19/06/2024
Granit Xhaka

"File:SWE-SWI (18).jpg" od Кирилл Венедиктов je licencován pod CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Granit Xhaka rozebíral kontroverzní události podzimu 2019. Emotivní zpověď mnohonásobného švýcarského reprezentanta publikoval server The Players' Tribute.
Granit Xhaka
File:SWE-SWI (18).jpg” od Кирилл Венедиктов je licencován pod CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Frustrace, sbalená zavadla a lukrativní přestupová nabídka. Devětadvacetiletý fotbalista Granit Xhaka otevřeně rozebíral kontroverzní události podzimu 2019. Emotivní zpověď mnohonásobného švýcarského reprezentanta, kterého dlouhodobě zaměstnává londýnský Arsenal, publikoval server The Players’ Tribute.

Neuhlídal emoce. Kapitánovo chování rezonovalo mediálním prostorem

Úvodem podnikneme zkrácenou retrospektivní výpravu. Kalendář zrovinka ukazoval datum 27. května 2019. Arsenal hostil městského rivala Crystal Palace. Pikantní londýnské střetnutí zpočátku vycházelo domácím, čemuž odpovídal pohodlný dvoubrankový náskok. Radost kanonýrskému obecenstvu bohužel pokazilo nečekané srovnání. Frustrace dosáhla pomyslného vrcholu během následného střídání kapitána.

Granit Xhaka, častokrát odsuzovaný kvůli proměnlivé výkonnosti, schytal pořádnou dávku nadávek a hromadného bučení. Fotbalista tribunám odpověděl podobným způsobem, kontroverzní burcování situaci rovněž příliš neuklidnilo. Následovala očekávaná suspendace a vynucená přestávka.

Mnohonásobný švýcarský reprezentant s dostatečným časovým odstupem popisoval důvody, které událostem předcházely. „Stačilo se pohnout, abych zaslechl bučení. Nebyla to hrstka chlapů někde v rohu, bučelo opravdu hodně diváků. Šokovalo mě to,“ vysvětloval prostřednictvím serveru The Players’ Tribute. „Nikdy jsem podobnou situaci nezažil. Když jsem dokráčel k tunelu, podíval jsem se na fanoušky, kteří tam seděli. Tohle si budu pamatovat nadosmrti.“

„Když zavřu oči, stále vidím jejich tváře plné hněvu. Nebylo to tak, že mě pouze nemají rádi. Tohle bylo jiné. Tohle byla čistá nenávist, opravdu nepřeháním,“ pokračoval devětadvacetiletý basilejský rodák. „Ten den jsem se cítil nerespektován. Komentáře byly přes čáru. Bylo to osobní.“

Bývalý náčelník londýnského společenství připustil vlastní omyly. Zároveň nicméně pochyboval o tom, že by napodruhé reagoval odlišně. „Ano, byl jsem kapitánem Arsenalu. Ale jsem také pouze člověk. Zachoval jsem se tenkrát špatně? Ano. Udělal bych něco jinak, kdyby se to zítra opakovalo? Upřímně, nevím.“ přiznala někdejší opora klubu Borussia Mönchengladbach.

„V tomhle musím být upřímný. Jsem emotivní chlap. Takovou míru nenávisti a neúcty bych skutečně nepřál ani svému úhlavnímu nepříteli. Dodnes, pokud prohráváme, nesnáším odcházení do tunelu, protože stále poznávám ty tváře. Sedí tam pořád stejní lidé.

Granit Xhaka hledal únikovou cestu. Pomohl Mikel Arteta

Budoucnost hvězdného defenzivního záložníka onehdy podněcovala vášnivé mediální spekulace. Fotbalista zpětně přiznává toulavé myšlenky, sbalená zavazadla a lukrativní cizozemskou nabídku, kterou málem vyslyšel. Dilema nakonec rozřešilo angažování ctižádostivého kormidelníka Mikela Artety. Granit Xhaka upřímně dodává, že navzdory kolísavým vztahům s místními příznivci by zaměstnavatele rozhodně neměnil.

„Dnes vím, že jsem tenkrát udělal správně. Nemohu ovšem předstírat, že můj vztah s fanoušky bude někdy stejný jako dřív, protože tehdejší události navždycky zůstanou v mém srdci. Je to jako rozbité sklo. Můžete ho poskládat, ale praskliny nezmizí,“ povzdechl si dvojnásobný vítěz anglického superpoháru.

„Přál bych si , abychom měli lepší vztah. Přál bych si, abychom si lépe rozuměli. To je přesně důvod, proč to všechno říkám. Chápu, že nikdy nebudeme nejlepší přátelé, ale doufám, že se k sobě dokážeme chovat čestně a s respektem. Stále miluji tento klub. Věřím, že Mikel buduje skvělý tým. Chci tady dosáhnout něčeho speciálního,“ uzavřel Xhaka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *