22/05/2024

Prakticky ve všech částech světa je jasná snaha o náhradu fosilních paliv jinými energetickými zdroji. V případě vytápění rodinných domů je velmi často zmiňovanou a propagovanou alternativou tepelné čerpadlo. Právě ta mají podporu nejedné vlády snažící se občany přesvědčit o tom, že právě tímto směrem by měli lidé obrátit svoji pozornost. Platí to i pro vládu britskou. Její program na výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla ale zatím očekávání nenaplňuje.

Britská podpora tepelných čerpadel

V době vládnutí kabinetu Borise Johnsona byl ve Velké Británii spuštěn dotační program zaměřený na domácnosti, jež měl podpořit v přechodu na tepelná čerpadla a v postupném opouštění plynových kotlů. Program měl podporu kabinetu Liz Trussové (byť ten vskutku jepičí měl jepičí život), a těší se i podpoře vlády Rishiho Sunaka. Problém je však v malém zájmu lidí.

Z peněz, které byly pro program spuštěný v loňském roce v květnu alokovány, vyčerpali lidé zatím pouhou třetinu. Britská Sněmovna lordů proto vyzvala vládu, aby upravila nastavení programu tak, aby zájem o něj co nejvíce vzrostl.

V době vládnutí kabinetu Borise Johnsona byl ve Velké Británii spuštěn dotační program, jež měl podpořit přechod na tepelná čerpadla a postupné opouštění plynových kotlů. / Foto: Shutterstock

Důvody nezájmu

Při analýze zájmu o program podpory přechodu na tepelná čerpadla bylo zjištěno, že zájem není na území Anglie a Walesu, na něž je zaměřen, všude stejný. Na jihu Anglie je zájem takový, že dodavatelé mají kalendáře plné na měsíce dopředu. V jiných oblastech je tomu naopak.

Důvody je třeba kromě rozdílné demografie hledat především ve špatné vládní propagaci programu mezi obyvateli některých regionů. Právě sem chce vláda nyní upřít svoji snahu a úsilí o propagaci významně zintenzivnit.

Je však možné, že pokud uspěje a skutečně dokáže obyvatele motivovat k zapojení do programu, narazí brzy na jiné limity. Výrobci tepelných čerpadel totiž „jedou na maximum“ a již nebudou schopni zvládnout další zvýšení poptávky.

Foto: Shutterstock, zdroj: DailyMail, BoilerCentral