nemovitosti.

Ta je v Česku skutečně nízká, ale nápady některých expertů na její desetinásobné nebo dvacetinásobné navýšení jsou velmi varovné. Bohužel, i do hlavního diskurzu už se dostává náhled, že jsou to především investoři a lidé v pokročilém věku, kteří tvoří pomyslnou žábu na prameni.

Kdo drží více nemovitostí, může se brzy dostat do problémů.

Nepříjemné nápady

Studie ukazuje, že nízké daně z nemovitostí vedou ke koncentraci vlastnictví u starších a omezuje dostupnost bydlení pro mladé rodiny,” popsal to ekonom České spořitelny David Navrátil dosti nevybíravě. Z jeho slov lze vyčíst, že jsou to staří lidé, kdo ve velké míře drží nemovitosti a brání tak mladým, aby je získali za rozumnou cenu.

Zatím to nebylo řečeno explicitně, ale jediným z tohoto vycházejícím řešením je takové napálení daní na nemovitosti, že to jejich majitele přestane bavit, a pustí je na trh. Bavíme se tu především o znevýhodnění druhé a další držené nemovitosti.

Čtěte také: Bytové domy mohou získat štědrou dotaci v rámci Nové zelené úsporám. Nenechte si ji utéct

Pakliže by se toto řešení skutečně začalo uplatňovat, znamenalo by to především to, že senioři se budou muset svých nemovitých majetků zbavovat, přestože by si je za normálních okolností rádi nechali a předali dalším generacím. Pravdou však je, že takto by docházelo jen k další akumulaci majetku, a to už je v dnešní době prakticky neudržitelné.

Foto: Shutterstock, zdroje: Finanční správa, Investown

11 názorů u článku “Důchodci jako žába na prameni v nemovitostech? Ekonom popsal nelichotivou situaci

  1. Bydlení..to jako chcete aby jsme Oslavovali .. bývalý režim..a nebo jsme vykřikovali ..za co jsme bojovali a na co je vláda,která si s tímto problémem neumí poradit..a naši mladí aby bydleli po mosty..
    Takže znova ..klíče a poďme zvonit..
    A kdyby ..tak to udělejte jak bývalý režim..
    Teda že todle budu muset psát..
    Nakonec vy .. nový systém..budete Okrádat Důchodce .
    Jděte do háje..

  2. Celý aktivní život spořím budují barák abych na stáří se nastěhoval do garsonky v činžáku ,to si děláte legraci .Styďte se.Hanba.😭😡

  3. Zvýšení daní povede jen k zvýšení nájmů, nic víc.
    On to nebude někdo pronajímat s riziky a ještě aby dal nájemné na daně , sám pak dostal dva tisíce.
    Nehledě na to, že po revoluci to byla iniciativa samotného státu, chtěl to prodat, aby nemusel investovat do oprav u bytů postavených v letech 1970-1985, které potřebovaly výměny oken, stupaček, izolaci….
    Navíc tenkrát byly úplně jiné platy, než je tomu dnes.

  4. Zapominate vsichni na to že sozcasni duchodci a i Ti pred nimi vybudovaly to zde mame.A teď by je mel někdo hanit a zametat s nimi .

  5. At skusi někdo přijít a vystěhovat mě tak pozná teror . Až jsme si baráky postavily tak je chcou a nebo zvedají za pozemek daně kterej jsem si koupil a je muj a né státu.Chteji tu válku prosím bude se tedy bránit soukromé vlastnictví i se zbraní když je místo na fotovoltaické el.tak musí být i na bydlení . Zrušte golfové hřiště a budou tisíce bytu a mládež si musí napřed vydělat na to aby mohli žít.

  6. Článek o “kumulaci nemovitostí” důchodci napsal zase nějaký-zřejmé mladší- blb.Na jedné straně uvádí, že důchodci kumulují a schraňují nemovitosti pro další generaci (tzn.mladé, že) a na druhé straně tvrdí, že tím omezují mladším bydlení ( zřejmě jiným). Rovněž zmínka, že za znemožňovánim zajišťování vlastního bydlení ( rozumněj těch mladších) stojí i stavební zákon ( který zřejmě dle jeho úvahy určuje ceny staveb a materiálů). Co takhle mrknout na podnikatele a stavební firmy ( a nakonec i našich VIP a politicky angažovaných, kteří investují do nemovitostí a schraňují)? Proč zrovna na důchodce, kteří si ( nevím za co a z čeho) “kumulují” dle jeho názoru v článku nemovitosti, které si často vybudovali i vlastními silami ( např. v mém “mládí” tzv.svépomocnou družstevní výstavbou nebo rekonstrukcí nebytových prostor, které v té době nebylo umožnéno rozkrást)
    Předpokládám, že autor je ( jako nakonec je u nás teď obvyklé) zatím mladšího pobytu na zemi v Česku a hodlá si na své bydlení vydělat psaním zhovadilostí, protože nic jiného neumí ( “nejde mu myšlení” a nechce se mu makat ) a nakonec ” o peníze jde především”.

  7. Mluvíse v článku o starých lidech jež vlastní byty a domy, ale jen v našem domě, tedy paneláku 8 pater, je několik bytů v držení mladých lidí co je pronajímají jiným. Navíc to není jen jeden byt, mají jich více. Nedávno jsem četl článek od jednoho významného ekonoma, že na stáří je dobré se zajistit , mimo jiné, tak, že za život si koupíte byty či domy a budete je pronajímat. Ostatně je dokonce o tomto i jedna populární píseň. Podívejme se třeba na bohaté lidí co mají domy jako hrady a pozemky jako vesnice i větší, ale o nich ani slovo, ale o důchodcích je tu pořád něco. Chybí už jen článek, že důchody budou zrušeny a staří budou stříleni. Přehnal jsem to, ale o co těmto chytrákům v podstatě jde ? I oni budou staří, ale zřejmě počítají, že budou bohatí a v lepším případě se odstěhují na západ, tam je to lepší !!

  8. To už je obehraná komoušská písnička z 50. let: “Dědeček a babička ujídají nám z chlebíčka, až z nich budou kosti, bude chleba dosti…”

  9. Autor je idiot, jinak to nelze nazvat….., takže, když si někdo drží pro své potomky další nemovitost (myslí dopředu a stará se místo státu), nebo třeba z důvodu mizerného důchodu (který dorovnává zodpovědně nájemným a po státu tak nechce žádné dávky) je třeba mu majetek znárodnit – jak bolševické!

  10. Proč jsme zvonili klíči v 89tem?Tohle má být ten vysněný Klausův kapitalismus!?

  11. Tohle mi připomíná pohled nacistů na majetek Židů před 130 lety.

    Rozpoutávání nenávisti nejmladších generací vůči seniorům jako v případě důchodů.

    Žádný rozdíl mezi investičním a rodinným majetkem.

    Tak snad už jen ty tábory chybí, na pečovatelskou péči dnes většina seniorů totiž nedosáhne a kdo prodá aby mohl platit, aby žil v obavě, že peníze dojdou dřív než zemře, pak zřejmě ulice. Častá námitka, že si lidé mohou za mizerné důchody sami je výplodem hlupáků kteří si neuvědomují jak vypadal život před listopadem a jak dynamická doba je dnes ohledně výdělků. Zatraceně zohýbané obrazy reálného života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *