02/07/2024

Češi ve velkém vyrazili do Chorvatska, přičemž musí počítat s tím, že směřují do rekordní sezóny, kterou na Jadranu letos budou mít. Navzdory předpokladům totiž o tuto destinaci po loňském masivním zdražování neopadl zájem, ba právě naopak. Turisté ze západní Evropy jsou schopni platit doslova cokoliv, a tak i letos tamní podnikatelé významným způsobem zdražili své služby.

Rozumné ceny nečekejte

Nelze se jim příliš divit, jelikož ceny v tržní ekonomice určuje poptávka. A pokud nějakou službu vyprodáte za už tak vysokou cenu, nezbývá vám, než ji opět zvýšit. Budete to dělat do té doby, než začne poptávka klesat, a vy budete vědět, že jste dosáhli rovnovážného stavu.

V důsledku tohoto zájmu o Chorvatsko vás ale některé věci vyjdou opravdu velmi draho. Typické jsou pochopitelně restaurace, kdy ty na rušných místech jsou opravdu drahé. Třeba v Dubrovníku a okolí zaplatíte na promenádě za obyčejné jídlo kolem 25 euro, za pivo potom 7 euro. Pokud byste si chtěli dát něco dobrého, jako je například čerstvá ryba, počítejte s částkou 60 euro. V lepších podnicích však může být i podstatně vyšší.

Za jídlo jsou Češi ještě ochotni zaplatit. Co jim ale nejde do hlavy, to jsou ceny lehátek a slunečníků, které meziročně opět vyletěly. Tady totiž nevidí kdovíjakou přidanou hodnotu, ale pouze možnost trochu pohodlněji si na pláži lehnout.

Pronájem lehátka a slunečníku si v Chorvatsku dobře rozmyslete. Je to jen pro ty nejbohatší.

Nehezké srovnání

Avšak toto pohodlí leze do peněz. Například na pláži Banje v Dubrovníku byly ceny v červnu, tedy ještě před hlavní sezónou, téměř neúnosné. “Za jedno lehátko tu chtějí 25 euro a za slunečník dalších 8 euro. Jsme tu ve dvou na 14 dní, tak si to spočítejte,” líčí paní Jaroslava ze Znojma. A skutečně, cena za pouhá lehátka se slunečníkem za pobyt v takovém případě činí přibližně 20 tisíc korun. “To je polovina toho, kolik jsme dali za ubytování, které také nebylo zrovna levné. A teď si k tomu připočtěte ještě to jejich předražené jídlo.

Čtěte také: Češi v Chorvatsku tvrdě narazili. Důchodce šoupli rovnou do basy

Jako enormní se tyto ceny jeví zejména tehdy, pokud si je dáte do souvislostí. Tento pár by totiž mohl také vyjet na leteckou dovolenou do Turecka nebo Egypta, kde by měl za 40 tisíc korun na dva týdny absolutně všechno v ceně. Dopravu, ubytování, stravování formou all inclusive a také lehátka a slunečníky na pláži či u bazénů. Navíc nikoliv v apartmánu, ale v 5hvězdičkovém hotelu, kde vám pravidelně uklidí pokoj a kde můžete využívat i doprovodného programu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Tuzemské obchodní řetězce mají svou strategii často postavenou na atraktivních slevových akcích. Můžeme spekulovat o tom, nakolik jsou férové, jelikož standardní ceny jsou schválně posazeny příliš vysoko, aby se z nich dalo ubírat. Jisté ovšem je, že akční slevy do obchodů lákají velké množství zákazníků. Zejména senioři jsou vyhlášení tím, že když začne akce, tak nastoupí do Lidlu, Kauflandu nebo Penny Marketu, a snaží se dostat ke zlevněnému zboží stůj co stůj. Není to vůbec hezké V důsledku toho ovšem v obchodech dochází k nepříjemným situacím, a to zejména pro ty zákazníky, kteří si zde chtějí jen normálně nakoupit. Mohou se dočkat nevybíravého počastování, případně i strkanic, jelikož když zlevněné zboží dochází, neznají důchodci takzvaně bratra. “Dnes jsem navštívil Lidl a opět mě to utvrdilo v tom, že nějaká automatická úcta ke stáří je naprosto nesmyslná věc,” uvedl pro server Epřehledně.cz zákazník, kterého jsme zastihli na parkovišti obchodního řetězce v Praze. “Je hrozné, jak jsou vůči ostatním nevraživí, strkají do vás košíkem jakoby se nechumelilo, tykají vám, protože jste mladší nebo blokují průchod.“ Pochopitelně ne každý je takový a najdou se i tací, kteří se chovají slušně. Ovšem při začátku akce se objevuje vždy velké množství těch, kteří se chtějí za každou cenu prosadit. “Těžké je to i pro nás, protože když nějaké zboží náhodou dojde, což se prostě stává, tak nám často i sprostě nadávají,” říká na adresu důchodců prodavačka řetězce. Mnohdy je to v uličkách obchodů Lidl opravdu divoké. Jinde to tak není Je rozhodně na místě se ptát, proč na takové chování například v německých řetězcích absolutně nenarazíte. Tam se k sobě chovají všichni naopak velmi uctivě a třeba se dají i do nezávazného rozhovoru. Kultura nakupování, a to klidně i v diskontních řetězcích, je tam úplně jiná. Čtěte také: V Česku náhle zavírá oblíbený obchod. Češi se bouří, náhrada neexistuje Je však třeba říct, že částečně na vině jsou právě i obchodní řetězce, které cenovou situaci zbytečně šponují. Na jedné straně jsou přepálené standardní ceny a na straně druhé potom velmi nízké akční. Onen rozdíl, respektive touha ho získat, potom v lidech podle všeho povzbuzuje to nejhorší. Foto: Shutterstock [...]
V poslední době roste obliba práce na zkrácený úvazek, a to z několika důvodů. Ať už jde o péči o děti, přivýdělek k podnikání nebo zdravotní důvody, je důležité vědět, že tento typ zaměstnání ovlivní výpočet vašeho důchodu. Sociální pojištění a zkrácený úvazek Pro účely důchodu je rozhodující, zda je z vašeho zaměstnání odváděno sociální pojištění. Z práce na zkrácený úvazek se sociální pojištění odvádí vždy, tato doba započítává do doby pojištění, která ovlivňuje důchodové nároky. Pro přiznání starobního důchodu je třeba získat alespoň 35 let pojištění, pro předčasný důchod od října letošního roku dokonce 40 let. Doba pojištění a její význam Odpracovaný rok na zkrácený úvazek se započítává stejně jako rok na plný úvazek. Pokud máte dva zkrácené úvazky, nedochází k žádnému zvýhodnění – rok práce na dva zkrácené úvazky se počítá jako jeden rok. Ani osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) si přivýdělkem na zkrácený úvazek nezvyšují dobu pojištění. Praktický příklad Paní Jana pracovala po celý rok 2023 pro dva různé zaměstnavatele na zkrácený úvazek. Pro důchodové účely se jí započítává doba pojištění v rozsahu 365 dní, stejně jako zaměstnancům pracujícím celý rok na plný úvazek. Minimální mzda a důchodové nároky V roce 2023 činila minimální měsíční mzda pro práci na plný úvazek 17 300 Kč, v roce 2024 to je 18 900 Kč. Zaměstnanci na zkrácený úvazek mohou mít nižší hrubou měsíční mzdu než je tato minimální mzda. Pro důchodové účely se jim za daný rok započítává skutečná hrubá mzda, což může mít negativní vliv na výpočet budoucího důchodu. Foto: Shutterstock Dopad nízké mzdy na důchod Pan Pavel pracoval po celý rok 2023 na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou 15 000 Kč. Přestože jeho příjmy byly nízké, je na tom ohledně výpočtu budoucího důchodu lépe než jeho kamarád Pavel, který byl celý rok 2023 OSVČ a platil minimální zálohy na sociální pojištění. Minimální vyměřovací základ OSVČ za rok 2023 odpovídá hrubé měsíční mzdě 10 081 Kč. Kombinace příjmů z více činností Občané s více příjmy ze zaměstnání či podnikání nezískávají vyšší dobu pojištění, ale všechny tyto příjmy vstupují do výpočtu osobního vyměřovacího základu, ze kterého se následně důchod vypočítává. Příklad kombinace příjmů Podnikatelka Hana vykonávala po celý rok 2023 hlavní samostatnou výdělečnou činnost s hrubým ziskem 700 000 Kč a zároveň si přivydělávala na zkrácený úvazek, kde roční hrubá mzda činila 184 300 Kč. Její roční vyměřovací základ pro budoucí výpočet důchodu je 534 300 Kč, což je součet vyměřovacího základu z podnikání (350 000 Kč) a ze zaměstnání (184 300 Kč). Připravte se na důchod včas Z výše uvedených příkladů je patrné, že práce na zkrácený úvazek může mít významný vliv na váš budoucí důchod. Je důležité být informován a přizpůsobit své pracovní a finanční plány tak, aby byl váš důchod co nejvýhodnější. Foto: Shutterstock, zdroj: Finance [...]
Eva Burešová je jednou z nejoblíbenějších českých hereček a zpěvaček. Nutno také říct, že je velmi ambiciózní a například loajalita k TV Prima, kde dostala největší šance, jí nikdy nic moc neříkala. Bere zkrátka každý lukrativní kšeft, přičemž nedávno vyšlo najevo, že bude coby porotkyně působit v soutěži Česko Slovensko má talent. To je z jejího pohledu návrat na místo činu, jelikož v roce 2011 se této soutěže účastnila coby soutěžící. Už to stačilo Mnozí jí to v komentářích na sociálních sítích přejí, ovšem našly se také nesouhlasné reakce. Jeden z fanoušků se například nechal slyšet, že se ke křesle v porotě takzvaně “prokouřila”. To si však herečka nechtěla nechat líbit a dožadovala se od dotyčného omluvy s pohrůžkou, že jinak to bude řešit soudní cestou. Na to potom mnozí reagovali různými verzemi pořekadla “potrefená husa nejvíc kejhá”, což herečku namíchlo zřejmě více. A rozhodla se, že to skutečně řešit bude. Nelze tedy už považovat prostředí komentářů na sociálních sítích za bezpečný přístav, kam si můžete psát, co vás napadne, ani pokud jde o notoricky známé celebrity. “Předalo se to policii, aby se k tomu člověku vůbec dostali, což je v této době už velmi jednoduché,” uvedla Burešová pro deník Aha. “Myslím, že tam bude nějaká pokuta, protože tohle je trestný čin, takže to už nechávám na právnících.“ Pořádně přituhuje Podle herečky není v pořádku, že si lidé na sociálních sítích říkají, co se jim zachce. Mají prý pocit, že je internet kryje, ale tak tomu není. Ráda by prý přispěla k tomu, aby se vytyčily určité hranice, za které se nesmí zajít. Sama údajně nemá problém s kritikou, avšak toto podle ní do této kategorie nespadá. Čtěte také: Utajený rozvod Vojty Dyka? Tatiana promluvila velmi temně, tohle není vůbec dobré Ostatně, v poslední době je u nejrůznějších celebrit pořádně rušno a mnohé dávají jasně najevo, že si nenechají líbit cokoliv. Není tomu tak dlouho, co tu byla aféra Veroniky Arichtevy, která se rozhodla veřejně řešit komentáře na svou postavu. Zkrátka a dobře, v tomto ohledu jednoznačně přituhuje a každý by si měl dát dobrý pozor na to, co píše, jelikož rouška anonymity ho už nemusí zachránit. Foto: TV Prima [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *