30/06/2024

Situace na trhu s drůbežím masem začíná být v České republice skutečně kritická, a to hned z několika důvodů. Ministr zemědělství před pár dny vyzval obchodní řetězce, aby toto maso nakupovali od tuzemských chovatelů, kteří se dostali do závažných potíží s odbytem a hrozí jim, že budou muset skončit. To by mimochodem ohrozilo soběstačnost Česka v zásobování kuřecím masem, kterou si dlouhodobě držela.

Pořád se to opakuje

Jenže na tuzemský trh se valí tisíce tun velmi levného kuřecího masa ze zahraničí. Dávno přitom není řeč pouze o Polsku, kde tamní chovatelé musí alespoň splňovat náročné podmínky dané v rámci Evropské unie. A i když i tam občas dochází k pochybením, nejsou zase tak častá. Mnohem větším problémem je setrvalý dovoz kuřecího masa z Ukrajiny. Ne snad, že by muselo být a priori špatné, ale dodavatelé, kteří zaváží do České republiky, podle všeho problematičtí jsou.

Už před časem padlo varování Agrární komory České republiky a tuzemského Svazu drůbežářů před tímto masem. Čeští chovatelé upozorňovali, že zatímco jejich chovy splňují ty nejnáročnější standardy, což je stojí spoustu peněz, do obchodů místo jejich masa proudí maso ukrajinské, u kterého nikdo příliš nezkoumá, odkud pochází.

A také že už došlo k nemalému množství průšvihů, na které upozornila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Záchytů prudce závadného masa se salmonelou bylo už minimálně deset, a to v době několika měsíců. To už nemůže být náhoda, obzvlášť když u tuzemského masa kontroly něco takového neodhalují.

Kuřecí maso v českých obchodech vždy pečlivě kontrolujte. Jinak na to můžete hodně doplatit. / Foto: Shutterstock

Lidé už jsou zoufalí

Je to opravdu hrozné. Popravdě už se bojím v obchodech nakupovat kuřecí, ale i jiné maso, protože supermarkety jsou schopny sem navést doslova všechno, hlavně, že je to levné,” říká paní Anežka. “To přeci s čistým svědomím nemohu dát dětem na talíř. Raději už tak chodím jen k farmářům nebo do řeznictví.

Zákazníci mohou skutečně “hlasovat nohama”, respektive svou peněženkou. I v obchodech je často na výběr z různého masa, a tak je vhodné seznámit se s tím, odkud pochází a kdo ho sem přivezl. Platí totiž, že většina případů problémového masa je spojena s jedním dovozcem, a to společností WE Trade s.r.o., která sem maso dováží skutečně ve velkém.

Čtěte také: Jídlo před datem spotřeby za poloviční cenu. Češi berou obchodní řetězec útokem, tohle tady ještě nebylo

Bohužel se potom prodává například pod privátní značkou Tesco a může se dokonce stát, že tu dodavatel není uveden, což se děje právě po těchto extempore. Pakliže na obalu nenajdete dodavatele a pochybujete o zemi původu, případně tam uvidíte jméno dané firmy, dosavadní zkušenost s těmito produkty by vás měla varovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Na dovolenou se lidé těší proto, že okamžikem, kdy nasednou do letadla, mohou všechno na týden nebo 14 dní vypustit a užívat si volného času s rodinou. Není proto nic horšího než to, že se něco pokazí a musí se řešit přímo na místě, kde už byste měli čerpat zaplacené služby a nechat se obskakovat personálem. Může se však docela klidně stát, že ten samý personál vás vyhodí z hotelu. Nemusíte si toho ani všimnout Děje se to bohužel každoročně a tento rok není výjimkou. Nutno dodat, že se to týká pouze některých zemí, které nejsou v Evropské unii a kde platí přeci jenom trochu jiná pravidla. Trh cestovních kanceláří a agentur je velmi konkurenční a podnikatelé na jedné i druhé straně toho tudíž využívají. Například v Turecku, kam každoročně vyrážejí stovky tisíc lidí z České republiky, se vám může přihodit opravdu nemilá věc. Zejména tehdy, pokud jste si zájezd neobjednali přímo u české cestovky, ale naklikali jste si ho u cestovní agentury. Lidé přitom většinou nerozlišují, ovšem rozdíl spočívá v tom, že zatímco cestovka nabízí pouze své nasmlouvané hotely, agentura agreguje nabídku celého trhu. Navíc v posledních letech často zahrnuje také zájezdy od zahraničních cestovek. A právě tady je v některých kombinacích zaděláno na velký problém. Ani si to nemusíte uvědomit, ale budete cestovat například s německou cestovkou. Někdy je to s odletem z Německa, ale tyto společnosti už lety vypravují i z Prahy. Exkluzivní smlouvy Takto se ale s německou cestovkou můžete dostat do hotelu, který má pro turisty z České republiky exkluzivně zamluvená česká cestovní kancelář. A v takovém případě vás daný hotel nemůže ubytovat, jelikož by porušil podmínky. “Přijeli jsme po půlnoci na hotel, ale tam nám recepční oznámil, že nás jednoduše neubytuje. Prý mají smlouvu s jinou českou cestovkou a nám měli říct, že tento pobyt nemůžeme uskutečnit,” líčí paní Romana z Třebíče s odkazem na dovolenou v Turecku. Čtěte také: Úřady vydaly červené varování pro Turecko a další tři evropské země. Hlavně tam nejezděte “Celý zbytek noci jsme tak museli strávit v lobby hotelu a od rána se pokoušeli sjednat nápravu. Ovšem delegát od německé cestovky mluvil jen německy a anglicky, takže to bylo dost komplikované. Nakonec se ale podařilo najít náhradní hotel, do kterého jsme se odpoledne přesunuli,” líčí zákaznice. Bohužel to ale znamenalo značné nepříjemnosti a ztrátu téměř jednoho dne z týdenní dovolené. “To vám pochopitelně nikdo nenahradí. Jako kompenzaci jsme od cestovní kanceláře dostali pouze výlet na raftech.“ Foto: Shutterstock [...]
Češi ve velkém vyrazili do Chorvatska, přičemž musí počítat s tím, že směřují do rekordní sezóny, kterou na Jadranu letos budou mít. Navzdory předpokladům totiž o tuto destinaci po loňském masivním zdražování neopadl zájem, ba právě naopak. Turisté ze západní Evropy jsou schopni platit doslova cokoliv, a tak i letos tamní podnikatelé významným způsobem zdražili své služby. Rozumné ceny nečekejte Nelze se jim příliš divit, jelikož ceny v tržní ekonomice určuje poptávka. A pokud nějakou službu vyprodáte za už tak vysokou cenu, nezbývá vám, než ji opět zvýšit. Budete to dělat do té doby, než začne poptávka klesat, a vy budete vědět, že jste dosáhli rovnovážného stavu. V důsledku tohoto zájmu o Chorvatsko vás ale některé věci vyjdou opravdu velmi draho. Typické jsou pochopitelně restaurace, kdy ty na rušných místech jsou opravdu drahé. Třeba v Dubrovníku a okolí zaplatíte na promenádě za obyčejné jídlo kolem 25 euro, za pivo potom 7 euro. Pokud byste si chtěli dát něco dobrého, jako je například čerstvá ryba, počítejte s částkou 60 euro. V lepších podnicích však může být i podstatně vyšší. Za jídlo jsou Češi ještě ochotni zaplatit. Co jim ale nejde do hlavy, to jsou ceny lehátek a slunečníků, které meziročně opět vyletěly. Tady totiž nevidí kdovíjakou přidanou hodnotu, ale pouze možnost trochu pohodlněji si na pláži lehnout. Pronájem lehátka a slunečníku si v Chorvatsku dobře rozmyslete. Je to jen pro ty nejbohatší. Nehezké srovnání Avšak toto pohodlí leze do peněz. Například na pláži Banje v Dubrovníku byly ceny v červnu, tedy ještě před hlavní sezónou, téměř neúnosné. “Za jedno lehátko tu chtějí 25 euro a za slunečník dalších 8 euro. Jsme tu ve dvou na 14 dní, tak si to spočítejte,” líčí paní Jaroslava ze Znojma. A skutečně, cena za pouhá lehátka se slunečníkem za pobyt v takovém případě činí přibližně 20 tisíc korun. “To je polovina toho, kolik jsme dali za ubytování, které také nebylo zrovna levné. A teď si k tomu připočtěte ještě to jejich předražené jídlo.“ Čtěte také: Češi v Chorvatsku tvrdě narazili. Důchodce šoupli rovnou do basy Jako enormní se tyto ceny jeví zejména tehdy, pokud si je dáte do souvislostí. Tento pár by totiž mohl také vyjet na leteckou dovolenou do Turecka nebo Egypta, kde by měl za 40 tisíc korun na dva týdny absolutně všechno v ceně. Dopravu, ubytování, stravování formou all inclusive a také lehátka a slunečníky na pláži či u bazénů. Navíc nikoliv v apartmánu, ale v 5hvězdičkovém hotelu, kde vám pravidelně uklidí pokoj a kde můžete využívat i doprovodného programu. Foto: Shutterstock [...]
Začaly letní prázdniny a sezóna se rozjela na plno. A jak se ukazuje, opět to tak nikdo nečekal, jelikož nápor na letištích se nedaří adekvátním způsobem zvládat. V důsledku toho hlásí lety z tuzemských letišť významná zpoždění, která jsou vždy velmi nepříjemná. Lidem se to nezdá Největší problémy má dominantní český dopravce, kterým je společnost Smartwings. Na ní si v posledních dnech stěžuje velké množství lidí, jelikož její lety jsou neustále zpožděné. Letecká společnost musela na celou záležitost veřejně reagovat, kdy to svedla na okolnosti, které nedokáže ovlivnit. “Vzhledem k silné regulaci vzdušného prostoru ze strany Eurocontrolu dochází v současné době u nadprůměrného množství letů ke zpožděním, která jsou mimo naši kontrolu,” uvedla aerolinka na sociálních sítích. “Největší problémy zaznamenáváme ve vzdušném prostoru Turecka, zejména u letiště Antalya, kde jen během soboty došlo ke zpoždění všech 30 našich letů.“ S takovým vysvětlením však někteří cestující nesouhlasí. Poukazují na skutečnost, že zpoždění mají hlavně lety společnosti Smartwings. “Tak zajímavé ovšem je to, že podle odletové cedule v Antalya měly v pátek odpoledne zpoždění pouze všechny lety od Smartwings, takže letištěm to nebude,” uvedla Yvona Hřebačková, která musela na odlet čekat dlouhé čtyři hodiny. “Smutné je, že je to naše jediná a mizerná letecká společnost.“ Letadla Smartwings nabírají značná zpoždění. Bude to drahé Další cestující už se domlouvají, jak budou od letecké společnosti nárokovat odškodnění za zpoždění, na které mají ze zákona nárok. Při zpoždění delším než 3 hodiny můžete u letů do většiny destinací žádat o odškodnění ve výši 400 euro, tedy přibližně 10 000 Kč. Čtěte také: Smartwings neskutečně vyběhlo s cestujícími. Copak jsme psi? Připravte se na nejhorší Jak někteří zákazníci upozorňují, Smartwings se na tyto nároky často pokouší nereagovat nebo je zamítá. Ovšem neoprávněně. V takovém případě lze využít některou z řady služeb, které vám váš nárok na odškodnění pomohou získat, a to za cenu určité provize. Foto: Shutterstock [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *