Majitelé solárních panelů a fotovoltaických elektráren, které mají nainstalované na svých domech, museli po posledních událostech značně znejistět. Celou zemi totiž obletěl případ rodinného domu v Šonově, který zcela zdemolovala porucha na fotovoltaickém systému, která potom přivodila masivní výbuch.
Závažný případ
Nešlo o žádné drobné poškození, ale takové, které pravděpodobně vyústí v demolici celého domu nebo jeho části. “Dům je po výbuchu v tak špatném stavu, že vyšetřovatelům nebyl povolen přístup do vnitřních prostor ani do okolí budovy, což značně komplikuje vyšetřování,” uvedli hasiči.
Stále tak není známá přesná příčina, ovšem s největší pravděpodobností došlo k explozi akumulátorových článků v bateriovém úložišti. Podle všeho došlo k určitému zkratu. Naštěstí se nikomu nic nestalo, ovšem ke katastrofě chybělo opravdu málo.
Podle dostupných informací si majitel domu instaloval fotovoltaiku sám. To ovšem nemuselo být příčinou problému, i když to k tomu mohlo přispět. Odborníci ostatně dlouhodobě varují před tím, že se na trhu objevila celá řada firem, které nabízejí instalaci solárních panelů a dalšího příslušenství, avšak nemají potřebné znalosti, certifikace ani zkušenosti.
Není to v pořádku
Vše totiž vypadá velmi jednoduše a bezproblémově. Jak se ale ukazuje, neodborné zásahy mohou způsobit obrovské škody. Ty jsou v případě šenovského domu odhadovány na 7 milionů korun. Je přitom otázkou, jakým způsobem bude plnit pojišťovna, pokud se přijde na to, že fotovoltaická elektrárna byla naistalována neodborným způsobem.
V posledních dnech přitom nešlo o jediný podobný případ. “Požár zachvátil střechu administrativní budovy v Břeclavi,” upozornili Hasičský záchranný sbor České republiky v příspěvku, který se věnoval právě tomu, že podobných událostí přibývá. Před deseti lety vyjížděli k pouhým 10 požárům fotovoltaik za rok, ovšem loni už to bylo 55. “Nepodceňujte proto profesionální instalaci ani pravidelné revizní kontroly FVE podle platných norem,” dodávají hasiči.
Ti upozorňují také na skutečnost, že zásah komplikuje nebezpečná část sběrného kabelového rozvodu DC vedoucí od panelů do měniče, která zůstává pod napětím. Nejčastější příčinou vzniku požáru jsou potom měniče napětí.
Foto: Shutterstock